Už od soboty v EU. V předvečer Česká televize vysílá mega program

radiotv22Dlouho se o tom mluvilo, až je to tady. Česká republika vstoupí již tuto sobotu, na Prvního Máje, do Evropské unie (EU). Veřejnoprávní Česká televize (ČT) k této příležitosti nabídne divákům poslední dubnový den čtyřhodinový ojedinělý program sestavený do bloků.

„Česká televize věnuje našemu vstupu do Evropské unie večer 30. dubna. V přímém přenosu přináší na programu ČT1 od 20 hodin koncerty z pražského Staroměstského náměstí, Národního divadla, Brna, Berlína a Varšavy. Komponovaný večer skončí čtvrt hodiny po půlnoci 1. května,“ sdělil RadioTV tiskový mluvčí ČT Martin Krafl.

Komponovaný večer je rozdělen na tři samostatné programové bloky: Slavnostní koncert populární hudby (začátek ve 20.00), Evropský večer v Národním divadle (začátek ve 21.30) a Vstupujeme do Evropské unie (začátek ve 23.00).

„V pátek 30. dubna budou už od dopoledne moci televizní diváci i rozhlasoví posluchači sledovat přípravy programu v pravidelných denních vstupech do vysílání ČT1 i ČRo1 – Radiožurnálu,“ informoval RadioTV Krafl a pokračoval: „Zde se dozvědí řadu zajímavostí o přípravě programu a budou zde probíhat i rozhovory se zajímavými osobnostmi, které se na přípravě projektu podílejí.“

Kulturní program českých hudebních interpretů připravuje agentura Hvězdy na Vltavě ve spolupráci s Českou televizí a agenturami Music Model Trust a Fame Productions.

Na úvod koncert ze Staroměstského náměstí

Večer, který bude rovněž živě vysílán v režii Petra Soukupa na ČT1 a na ČRo1 – Radiožurnálu, začne ve 20 hodin přenosem z pražského Staroměstského náměstí. Moderovat budou Martin Dejdar, Petr Novotný, Karel Šíp a organizátoři slibují i jedno velké moderátorské překvapení.

Program bude probíhat střídavě na třech pódiích, před nimiž má být velký „kotel“ stojících diváků. Vstup je volný. Za stojícími diváky bude postavena velká tribuna k sezení pro hosty. Program bude rovněž přenášen na dvou velkých projekcích po stranách scény.

Vystoupit mají mj. Black Milk, Anna K., Petr Hapka, Aleš Brichta, Petr Muk.

Kromě ČT1 a ČRo1 – Radiožurnálu bude přenos živě přebírat řada zahraničních televizních společností v rámci bezplatné výměny programů EBU, což je organizace sdružující evropské veřejnoprávní televize. O akreditaci přímo na místě požádaly už i další zahraniční televizní zpravodajské štáby.

Česká televize slibuje i propojený výstup z přenosových vozů v dalších evropských městech, a tak bude možné, že diváci u televizorů i na Staroměstském náměstí prostřednictvím projekcí uvidí nejzajímavější okamžiky i z dalších míst Evropy.

„Svým rozsahem je tento televizní přenos patrně největším, jaký kdy diváci v Česku měli možnost vidět. Bude zde čtrnáct televizních přenosových kamer, tři kamerové jízdy, tři kamerové jeřáby, jeden z nich na střeše galerie U Kamenného zvonu, kamera nebude chybět ani na ochozu věže Staroměstské radnice,“ sdělil RadioTV Krafl a dodal: „V současné době se jedná se zahraničními partnery i o dodávce dálkově řiditelné vzducholodi, která by s dálkově řízenou kamerou pořizovala dosud nevídané záběry přes pražské věže. Aby i diváci v zahraničí viděli, jak nádherné město Praha je.“

Od půl desáté z Národního divadla

První přenos skončí ve 21.30 hodin a televizní diváci a rozhlasoví posluchači se živě podívají do Národního divadla (ND), kde v té době bude v nejlepším slavnostní koncert ke vstupu České republiky do Evropské unie uvedený pod názvem Evropský večer v Národním divadle. V té době bude na místě pokračovat zábavný program určený pouze pro diváky na Staroměstském náměstí.

Slavnostní večer v pražském Národním divadle má tři části: Česko Evropě, Evropa Česku, Společně v Evropě.

Nad tímto slavnostním večerem v ND převzal záštitu předseda vlády Vladimír Špidla. Ve zlaté kapličce se bude oslavovat vážnou hudbou a pozdravy českých osobností přednesených herci činohry divadla.

Na jevišti se postupně objeví Gabriela Beňačková, Štefan Margita, Tatjana Medvecká, Věra Galatíková, Iva Janžurová a další. Koncert z Národního divadla bude možné sledovat před budovou ND na velkoplošné obrazovce.

Před půlnocí jako na Silvestra. V květnu…

S dalším živým přenosem se přihlásí Staroměstské náměstí ve 23 hodin. Nejen v lidovém tónu zde společně budou diváci i umělci čekat na okamžik vstupu do EU.

V té době zazní mimo jiné blok Hašlerových písní, zvlášť pro tuto událost připravených a těsně před půlnocí budeme vstupovat do Evropy s nejznámějším českým hitem Škoda lásky. V půlnoci proběhne na Staroměstském náměstí ceremoniál, jehož součástí budou hymny, vztyčování vlajek ČR a EU a krátké neformální slovo premiéra vlády ČR. Konec akce i přímých přenosů je naplánován asi patnáct minut po půlnoci 1. května.

Pořadatelé slibují i přímé vstupy z Berlína, Varšavy a Valetty.

V první části od 23.05 hodin by diváci měli shlédnout záznam 1. části slavnostního koncertu, ve kterém se originálním způsobem prezentuje všech deset přistupujících států EU. Velká show, která se odehrála 30. dubna zároveň v Berlíně, Varšavě a Vallettě.

Ve druhé části ve 23.35 hodin ČT nabídne záznam 2. části slavnostního koncertu z Berlína, Varšavy a Valletty, kde se představí i Česká republika.

„Koproducentem přenosu ze Staroměstského náměstí je Česká televize, která dodává přenosovou a další televizní techniku a vše, co je spojeno s vysíláním a propagací pořadu na obrazovce,“ řekl RadioTV Krafl a doplnil: „Dalším koproducentem je společnost Hvězdy na Vltavě, která mimo programu hradí a řídí programové pracovníky, jako jsou kameramani, zvukaři, střihači, dále dodává scénář, režii, scénu, světelnou režii atd. Obě strany schvalují program společně.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .