Televizní obrazovky ovládne patos 11. září

radiotv222Všechny české i slovenské televize chystají na dnešní večer připomínku loňských teroristických útoků na New York a Washington. Dokument věnovaný 11. září se překvapivě objeví i na obrazovce TV Nova. Ve stejný čas ho odvysílá také televize Joj.
První výročí teroristických útoků na Spojené státy si dnes večer připomenou všechny tři české celoplošné televize. Veřejnoprávní Česká televize a TV Nova připravily zvláštní program na hlavní vysílací čas od 20 hodin, Prima odvysílá speciální živou talk show Sauna „Amerika rok poté – Od New Yorku po Prahu“. V tradičním vysílacím čase od 18 hodin ji bude uvádět moderátor Tomáš Krejčíř. Na programu ČT 1 poběží dokument Prvních 24 hodin – Zpráva o zkáze Světového obchodního centra, Nova bude kontrovat americkým dokumentem Newyorská apokalypsa, který ve stejný čas odvysílá i její slovenská sestra Joj.
Již v 17 hodin zahájí ČT na svém druhém programu přímý přenos z koncertu Mozartova Requiem na paměť obětem teroristických útoků v USA. Největší vzpomínkové akci v České republice, která se odehraje na pardubickém zimním stadionu a vystoupí na ní celá řada známých umělců (koncert se uskuteční na podnět pardubického sbormistra Vlastislava Nováka a za podpory města Pardubic, Pardubického kraje, Komorní filharmonie Pardubice a sólistů včele s Gabrielou Beňačkovou), bude ČT věnovat hodinu a čtvrt. Na koncertu vystoupí také soubory z Prahy a Jihlavy, recitovat bude herec Jan Tříska.
Nejdřív Havel, potom Banánové rybičky
Na přenos v 18.15 plynule naváže americký dokument Dvojčata (The Twin Towers: A History) o historii newyorského Světového obchodního centra. Česká televize jej uvede v původním znění s titulky. Od 20 hodin měla ČT na první program zařadit přímý přenos z koncertu „Spolu“, který se měl konat na Staroměstském náměstí v Praze. Organizátoři jej však na poslední chvíli kvůli povodním zrušili. Podle bývalého vedoucího oddělení PR&Promotion ČT Davida Jiruška byla televize připravena akci nejen přenášet, ale také ji mediálně podpořit. „Přesto došlo, k lítosti ČT, k jednostrannému zrušení celé akce jejími organizátory,“ napsal v tiskové zprávě z předminulého týdne.
Kvůli této změně musela ČT přeházet vysílací časy některých pořadů. Místo plánovaného přenosu zařadí od 20 hodin desetiminutový rozhovor s prezidentem republiky Václavem Havlem. Po něm bude následovat talk show Haliny Pawlowské Banánové rybičky na téma „Jak přežít objevy“. Od 20:45 se na program ČT 1 vrátí téma 11. září v podobě již zmíněného dokumentu Prvních 24 hodin. Padesátiminutový snímek se věnuje památce téměř tří tisíc obětí útoku na budovy Světového obchodního centra v New Yorku. Podílelo se na něm deset kameramanů newyorské televizní společnosti BNN TV a doplňují ho také záběry videoamatérů.
Nejvíce prostoru bude mít 11. září na TA3
Již v pondělí ČT odvysílala na druhém programu dokument Piloti smrti o islámských radikálech, kterí mají na svědomí útok v New Yorku. Na příští týden televize připravuje další dokument s názvem Let 93 – Noví hrdinové Ameriky o osudu cestujících a posádky letadla, které chtěli teroristé zřejmě nasměrovat na Bílý dům ve Washingtonu. Díky zásahu několika pasažérů však stroj do americké metropole nedorazil a zřítil se nad Pennsylvánií.
Ze slovenských televizí se tématu 11. září bude věnovat kromě Jojky i nejsledovanější stanice Markíza, která připravila na pozdní večer dokument Třetí hlídka: Vlastními slovy (90 minut dlouhý pořad začíná ve 22:45). Zpravodajská televize TA3, která kvůli útokům loni s dvoutýdenním předstihem zahájila vysílání v Bratislavě, počítá s mimořádným vysíláním v průběhu celého dne. V 10.00 se bude věnovat válce proti terorismu, na 11.30 připravila rozhovor s americkým velvyslancem na Slovensku, ve 14.00 se na TA3 objeví přímý vstup z New Yorku. Zpravodajství budou doplňovat rozhovory s analytiky, politology a ekonomy. Na 19.00 připravuje TA3 shrnutí vzpomínkového dne ve Spojených státech a na 21:30 téma dne „Před útokem a po něm“.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .