TV3 vysílá, diváci ji ale často nevidí

radiotv22Kabelové společnosti, které přebírají signál TV3 ze satelitu, divákům nabízejí místo programu této stanice zrnění. RTV Galaxie přitom již o půlnoci obnovila vysílání v Praze i Hradci Králové.

Velká část diváků metropolitní televize TV3 v Praze a Hradci Králové nemůže sledovat její obnovené vysílání, které od půlnoci provozuje společnost RTV Galaxie. Důvodem je způsob odběru signálu do kabelových rozvodů v obou městech. Lidé, kteří sledují TV3 prostřednictvím kabelu, a jejichž kabelová společnost přijímá signál TV3 přes satelit, mohou na obrazovce sledovat pouze zrnění.

UPC může odebírat TV3 pouze ze satelitu

„Je to problém, který zatím řešíme. Některé kabelové společnosti zatím nezaregistrovaly změnu ve vysílání, ke které došlo,“ řekl serveru RadioTV Martin Kindernay, stoprocentní vlastník RTV Galaxie. Vysílání TV3 je proto přístupné pouze těm divákům, kteří stanici přijímají klasickou terestrickou anténou nebo prostřednictvím kabelové společnosti, která signál odebírá z terestrického vysílače.

Problém s příjmem signálu TV3 řeší i největší kabelová společnost UPC. „Máme oprávnění k šíření programu TV3 pouze prostřednictvím satelitního televizního vysílání, které bylo přerušeno. Vzduchem šířené vysílání TV3 nemůže být do naší programové nabídky zařazeno, neboť k němu nemáme souhlas od provozovatele, ani od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání,“ řekl RadioTV mluvčí UPC ČR František Malina. „Ocitli jsme se uvnitř nešťastného sporu, který poškozuje naše diváky,“ dodal.

Servisní organizace nedodává program

Ani terestrické vysílání TV3 v Praze a Hradci Králové však není bez problémů. Část programu, kterou podle Kindernaye má dodávat servisní organizace TV3, totiž dosavadní investor odmítá dodávat. Podle licenčních podmínek TV3 má RTV Galaxie vysílat v jasně definovaných regionálních oknech určených pro oddělený program pro diváky v Praze a Hradci Králové. Tu část programu, která je společná pro všechny diváky, má dodávat akciová společnost TV3.

„V době, kdy mají vysílat, přepínáme signál na satelit, ale nic nám nedodávají, tak na obrazovku umisťujeme titulek, kterým to oznamujeme divákům,“ vysvětlil Kindernay. Podle jeho slov RTV Galaxie zahájila vysílání o půlnoci ze středy na čtvrtek. „Šlo o noční videotextové vysílání, které zahájila zpravodajská relace a poté jsme vysílali hudbu,“ přiblížil Kindernay. Od devíti hodin, kdy měla vysílat servisní organizace TV3, byl na obrazovce titulek.

Kindernay: Pouze plním licenční podmínky

Další vysílání pod taktovkou RTV Galaxie začalo v poledne. Stanice odvysílala Metropolitní Expres v podání agentury TVD a poté zařadila znovu titulek, protože měl následovat blok dodaný servisní organizací. „Další zpravodajství budeme vysílat ve 14:00 a 16:00,“ uvedl Kindernay. Od 16:55 by měla TV3 vysílat hudební blok, následovat by měl dokument dodaný servisní organizací, který patrně znovu nahradí titulek. Od 19:30 plánuje RTV Galaxie diskusní blok, který potrvá až do 22:35. Po další „titulkové“ přestávce převezme o půlnoci vysílání nočního bloku opět Kindernayova firma.

„Současné výkyvy ve vysílání nemůžu ovlivnit, plním pouze licenční podmínky, které mi nařizují přebírat část vysílání od TV3, a.s.,“ vysvětluje Kindernay. Podle jeho slov by v případě využití služeb jiné servisní organizace nebo vlastního vysílání v blocích, které jsou vymezeny pro TV3, a.s., riskoval odejmutí licence. Mluvčí servisní organizace TV3 Jiří Hrabovský serveru RadioTV řekl, že k dodávání programu pro RTV Galaxii neexistuje žádný důvod.

Hrozba mezinárodní arbitráže pokročila

„Se společností RTV Galaxie nemáme žádný smluvní vztah, nejsme s ní vůbec v kontaktu. Nevzniká tudíž žádný nárok na to, abychom jí měli dodávat program,“ vysvětlil Hrabovský. Vzniklou situaci by podle něho měla vyřešit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání společně s Martinem Kindernayem. „On ví, jaké kroky má podniknout, ale z jeho aktivit vyplývá, že se k tomu nemá,“ dodal. Investor TV3 po Kindernayovi požaduje převod stoprocentního podílu v RTV Galaxii na lucemburskou firmu EMV, která vlastní akciovou společnost TV3.

Kindernay v rozhovoru pro RadioTV řekl, že stoprocentní převod licencované společnosti na EMV neumožní. Hrabovský v reakci na to upozornil, že oficiálně dosud Kindernay na výzvu EMV, aby na ní převedl stoprocentní podíl RTV Galaxie, neodpověděl. „Dovídáme se různě zprostředkovaně z médií jeho názor na tuto věc, ale s námi se dosud nekontaktoval a nesdělil nám, jak se hodlá zachovat,“ řekl Hrabovský, podle něhož současná situace stále více nahrává rozhodnutí o zahájení mezinárodní arbitráže.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .