TV Nova dnes poběží Natvrdo

radiotv-archiv2Pořad Na vlastní oči dnes večer na obrazovkách TV Nova nahradí ostřejší investigativní žurnalistika. V pořadu Natvrdo slibují tvůrci odhalení úplatnosti českého soudce. Osmičlenný štáb, který vedl Janek Kroupa, pracoval na tomto případu několik měsíců. Výsledek jejich práce začíná dnes ve 21:55.

Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejpotřebnějších aktivit médií (v tomto případě televizí) je investigativní novinařina. Je jedno, jestli jde o Na vlastní oči, Občanské judo, Černé ovce nebo Reportéři ČT. Hodnotu jejich přínosu si dovolí zpochybnit málokdo.  Samozřejmě, že ne všechny reportáže jsou zásadní, „osudové“ a do živého šťourající, ale díky nim a práci lidí, co je připravují, se k prostému člověku dostane mnoho špíny, jež zásadním osobám naší země uvízla za nehty.

Novinkou na poli investigativních reportáží je občasník Natvrdo. První díl tohoto pořadu odvysílá TV Nova dnes pět minut před desátou hodinou. V dokumentu Janka Kroupy (mimo jiné pracuje na námětu a scénáři k seriálu o Berdychově gangu zde ) dostaneme odpověď na otázku, zda je možno koupit si českého soudce, a je-li reálná šance na manipulaci s jeho osobou.
Osmičlenný štáb na této kauze pracoval od letošního jara. Celkově sesbíral 18 hodin záznamů skrytou kamerou a přibližně 70 telefonních odposlechů. Reportér tak získal nevyvratitelné důkazy, s nimiž následně konfrontoval dotyčného. V tomto konkrétním případě dopadlo pátrání pozitivně (Tedy ze strany reportérů, z pohledu české justice o kladném výsledku mluvit nelze.), soudce po přímém střetu s natočenými důkazy rezignoval na soudcovský mandát a českou justici opustil.

Pořad Natvrdo je časově, technologicky i finančně velice náročný projekt. Na obrazovkách TV Nova se nebude objevovat pravidelně. Jeho jednotlivé díly budou do vysílání zařazovány vždy v závislosti na aktuálních tématech.
Rozdíl mezi stylem Natvrdo a typem klasické investigativní žurnalistky, jak ji známe z výše zmiňovaných pořadů vysvětluje Janek Kroupa: „Pořad Natvrdo je koncipován podobně, jako jsou ve velkých západních televizích dělány pořady typu under-cover (v utajení). V nich má divák možnost vidět zápletky jednotlivých dílů, jak se mu odehrávají přímo před jeho očima, a zažívat je. Nikoliv sledovat zpětnou rekonstrukci na základě svědectví.“

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .