Týrání na Guantanamu jako inspirace pro reality show

radiotv-archivNová reality show britské veřejnoprávní BBC má být sondou do života mužů. Britská televize se rozhodla, že zjistí, jak muži obstojí v běžném životě bez žen. Experiment by se měl odehrávat v obci Harby nedaleko Nottinghamu. Snahou tvůrců show je, aby se všechny ženy na celý jeden týden odstěhovaly a nechaly zde muže svému osudu. Podle informací rakouského deníku Der Standard už s tímto návrhem souhlasilo 80 z celkem 119 žen. Zatímco něžnější pohlaví bude trávit týden na hotelu, muži se bude starat o nákupy, prát, přebalovat děti a dělat spoustu dalších běžných domácích prací. BBC hovoří o fascinujícím sociálním experimentu. Podle britského deníku The Times se mezi obyvateli objevuje i nevole. Někteří se totiž obávají, že muži budou před miliónovým publikem vypadat jako trotlové.

Zatímco v Británii se proti reality show staví jen někteří případní protagonisté, v Turecku hrozí vznik speciálního kontrolního orgánu, který by se zabýval jen reality show. Šéf tureckého úřadu pro kontrolu televize RTÜK Fatih Karaca chce podniknout kroky proti podle jeho mínění zavrženíhodných reality show, které se objevují v tureckých soukromých televizích. Podle šéfa dozorčího orgánu jsou takové pořady jen výrůstky brutálního kapitalismu, který je škodlivý hlavně pro mladistvé. Diváci totiž už několikrát mohli vidět, jak se kandidáti fyzicky napadali. V jednom případě padlo před kamerami pár pohlavků. V dalším pak jedna z kandidátek napadla ostatní nožem. I v Turecku jsou oblíbené show dělané podle vzoru Big-Brothera. Některé show se točí okolo výběru manželek podle potenciálních tchýní, jiné pojednávají o soužití rodin v jednom nájemním domě.

Účastníky reality show nemusí být jen jednotlivci, ale soutěžit můžou i celá města. Tak je tomu například v Polsku v případě pořadu Město snů. Reality show se rozeběhla 13. března na obrazovkách veřejnoprávní TVP. Soutěžící jsou dva. Města Lesk a Czaplinek. Ty se utkají v boji proti chudobě a nezaměstnanosti. Obě města totiž trápí nadprůměrně vysoká nezaměstnanost. Kamery budou obyvatele veřejnoprávní televize doprovázet po celý rok. Diváci nakonec rozhodnou, které ze dvou zúčastněných měst si vedlo lépe a zaslouží si tak titul Město snů. Diváci tak budou moct hodnotit, jak města využili různých podpor a jak se snažila nalákat investory, podporovat vznik firem atp.

Úspěšný britský formát Hell´s Kitchen tedy ďábelská kuchyně přebrala německá RTL. Do ďábelské kuchyně pošle na 14 dní deset hvězd. Ty budou od 8. dubna vařit v jedné luxusní restauraci v Berlíně. Na jejich výtvory se bude těšit 60 zhýčkaných a také kritických a prominentních hostů. Vařit se bude pod dohledem špičkového kuchaře Christiana Racha. Úkolem zúčastněných hvězd bude připravit menu skládající se ze tří chodů. Kuchařskou show bude moderovat Sonja Zietlow. Ta se už představila v reality show Já jsem hvězda, kde komentovala kulinářské výtvory. O tom, kdo se nakonec stane Králem kuchyně rozhodnou diváci telefonickým hlasováním. Velké finále, ve kterém vystoupí tři nejlepší, se uskuteční 21. dubna. Ďábelskou kuchyni produkuje Granda Produktion für Film und Fernsehen GmbH. Jedná se o adaptaci úspěšného formátu přejatého z Británie. V červnu 2004 sledovalo Hells´s Kitchen na obrazovkách ITV v průměru okolo 5, 8 miliónů diváků.

Některé reality show jsou teprve ve stádiu úvah a příprav. Tvůrce úspěšného formátu Wetten, dass? (Vsaďte se, že), který se objevuje na obrazovkách německé veřejnoprávní televize ZDF (moderátorem je Thomas Gottschalk) Frank Elstner plánuje reality show o alkoholicích. Tvůrce myšlenky zatím nemá odběratele. Podle vyjádření pro německý server Medienhandbuch.de ale nechce, aby jeho nápad skončil na některém z “trash-kanálů“ (z angličtiny trash = popel). Podle představ autora by se show mohla objevit například na kanálu Arte. Kamery by měly sledovat, jak se chová člověk, který prochází odvykací kúrou.

Německý server Welt.de si zase pro změnu všimnul, že britský veřejnoprávní Channel Four chce opět jít až na samé hranice vkusu a možností. Stanice, která přišla s formátem Big-Brother, teď chce divákům ukázat, jaké metody požívají američtí vojáci při výsleších v zajateckém táboře Guantanamo. Sedm dobrovolníků se pod dohledem lékařů a psychologů podrobí ojedinělému experimentu. 48 hodin budou v jednom londýnském vězení vystavováni extrémních teplotám, bude jim odpírán spánek a budou muset prodělat speciální výslechy. Jak se takové výslechy vedou, se tvůrci dozvěděli z materiálů, které zveřejnila americká vláda.

V porovnání s předchozí show, se už ruská reality show Hlad vysílaná v roce 2003 může zdát jen legrací. V pořadu Hlad museli ruští soutěžící žebrat v ulicích Berlína.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .