Televize se s povodněmi vypořádaly velmi dobře

radiotv222Česká televize splnila veřejnoprávní poslání, velmi dobré povodňové zpravodajství měly i komerční Nova a Prima. Televize se kromě České republiky věnovaly také situaci v zahraničí, především v sousedních zemích.
Česká televize splnila své veřejnoprávní poslání, když v úterý ráno zrušila klasický program a začala na kanálu ČT 1 vysílat nepřetržité povodňové zpravodajství. Zpočátku bylo její mimořádné vysílání sice poněkud chaotické a moderátoři Dobrého rána ho příliš nezvládali (povodně vyšly na nejslabší moderátorkou dvojici ranního vysílání, na druhou stranu se ale ukázalo, že by Lukáši Váňovi lépe svědčilo místo redaktora zpravodajství než moderátora Dobrého rána – přímé vstupy z Kralup nad Vltavou mu šly rozhodně lépe než rozhovory s hosty ve studiu), velmi rychle se ale zprofesionalizovalo. Jediné, co lze ČT vytknout, je příliš velký pragocentrismus.
Dobré ráno na ČT přešlo v kontinuální zpravodajství
ČT průběžně najela na model půlhodinových zpravodajských relací, které střídají moderátorské vstupy, diskuse s hosty a aktuální zprávy ČTK. Od úterního rána jde o nepřetržité živé vysílání, v němž se střídají všichni moderátoři a redaktoři zpravodajství. To by mělo podle pověřeného vedoucího oddělení PR a Promotion ČT Davida Jiruška pokračovat až do sobotního poledne. Od půlnoci do šesté hodiny ráno vysílá ČT mimořádné zprávy každou hodinu. Samotný začátek mimořádného vysílání nejprve připomínal mírně upravenou relaci Dobré ráno s ČT. Lukáš Váňa a Vendula Mouchová ji ale „přetáhli“ asi do půl jedenácté (Dobré ráno končí vždy v 8:30). Poté je vystřídal moderátor „21“ Jan Němec.
Poté se začali v roli moderátorů střídat známé tváře z hlavní zpravodajské relace Události: Marcela Augustová, Josef Maršál, Jolana Voldánová, Bohumil Klepetko, Jiří Janeček a Iveta Toušlová, a nově také redaktorka Fakt a bývalá moderátorka Zpravodajského deníku na Primě Markéta Fialová. V době, kdy ČT nevysílá mimořádné zprávy, čte moderátor zprávy ČTK a hovoří se zásahovými jednotkami z postižených oblastí. Ve vysílání se často objevují také členové vlády – v úterních Událostech vystoupil premiér Vladimír Špidla (o několik minut později se objevil také v Televizních novinách na Nově).
Nova zařadila mimořádné relace, program nepřerušila
Velmi zdařilé jsou vstupy z ohrožených oblastí – jižních a středních Čech, Prahy, Kralup nad Vltavou, Neratovic, Terezína, Ústí nad Labem, Děčína, Znojma a dalších míst. Televize při nich využívá nejen vlastních redaktorů, ale také soukromých regionálních televizí, které ČT dodávají příspěvky do pořadu Regiony (zejména liberecký Genus). Internetové stránky ČT začaly fungovat jako portál věnovaný povodním. Vysílací čas změnila hlavní zpravodajská relace Události, která začíná již v 19:00 a tvrdá 40 minut (konkureční Prima nasazuje Zpravodajský deník již v 18:45, za normálních okolností začíná v 19:00).
Televize Nova nepřerušila předem stanovený program, od úterý ale začala v přibližně hodiných intervalech vysílat mimořádné zpravodajství, kterým provází vždy jeden moderátor Televizních novin (zatím Karel Voříšek). Podle mluvčího Novy Martina Chalupského lze očekávat zařazení mimořádných publicistických relací, rušení nakoupených filmů nebo zábavných pořadů však televize nepředpokládá. V mimořádných zpravodajských relacích převažují přímé vstupy z ohrožených oblastí, Nova přináší často zajímavější a divácky atraktivnější záběry než ČT, ovšem méně často.
Primu ovlivnila evakuace zaměstnanců a obava ze záplavy
Povodňové zpravodajství televize Prima ovlivnily obavy ze zatopení sídla této televize v Praze na Palmovce. Policie již v úterý evakuovala většinu zaměstnanců Primy, další se nemohli kvůli špatné dopravní situaci do sídla televize dostat. Povodním se věnuje pořad Prima jízda, mimořádné zprávy se ve vysílání objevují každou hodinu až hodinu a půl, a provází jimi jediný moderátor (většinou Štěpánka Duchková). Zprávy od Primy přebírá slovenská zpravodajská stanice TA3, s níž má televize uzavřenou dohodu o spolupráci. Hlavní relace Zpravodajský deník začíná mimořádně v 18:45 a její stopáž je dvojnásobná, tedy půl hodiny.
Televize se věnují také povodňové situaci v zahraničí – ČT vyslala zpravodaje do rakouského Salzburgu a do Vídně, pravidelně informuje o zvyšování hladiny Dunaje v Bratislavě, kontroluje situaci v Polsku. Nova měla zvláštní zpravodajku v Drážďanech. Zvýšený zájem o povodňové zpravodajství z České republiky projevila slovenská TA3, která využívá telefonních vstupů bývalého redaktora ČT Patrika Kaizra. Co se týká sledovanosti, povodně přitáhly nejvíce diváků k veřejnoprávní ČT. Pro televizi to ale nebude znamenat žádnou finanční výhodu, protože první program zrušil během mimořádného vysílání reklamní bloky a většinu spotů přesunul na méně sledovaný program ČT 2.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .