VyVolení 3: zrodí se noví hrdinové? – 2. část

Začátek srpna je ten nejlepší čas pro představení podzimního programového schématu. Z prezentací jednotlivých televizí tak můžeme usazovat, jaké zbraně která z nich nasadí do boje o diváka. Zatímco Česká televize a Nova sázejí na jistotu a chystají hned několik televizních seriálů, Prima opráší reality show VyVolení, se kterou slavila před dvěmi lety velké úspěchy.

Nedotknutelné seriály v osm večer
S největší pravděpodobností se nebude opakovat situace z podzimu 2005, kdy si obě soukromé televizi šli po krku a programovaly přímo proti sobě. Nova tehdy proti VyVoleným nasadila Big Brothera a bitva dvou reality show odehnala velkou část diváků, pro které je tento formát nepřijatelný, k České televizi. Zatím to vypadá, že se Prima s VyVolenými vyhne hlavnímu vysílacímu času, kdy na Nově a ČT běží úspěšně původní české seriály – Pojišťovna štěstí, Ordinace v růžové zahradě a Četnické humoresky.
Start nové řady seriálu Letiště a další díly Velmi křehkých vztahů, které jsou naplánovány na tradiční čas ve 20.00, dávají rovněž tušit, že Prima nehodlá hodit přes palubu průměrně 1 mil. diváků, který tyto seriály pravidelně sleduje.
Úvodní část VyVolených – Volba, při které budou diváci vybírat účastníky show do vily – není programována přímo proti těmto nejsledovanějším seriálům. Volba začíná každý den po deváté, v pátek až po desáté večer.
Tentokrát se tedy nedá předpokládat, že by obě soukromé televize šly do přímé konfrontace a nasadily proti sobě ty nejtěžší zbraně. Nova sice na podzim zařadí reality show Vem si mě (The Bachelor), ta ale podle dostupných informací patří do jiné váhové kategorie. Pokračování Star Dance je na ČT1 ohlášeno až na začátek listopadu.
Po osmé večer tedy budeme sledovat tradiční souboj „silných“ seriálů, Volba se bude snažit až později zaujmout diváky CSI Las Vegas a CSI Miami. Mnohem zajímavější bude umístění Denní rekapitulace. Zde se nabízí jednak čas před 1. zprávami, ve kterém dominuje Ulice na Nově, ale především termín po nich mezi 19.25 a 20.00. To je čas, který by mohl jednak přetáhnout část diváků Událostí v regionech (ČT1), Televizních Novin (Nova) či případně Simpsonových (ČT2). Zvýšit by se díky tomu mohla i sledovanost předcházejících 1. zpráv, případně i Událostí na ČT1, a následujících seriálů. Prima v tento čas, kdy u televizorů sedí nejvíce lidí, riskuje jen zanedbatelnou sledovanost seriálu Krok za krokem. Za úvahu by stálo i případné zkrácení 1. zpráv.
Denní rekapitulaci lze rovněž umístit i někam mezi 21.00 a 22.00 před Noční show. Tento termín ale nemá potenciál přilákat takový počet diváků jako čas mezi 1. zprávami a Letištěm či Velmi křehkými vztahy. Příliš velká blízkost Denní rekapitulace a Noční show rovněž není nejvhodnější.


Dva se perou a třetí se směje? Tentokrát asi ne!
Na první řadě VyVolených kromě Primy získala i Česká televize, k jejímuž programu se uchýlili z komerčních televizí odehnaní diváci, pro které není formát reality to pravé ořechové. Jelikož Nova nic v takovém rozsahu jako Big Brother letos nechystá a její programová skladba se dvěma českými seriály v hlavním vysílacím čase a daily soup operou Ulice kopíruje úspěšné měsíce, bude pro ČT obtížné najít nějakou mezírku, ve které by se prosadila se svými novinkami. Jistě se mohou objevit i diváci, kteří již pociťují určitou únavu z poučujících zdravovědných vstupů a z opakujících se zápletek v seriálech Novy a Primy, je ale otázka, zda-li jich bude nějaké signifikantní množství. Dobrou zprávou je, že páteční pozice Četnických humoresek je prozatím neotřesitelná a zatím i respektovaná konkurencí. Celkově se však dá předpokládat, že začátek školního roku bude pro kanál ČT1 měsícem ústupu ze slávy a z maximálních hodnot sharu, kterých dosáhl v srpnu.


Úspěch nebo fiasko?
Předpovídat nyní úspěch reality show VyVolení – Noví hrdinové je podobné hodu mincí. Vše záleží na několika faktorech – výběr správného mixu osobnostních typů do vily, dovednost Primy dobře show prodat atp. Klíčovou roli sehraje její schopnost poučit se z chyb předcházejících dvou řad. Celkově je start VyVolených příležitostí jak změnit rozložení sil na českém televizním trhu či jej naopak na několik let zakonzervovat.
Nasazení Denní rekapitulace v čase mezi 19.00 a 20.00 by mohlo rovněž přinést rozbití nezdravého „stereotypu Televizních novin“, kdy celá, resp. velmi pomalu se snižující část, populace usedá každý den k obrazovkám, aby sledovala stále stejné „zprávy“.
Posílení sharu Primy, by mohlo vlít nové sebevědomí do jejich žil a hlavně pomohlo získat odvahu pustit se do boje s Novou i v jiných vysílacích časech. Zesílení větru změn nad českým televizním rybníčkem by přivítal nejeden divák.
Ekonomická pozice České televize, která je nezávislá na výsledcích sledovanosti, je po nedávném zvýšení televizního poplatku velmi silná, takže nějaké významnější změny by mohl přinést jen velmi výrazný propad sharu ČT1.
Více Čechů by mohlo objevit výhody YouTube a dalších webů pro ukládání a sdílení videí. Příklad kanálu VyVoleni3com na YouTube ukazuje šanci, kterou Prima zatím nevyužívá. Již nyní nabízí YouTube po zadání klíčového slova vyvoleni necelé dvě stovky videí. Oficiální stránky VyVolených v tuto chvíli nabízí 14 videí. Zařazení YouTube jako alternativního distribučního kanálu vypadá na první pohled jako dvojsečná zbraň. Dobře zvolená strategie jeho využití by však mohla posílit vazbu Primy s jejími diváky.


Nezdar VyVolených by pro českou televizní scénu znamenal upnutí se na tradiční a úspěšný formát, který na zdejšího diváka spolehlivě zabírá – původní český seriál. Neúspěch by tak na dlouhou dobu vystavil Stop všem formátovým experimentům. Reality show typu Big Brother by se pro televizní dramaturgy stala tabu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .