Volby 2002 v českých televizích

radiotv22Jak se projeví předvolební boj na obrazovce českých televizích stanic? Jak se na červnové parlamentní volby připravuje Česká televize, Nova, Prima a TV3? To podstatné jsem se pokusil shrnout v tomto článku.

Televize bude mít zásadní vliv na voliče, kteří ještě nejsou rozhodnuti, koho budou volit v červnových parlamentních volbách. Přípravu na předvolební a volební vysílání nepodceňuje žádná ze tří hlavních televizních stanic. Jako první se volební tematikou začala zabývat veřejnoprávní Česká televize, která přesunula hodinový diskusní pořad Bez imunity do hlavního vysílacího času v úterý od 20 hodin. Nápad se setkal se značným ohlasem u politických stran, diváci ho ale příliš neocenili.

Volební diskuse moc netáhne

Premiéru předvolební diskuse, kterou připravuje redakce aktuální publicistiky, sledovalo v úterý 12. března pouze 300 tisíc lidí, což představuje 3,5 procenta všech diváků starších 15 let. Podíl programu ČT 1, na kterém pořad Bez imunity probíhal, dosáhl sedmi procent. Pro porovnání: Nova ve stejnou dobu vysílá Milonáře a Prima od dubna do stejného času nasadí normalizační seriál Chalupáři, který tradičně trhá divácké rekordy. Větší sledovanosti nepomohla ani reklamní kampaň ČT v celostátních denících.

Diskuse by si patrně nevšimla ani média, pokud by si zástupci ODA nestěžovali na údajně diskriminační postup moderátora Jana Pokorného. Ten uděluje slovo politikům u stolků, a na střídačku také těm, kteří tvoří publikum na židličkách za arénou (ČT tam umístila mimoparlamentní strany, asi nejživější přihlížející bývá předsedkyně strany Naděje Monika Pajerová). Ředitel zpravodajství Zbyněk Honys reagoval na stížnost ODA slibem, že televize omezí dominantní roli moderátora.

Politické spoty na ČT 1

Diskuse probíhá v upraveném studiu soutěže Gladiátor, kde u stolků postávají vždy čtyři zástupci parlamentních a dva mimoparlamentních stran (ti se střídají, aby prostor u hlavního stolu dostaly opravdu všechny strany, které jdou do voleb). Výběr neparlamentních stran probíhá podle výsledků minulých voleb a současných preferencí. Po registraci stran, které se skutečně zúčastní letošních parlamentních voleb, je bude ČT losovat. Role moderátora by měla ustoupit do pozadí, diskuse by měla probíhat spíše mezi politiky u hlavního stolu a auditoriem, kde jsou neparlamentní strany.

ČT počítá také s vysíláním volebních spotů jednotlivých stran, které se budou objevovat od 29. května do 11. června (kromě nedělí) na programu ČT 1 vždy v 70-minutových blocích v odpoledních vysílacích časech od 14 hodin. Celkem půjde o 12 bloků, jejich složení a zařazení jednotlivých spotů v délce jedné až tří minut určí tzv. slepá matematická matice. Její přípravu má na starost analytik Nikolaj Savický, který minulý týden předložil Radě ČT plán na přípravu volební kampaně v ČT. Vysílání volebních spotů přikazuje ČT zákon, prostor musí dostat všechny strany, které se zaregistrují k volbám a budou jim vytištěny hlasovací lístky (po zaplacení volebního příspěvku).

Politologové jako oponenti v Naostru

„Česká televize se bude řídit rozhodnutím Státní volební komise. Počet kandidujících politických stran a koalic ve smyslu volebního zákona bude definitivně znám nejpozději dne 30. dubna 2002, kdy Státní volební komise vylosuje čísla, jimiž budou tyto strany označeny na hlasovacích lístcích,“ přiblížil RadioTV mluvčí ČT David Jirušek. Televize orientačně počítá s 11 až 20 stranami. „Bude-li kandidujících politických stran více nebo méně než předpokládá zatím navržený interval, ČT této skutečnosti pochopitelně přizpůsobí matici a bude vysílat spoty všech kandidujících stran a koalic,“ ujistil Jirušek.

Politici se budou objevovat také v nedělním diskusním pořadu Naostro, v Jednadvacítce, Na hraně, Katovně a Sněží. Podle Honyse se zde ale nesmí vytvářet prostor pro samostatné volební promluvy. „Pochopitelně s účastí politiků v těchto pořadech počítáme, pokud jejich odborná přítomnost v pořadech bude nutná,“ vysvětluje ředitel zpravodajství. ČT počítá s nezávislými politlogy a analytiky, větší samostatný prostor jim ale věnovat nebude. „Lze předpokládat, že mohou být pozváni například do Naostra jako oponenti,“ přiblížil Honys.

Kavčí hory chystají dvě volební studia

ČT dále nechystá žádné zvláštní předvolební pořady. Zpravodajství se podle šéfredaktora Karla Nováka zaměří na plnění vládních slibů, na regiony a příběhy obyčejných lidí. Zpravodajské pokrytí voleb do Poslanecké sněmovny přijde ČT na téměř osm milionů korun. Předvolební výzkumy zaměřené především na situaci v regionech bude pro ČT zajišťovat agentura STEM. Samotné volební a povolební vysílání bude televize řešit dvěma menšími studii, z nichž jedno bude virtuální a druhé diskusní – ČT do něj pozve zástupce jednotlivých stran. Moderovat je budou Marcela Augustová a Jan Němec.

Vysílání studia Volby 2002 začne v sobotu 15. června ve 13:50 hod. „Plánování konkrétních vysílacích časů závisí na tom, zda Český statistický úřad bude nebo nebude nebude čekat na výsledky hlasování v zahraničí. Předběžné výsledky dají očekávat mezi 18. a 19. hodinou. Do té doby bychom vysílali aktualizované výsledky exit pollu a předběžné výsledky z míst, kde se podaří operátorům získat od volebních komisí data,“ přibližuje Novák. V případě, že ČSÚ bude čekat na výsledky ze zahraničí, zveřejní ČT předběžné výsledky okolo 23. hodiny. Povolební diskusi bude uvádět Bohumil Klepetko.

Volební okénko Televizních novin

Televize Nova zahájí předvolební vysílání 15. dubna, kdy se v Televizních novinách poprvé objeví „volební okénko“. „Od půlky dubna budeme denně v TN vysílat jednu reportáž na volební téma. Bude to náš zpravodajský předvolební solitér, který bude vysílán ve vlastních znělkách, ale v rámci hlavní zpravodajské relace,“ přiblížil mluvčí stanice Martin Chalupský. „Reportáž bude vždy postavena na aktuálním průzkumu veřejného mínění. Jedná se o velký projekt, který nemá zatím v ČR obdoby. Zveřejníme celkově 60 průzkumů veřejného mínění.“

Speciální předvolební a volební pořady Nova podle Chalupského nepřipravuje. „Volební a předvolební tématika bude součástí našich tradičních zpravodajských a publicistických pořadů,“ řekl mluvčí serveru RadioTV. Zároveň popřel, že by s nadcházejícími parlamentními volbami souvisel start nového publicistického pořadu Střepiny, který se na obrazovce poprvé objeví v neděli 7. dubna. O vývoji preferencí jednotlivých politických stran bude Nova informovat jedno týdně v sobotu. K předvolebním diskusím stanice využije sobotního pořadu Sedmička, který uvádí Jana Bobošíková.

Nova vybírá volební moderátory

Nova bude spolupracovat s nezávislými politology a politickými analytiky. Chalupský však neupřesnil, s kterými. „Analýza odborníků bude součástí zpravodajských šotů,“ slibuje. Předvolební tématice v regionech se bude Nova věnovat spíše příležitostně, zejména podle atraktivity místních soubojů a jmen, která se objeví na kandidátce. Samotné volební vysílání Chalupský zatím nechce komentovat. „Jsme ve stádiu příprav a bylo by nekorektní sdělovat dílčí kroky a plány,“ vysvětluje. Nova také zatím neurčila, kdo bude volební vysílání moderovat. „Máme zatím stále několik kandidátů,“ uzavřel Chalupský.

Televize Prima chystá měsíc před volbami změnu pořadu K věci!, který se zaměří výlučně na tuto událost. „Budeme spravedlivě zvát zástupce volebních stran, jak ostatně činíme stále, a budeme jim klást zejména „nepříjemné“ dotazy, což taktéž činíme stále. Podobně budeme profilovat i Nedělní partii, kde se odehraje i několik střetnutí lídrů politických stran,“ řekl RadioTV šéfredaktor zpravodajství Jiří Závozda. Kromě toho Prima připravuje mimořádný pořad s pracovním názvem Poslední slovo, který bude uvádět Štěpánka Duchková s Jiřím Podzimkem.

Prima volby se Štěpánkou

„Pořad budeme vysílat ve čtvrtek večer a skončí o půlnoci. Účast v něm slíbili šéfové všech velkých politických stran,“ prozradil Závozda, podle něhož se chce Prima touto diskusí odlišit od všech ostatních televizí. „Jeho přípravě věnujeme velkou pozornost, ale víc vám zatím říci nemohu,“ dodal. Také Prima bude spolupracovat s nezávislými politology, jejichž jména Závozda nespecifikoval. „Zpravodajství Prima TV spolupracuje a bude spolupracovat s těmi politology a analytiky, kteří mají co říct našim divákům.“ Na rozdíl od Novy se chce Prima hodně zaměřit na volební souboje v regionech. „Pro nás je spolupráce s regionálními redakcemi klíčová,“ vysvětluje Závozda.

Během samotných voleb Prima odvysílá řadu mimořádných relací. „Bezprostředně po uzavření volebních místností plánujeme mimořádné zpravodajské vstupy s živými přenosy ze štábů politických stran a rozhovory s analytiky. Zpravodajský deník bude věnován výlučně volbám (pokud samozřejmě nedojde k nějaké zcela mimořádné události). V neděli pak plánujeme speciální volební Nedělní partii,“ přiblížil Závozda. Již v květnu vystřídá v moderování Nedělní partie zástupce šéfredaktora MF Dnes Petra Šimůnka moderátorka Zpravodajského deníku Štěpánka Duchková. Ta bude uvádět také volební zpravodajství. O jejím mužském protějšku Prima zatím nemá jasno.

TV3 obnovila politické diskuse

Blížící se volby přinutily k akci také kabelovou a satelitní televizi TV3, která minulý týden obnovila živé vysílání diskusního pořadu Ondřeje Hejmy Bez kravaty. Televize jej zařadila na čtvrtek od 20:50, úvodním hostem byl šéf republikánů Miroslav Sládek. Diskusi obohacují záběry z předvolebních mítinků. Podle Hejmy se v talk show postupně vystřídají lídři všech politických stran, které se chystají kandidovat v červnových volbách. „Máme rozjednanou účast Miloše Zemana i Václava Klause,“ řekl moderátor serveru RadioTV. Hejma v současné době připravuje rozhovory s lídry jednotlivých stran také pro Magazín MF Dnes.

Podle výkonného ředitele TV3 Víta Vojtěcha stanice nechystá žádné další premiérové pořady (TV3 vysílá reprízy starších relací a pořady Deutsche Welle). Otazník visí nad případným volebním vysíláním, neboť TV3 od ledna nevysílá žádné zpravodajské pořady s výjimkou opakovaných Zločinů metropole. Televize také přerušila spolupráci s agenturou TVD, která jí dodávala zpravodajství. Předvolební a volební vysílání se patrně nijak neprojeví také na programu televize Galaxie, která vysílá z pozemních vysílačů v Praze a Hradci Králové.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .