TV Nova zrušila redakci talk and life, Áčko končí

radiotv222Vedení televize se začátkem tohoto týdne rozhodlo zrušit redakci talk and life, pod kterou spadalo talk show Áčko nebo erotický pořad Peříčko. Z úsporných důvodů Nova rozpustila i redakční tým Áčka, které mělo z obrazovky zmizet až v listopadu.

Televize Nova se rozhodla s konečnou platností zrušit redakci talk and life, pod kterou spadaly pořady Áčko, Peříčko a další lifestylové formáty. Důvodem jsou blíže nespecifikovaná úsporná opatření, která mohou souviset s nedávnými spory o vlastnickou strukturu licencované společnosti CET 21. Serveru RadioTV to potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován. Určité organizační změny připustil i mluvčí Novy Martin Chalupský. Televize je podle něj zveřejní až koncem srpna na tiskové konferenci k podzimnímu programovému schématu.

Mírně opožděné Peříčko

Podle informací, které má server RadioTV k dispozici, přejdou některé pořady talk and life pod redakce zábavy a publicistiky, jiné – například Áčko nebo Kolotoč – budou bez náhrady zrušeny. Redakční tým Áčka televize rozpustila již tento týden. Nova talk show přes prázdniny nevysílala, poté se mělo Áčko na obrazovce ještě na krátký čas objevit a k jeho zrušení mělo dojít v listopadu. Zatím však není jasné, zda se Áčko na Nově vůbec ještě objeví. Místo nové moderátorky Peříčka televize přichystala na podzim reprízy starších vydání s moderátorkami Sárou Saudkovou, Janou Štefánkovou a Soňou Polonyiovou.

Nová moderátorka Peříčka by se měla na obrazovce objevit až v únoru příštího roku. Nova přitom původně slibovala, že se tak stane již v září. Z konkurzu, který televize vypsala, už před několika týdny vzešly dvě finalistky: pornoherečka Paula Wild a striptérka Dominika Honejsková. Podle programové ředitelky Libuše Šmuclerové obě absolvují v srpnu druhé kolo kamerových zkoušek. Proč se ale nová moerátorka Peříčka objeví na Nově až v únoru, a ne třeba v lednu? Televize to zdůvodňuje tradicí, podle které každoročně mění programové schéma v době výročí zahájení svého vysílání, tedy okolo 4. února.

Kolotoč končí, Silvestr bude z archivu

Zrušení zábavné soutěže Kolotoč potvrdil její moderátor Pavel Poulíček. „Už mně oznámili, že Kolotoč končí, a domnívám se, že nebude nahrazen novým pořadem,“ řekl deníku Blesk. „Zrušili několik redakcí. Vyházeli mnoho lidí, někteří už nechtějí mlčet. Je tady nepředstavitelný zmatek, chaos a pláč,“ citoval deník nejmenovanou zaměstnankyni Novy. O budoucnosti pořadu Riskuj pochybuje jeho moderátor Jan Rosák. Přitom například ve slovenské televizi Joj by se měla od září objevit jeho slovenská mutace. Nucené prázdniny dostalo několik moderátorů a kameramanů Snídaně s Novou.

Razantní změny chystá Nova i v silvestrovském vysílání. Po čtyřech letech bombastických show na diváky čeká pouze sestřih nejúspěšnějších Silvestrů z minulých let. Podle šéfredaktora zábavy Ivana Rösslera ale zatím není o podobě letošního Silvestra definitvně rozhodnuto. „Jisté je, že bude jiný, než v minulých letech,“ řekl serveru RadioTV. Vedení Novy prý uvažuje o několika varinatách, z nichž nejpravděpodobnější je právě sestřih minulých Silvestrů. „I kdyby se nejednalo o peníze, nedivím se, že Silvestr bude jiný. Sestříhané verze je pochopitelně východisko z určité vyčerpanosti, která je i tvůrčí a po čtyřech velkých show musela nastat,“ míní bavič Petr Novotný.

Šmuclerová: Posílíme zpravodajství

Organizační změny na Nově nechtěl ve středu nikdo příliš komentovat. „Je mi líto, ale netýká se to zábavy, takže se k tomu nemohu vyjadřovat,“ sdělil serveru RadioTV šéf zábavy Rössler. Několik hodin poté, co jsme se obrátili na mluvčího Novy Martina Chalupského, vydala agentura Cepra tiskovou zprávu, ve které označila obnovu programového schématu a rušení některých formátů za standardní krok. „Od roku 1994 postupně přestala TV Nova vysílat cca 46 jednotlivých pořadů (např. Ptákoviny, Čtveráci, Gilotina, Gumáci, Rychlý prachy, Tabu, atd.) To znamená, že TV Nova průměrně rušila 5 formátů ročně,“ píše se v ní.

„Přestaneme vysílat například pořad Vabank ve stávající podobě a budeme hledat divácky atraktivnější alternativu,“ přiblížila programová ředitelka Libuše Šmuclerová. „Pokud letos zrušíme dva, tři formáty, jedná se o naprosto normální postup,“ dodala. Šmuclerová zároveň popřela údajné spekulace o zrušení pořadů Snídaně s Novou a Peříčko. Ranní vysílání se podle ní více zaměří na zpravodajství, které má na Nově vysokou sledovanost odpovídá trendu vzrůstajícího zájmu o vetší objem informací. „Podobný posun jsme v posledních letech zaregistrovali u řady německých i britských televizí a Nova chce a bude držet krok s evropskými televizními trendy,“ vysvětlila Šmuclerová.

Áčko odchází po pěti letech

Nova podle Chalupského zřídila na počátku letošního roku tři nové redakce. „Aktuální zrušení redakce či útvaru je běžnou vnitřní organizační změnou, kterou, pokud není mediálně zdůrazňována, ani diváci nezaznamenají. Na výrobu pořadů nemají takové organizační kroky vliv,“ tvrdí mluvčí. Zatím není jasné, které pořady přešly na redakci zábavy, a které nově připravuje redakce publicistiky. Nové zařazení čeká Počasíčko, Prásk, Rady ptáka Loskutáka, Snídani s Novou, Věštírnu a také sobotní pořad Volejte řediteli. Všechny tyto relace spadaly pod redakci talk and life.

Áčko končí po pěti letech vysílání. Na obrazovce se objevilo poprvé v květnu 1997 a v roli moderátora této talk show postupně vystřídalo několik tváří televize Nova. Řada z nich už na Nově nepůsobí, v posledních měsících se v Áčku střídala Jarka Balážová, Mirek Vaňura, Šárka Kubelková a Martin Veselovský. Zatím není jasné, jaký vliv bude mít na rozhodnutí managementu Novy středeční dohoda mezi MEF Holdingem, který ovládá Českou produkční 2000, a finanční skupinou PPF. Rušení pořadů a redakce talk and life svědčilo o nedostatku financí, po vstupu PPF do Novy ale může být všechno jinak.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .