Zpravodajskou televizi by ČT nezvládla

Poslouchal jsem ze záznamu prostřednictvím internetu pořad Média v postmoderní době, pořad, kterým Šestka Českého rozhlasu přispívá k přibližování mediální problematiky nejen v naší zemi. Je mi velmi líto, že Česká televize opustila pořad Média, který se k této tématice vyjadřoval na programu ČT 2 během roku 2003.

Vůbec se mi zdá, že Česká televize nemá zájem mít zpravodajskou televizi, ona totiž ruší některé publicistické pořady, zejména ekonomické. Stavím se ke slovům Petra Žantovského, který právě tuto myšlenku v pořadu pronesl. Nedovedu si pak odpovědět na otázku, proč tým pana Šámala zrušil Události v ekonomice a nahradil ho zcela nepotřebným kvazipřehledem v Událostech, komentářích. Donesla se ke mně odpověď na tuto otázku. V týmu pana Šámala jsou lidé, kteří ekonomické publicistice nerozumí a tak udělali nejjednodušší věc – Události v ekonomice zrušili. Počítal jsem spíš s tím, že Události v ekonomice budou naopak delší a vrátí se ke stopáži kdysi oblíbeného pořadu Trh, obchod, finance, který vysílala ještě federální televize F1. Bohužel, stal se pravý opak.

Případ Událostí v ekonomice je jen jeden z případů, které vrhají na zpravodajství a publicistiku ČT jistý stín. Pokud se mám vrátit k tematu zmíněného pořadu ČRo 6, tedy zpravodajská televize v Česku, mám za to, že současná redakce zpravodajství ČT by nebyla schopna takový kanál provozovat. Zpravodajství se totiž v mnohém podobá někdy až bulvárním zprávám TV Nova a to jak obsahem, tak redaktory. O úrovni vystupování redaktorek Událostí, komentářů se raději nebudu zmiňovat (někdy mi to připadá, že divák je ten největší … a paní Drtinová, či Sedláčková nejlépe vědí, čemu bude rozumět a hosta prostě nenechá domluvit, jakmile začne poněkud jít více do detailů – co kdyby paní redaktorka ztratila orientaci v ekonomické terminologii?!). Na rozhovory je málo času, je to vše uspěchané.

Pokud by ČT měla rozjet zpravodajský program, musela by najít úplně jiné lidi a ne ani ne dvacetileté „holky“, které se ukazují na obrazovce a lidi, kteří byli jakkoli spjati s událostmi 2000/2001 v redakci zpravodajství. Nemáte zkušené komentátory (už se neobjevuje ani např. Zdeněk Velíšek), analytiky (paní Šichtařová není tou pravou – dříve to byl jakýsi pan Singer – kampak se zakutálel???), mnozí redaktoři nejsou nestranní… S tímto týmem nelze rozjet zpravodajskou televizi. Kdo by dělal ekonomiku? Vždyť jste se rozloučli s Jiřím Velebným, Miroslavem Dittrichem, či Přemyslem Čechem?! Kdo by dělal domácí politiku? Paní Drtinová nebo Nora Nováková? A tak bych mohl pokračovat.

Jako vzor pro zpravodajskou televizi v Česku vidím „televizní varianty“ rozhlasových programů ČRo 1 (po stránce zpravodajství) a ČRo 6 (po stránce publicistiky a analytických či diskuzních pořadů). Ne že by se mi všechno, co ČRo 1 a ČRo 6 vysílá, líbilo, ale musím závěrem podoktnout, že Český rozhlas je v této cestě zpravodajství a publicistiky veřejnoprávního média mnohem dál. Má totiž obsazené redakce mnohem lepšími lidmi, než Česká televize. A to neříkám, že s těmi redaktory vždy vyjadřuji spokojenost, ale jsou to profesionálové, v případě ČRo 6 beze zbytku.

I přes tato kritická slova na adresu současného stavu zpravodajství věřím, že Česká televize v brzké době spustí kvalitní zpravodajsko-publicistický program. Bude tomu tak, aspoň podle mého názoru, až konečně dojde k obsazení redakce zpravodajství lidmi, kteří budou mít alespoň něco z toho, co lze vidět, či slyšet na BBC, vidět na CNN, nebo poslouchat na vlnách ČRo 1, či ČRo 6.

Budu rád, když se k mým názorům vyjádří kompetentní lidé – zejména z České televize, protože komunikace s Českým rozhlasem je v tomto smyslu bez problémů. V ČT se možná nikdo nechce ke kritice vyjadřovat, ale možná, že se mýlím.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .