Velikonoce na České televizi

radiotv221Neděle 31.3. 11.00 ČT2
Hořičtí Němci včera a dnes
Historie vzniku pašijových her v Hořicích na Šumavě sahá až do středověku.Doložitelně je obec připomínána již v roce 1272.Až do roku 1945 zde vysoce převažovali obyvatelé německé národnosti a z generace na generaci se předávala i tradice pašijových her, přerušovaná jen vpády cizích vojsk a válkami.Výjimkou v tomto směru nebylo ani 20.století, zejména období od nástupu fašismu v Německu.U jeho představitelů hořičtí Němci nebyli dobře zapsáni, neboť v roce 1936 přijali za svou výzvu hořického vikáře Paula Heinricha ke vzájemné snášenlivosti mezi Němci a Čechy, což bylo v příkrém rozporu s nacistickou ideololgií a propagandou.Proto byly po záboru pohraničí v roce 1938 hořické pašijové hry zakázány.Nicméně přesto byla po válce většina německého obyvatelstva odsunuta.
Po dvouleté obnově pašijových her českými osídlenci v letech 1947-48 byly zakázány znovu v roce 1949. Dnes jejich tradice opět pokračuje a dokumentární film přibližuje nejen historické peripetie, ale i životní osudy ještě žijících původních obyvatelů Hořic německé národnosti, těch odsunutých i těch, kteří žijí v ČR, ale ne všichni v Hořicích.S dnešními českými obyvateli Hořic je spojuje tradice představení pašijových her,jejichž někdejší celoevropskou slávu by v rámci navázání dobrých vzájemných vztahů rádi v blízké budoucnosti pomohli znovu oživit. Dokument natočil Zdeněk Flídr.

Neděle 31. března 11.55 ČT1
Urbi et Orbi
Přímý přenos velikonočního požehnání papeže Jana Pavla II. Z Říma

Neděle 31. března ve 20.00 ČT1
Rebelové
Velký filmový muzikál Filipa Renče, zasazený do horkého léta roku 1968, plný lásky, tance a melodií, které nelze vymazat z paměti.
Hrají:  Z.Norisová, J.Révai, T.Hanák, F.Němec, A.Veselá, A.Stanková, L.Kostolný, M.Kubačák, J.Nosek, O.Šípek, S.Norisová a další.
Scénář F.Renč a Z.Zelenka. Kamera M.Šec

Neděle 31. března ve 20.00 na ČT2
Večer na téma.. Velikonoce

Missa Solemnis
Nově objevená velikonoční mše Jana Jakuba Ryby
Opravdu nejde o překlep. Diváci České televize uvidí v premiéře Rybovu mši velikonoční, nikoli vánoční.
O Misse solemnis in C Jakuba Jana Ryby (*1765  +1815) se doposud nevědělo. Byla nalezena teprve nedávno v Muzeu české hudby. Hudebně jde o mimořádnou záležitost, která spadá do Rybova vrcholného skladatelského období. Nejen pro skladatelské mistrovství Rybovo, které je zde průkaznější, než u jednoduché „Hej, mistře“.
Obsazením je to jedna z mála skladeb tohoto druhu své doby (cca 1805-1810). Je psána pro dvanáctičlenný dechový ansámbl, tehdy vojenský, čtyřiadvacetičlenný sbor a čtyři sólisty: soprán, alt, tenor a bas. Byla totiž určena pro provozování v plenéru, kde by se smyčcové nástroje zvukově neprosadily. Provedena byla pravděpodobně na Svaté hoře u Příbrami, kam Ryba s rodinou zajížděl. Mše má v Graduale a Offertoriu dva texty. Jeden mariánský, druhý velikonoční. Jedná se tedy o mši, která, jak vyplývá z názvu, byla provozována při významných liturgických svátcích.
Byly nalezeny i další opisy mše, rozšířené o dechové nástroje připsané později. Do podoby, která bude prezentována v dokumentu režiséra Jaroslava Hovorky, zpracoval Missu solemnis in C sbormistr a dirigent Štefan Britvík. Mši provede dechová kapela v dobových vojenských kostýmech. Místo liturgických textů, event. kázání, které mši běžně rozdělují na jednotlivé části, se setkáme s názory muzikologů, hudebníků, ale i duchovních.

Příběh opravdového lesa
O ochotnické tradici staré 180 let
Historie pašijových her v Hořicích na Šumavě je stará 180 let. Zprvu se hrálo bez kostýmů a pod širým nebem. V roce 1893 tu byla postavena svérázná divadelní budova pro dva tisíce návštěvníků, kde se už hrálo v kostýmech, kulisách a při elektrickém osvětlení. Proslulost divadelní inscenace přilákala i americkou společnost HURD, která ji na konci minulého století zachytila na filmový pás. První i druhá světová válka tradici přerušila a v roce 1948 byly pašijové hry zakázány. Před dvěma lety se však v Hořicích tradici pašijových her podařilo obnovit a diváci se sem sjíždějí z blízkého i dalekého okolí.

Pilát Pontský onoho dne
Hra Zdeňka Bláhy z roku 1991 na motivy povídky Michaila Bulgakova o úsilí člověka, který chce před světem odvalit svoji vinu, avšak nemůže uniknout vlastnímu svědomí Hrají: L. Munzar, O.Vetchý, J.Hanzlík a další, kamera Alois Nožička, režie Oldřich Daněk .
Pilát Pontský by rád zachránil Krista před popravou, neboť zjišťuje velkou lidskou cenu obžalovaného.Kristus pro Piláta znamená nejen zázračného léčitele,který z něho dokáže sejmout bolest pramenící ze smrtelného onemocnění,ale především východisko z existenciální samoty.Pilát se však na sebe bojí vzít odpovědnost za Kristovo osvobození,neodolá politickému nátlaku a vydá Krista katům.

Pondělí 1. dubna  13.00 ČT1

Prsten kohouta Alektrya
Příběh kohouta Alektrya, rodového dědictví hraběcí rodiny, o které se nechtěla dát připravit, je plný překvapivých dějových peripetií, kouzel a čar. Hraje se v něm o závisti, intrikách, malosti, chybování, ale také o věrnosti a lásce, tedy o vlastnostech, které tak dobře známe z lidského světa. A tak je pohádka o tom, jak kohout Alektryo, krutě a neprávem ztrestaný hrabětem, dokáže přesto hraběcí rodinu obdarovat svým čarodějným prstenem a  tak jí vrátit důstojnost a domov, pohádkou jen zpola. Alektryova moudrost, s níž dokáže odpouštět a pomáhat spravedlnosti, je úctyhodná a chvályhodně lidská.
Podle scénáře Evy Košlerové, který vznikl na motivy Clemense Brentana Pohádka o Kokrháči a Kdákalce, natočila televizní inscenaci režisérka Svatava Simonová. Jako kohouta Alektrya uvidíte Borise Hybnera, hraběcí dvojici hrají Simnona Stašová a Ivan Řezáč, krále a královnu Ladislav Županič a Valérie Zawadská, mladý pár Zuzana Vejvodová a Ondřej Brousek, myšku Sisi Dana Morávková a čaroděje Petr Rychlý.
Pondělí 1. dubna ve 20.00 na ČT1
Pomozte dětem
Velký zábavný pořad je vyvrcholením 4. ročníku veřejné sbírky pořádané Českou televizi a Nadací rozvoje občanské společnosti. Během přímého přenosu mohou diváci přispět na konto sbírky a tak pomoci ohroženým a znevýhodněným dětem! Ze studií v Praze, v Ostravě a v Brně budou atraktivním programem provázet Marcela Augustová, Tomáš Hanák, Richard Krajčo, Aleš Juchelka a Arnošt Goldflam. Účinkují: D. Bárta, V. Bílá, I. Hlas, J. Korn, O. Havelka, Kryštof, Buty, O. Kaiser, J. Lábus, P. Liška, herci divadla Sklep, Husa na provázku a mnoho dalších.
Režie P. Soukup

Veronika Kratochvílová
e-mail:veronika.kratochvilova@czech-tv.cz
Česká televize – Public Relations & Promotion
tiskové oddělení – redakce
tel.:02/61134350
www. czech-tv.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .