Televize Nova bude vysílat obě konkurenční Miss

Televize Nova se dohodla s ředitelkou společnosti Miss Marketing, bývalou Miss České republiky a někdejší mluvčí ODS Michaelou Maláčovou na vysílání finále nové soutěže krásy Česká Miss. Na Barrandově si ale nadále ponechají i právo na vysílání finále původní soutěže Miss České republiky, kterou od konce osmdesátých let pořádá agentura Art Production K./2 Miloslava Zapletala. Ještě nedávno přitom nebylo jisté, zda se Česká Miss objeví zrovna na Nově. O soutěž, která získala licenci mezinárodní Miss Universe, totiž měla zájem také televize Prima.

Rozhodla sledovanost

„Nastala situace, kdy TV Nova projevila již před časem zájem o odvysílání obou dvou soutěží. Soutěže jsou organizovány a tvořeny rozdílným týmem lidí. Naše soutěž Česká Miss je pojata jako „Miss nové generace“ a je rozdílná v přístupu k soutěžícím, způsobem volby i typem originálního programu a účinkujícími,“ řekla Maláčová serveru RadioTV. Ještě minulý týden přitom mluvčí Primy Jana Malíková tvrdila, že stále ještě probíhají jednání i s touto televizí: „Společnost Miss Marketing oslovila Prima TV s nabídkou spolupráce na projektu Česká Miss, o které nyní jednáme.“ Poté, co Maláčová potvrdila RadioTV, že došlo k dohodě s Novou, Malíková sdělila, že jednání Primy s firmou Miss Marketing přesto pokračují. „Záleží na tom, zda podmínky budou oboustranně výhodné. Agentura Miloslava Zapletala se na nás neobrátila.“
Maláčová dává podle svých slov přednost Nově kvůli vyšší sledovanosti a tedy efektivnějšímu zhodnocení celé akce. „Přece jen se jedná o vysoce komerční program, který není jednoduchý na realizaci jak z hlediska tvůrčího, tak produkčního a marketingového. V případě mé volby upřednostňuji vysokou kvalitu programu a maximální zásah sledovanosti, který je zajímavý pro reklamní partnery,“ uvedla šéfka firmy Miss Marketing. Veřejnoprávní Českou televizi Maláčová vůbec neoslovila. „Budete překvapeni. Komerční televize při první zmínce o možnosti získání licence, a tím pádem o vytvoření nové soutěže tohoto typu, projevily okamžitě zájem a začaly o spolupráci jednat. Bohužel nebyl vytvořen prostor pro jednání s Českou televizí,“ vysvětlila.

ČT by asi neměla zájem

Podle mluvčího ČT Martina Krafla není jisté, zda by na Kavčích horách měli o podobný typ pořadu zájem. „Paní Maláčová ani její společnost zatím oficiálně ČT podle mých informací neoslovila. Nechci a nebudu předjímat, jak bychom se postavili k něčemu, o čem nemáme podrobné informace,“ uvedl mluvčí ČT na dotaz serveru RadioTV. Na Slovensku, kde rovněž existují dvě soutěže krásy, se rovněž ani na jedné nepodílí veřejnoprávní Slovenská televize, ale komerční stanice Markíza a Joj. Zatímco Markíza již několik let přenáší finále národní Miss, Joj po zahájení vysílání v roce 2002 přišla se soutěží Miss Universe Slovenské republiky, jehož první finále přenášela také TV Nova.
Informaci o tom, že se Česká Miss nakonec objeví na Nově, Maláčová zveřejnila minulé pondělí na oficiálních internetových stránkách této soutěže. Píše se zde: „Televize Nova deklarovala písemně zájem o odvysílání projektu Česká Miss 2005 s tím, že finále soutěže diváci uvidí v sobotu večer na přelomu února a března příštího roku. V těchto dnech probíhají jednání o konečné podobě projektu na základě předložených scénářů. Co už je jisté, že diváci tak budou moci zvolit první Českou Miss přímým hlasováním pomocí telefonátů a sms zpráv.“ Soutěž bude vyhlášena letos v listopadu a podle Maláčové se bude podmínkami účasti zcela lišit od konkurenční Miss České republiky. Také ta by se měla objevit v programu Novy. Podle Jany Bílkové z tiskového oddělení TV Nova ji televize odvysílá 9. dubna.

Zapletal: Česká Miss není důvěryhodná

„Naše společnost Art Production K./2 má s Novou uzavřenou smlouvu o spolupráci při Miss České republiky 2005, kterou jsme oboustranně již začali plnit. Proto je zřejmé, že Nova bude vysílat všechny programy, zaručené smlouvou, včetně finále, které odvysílá v tradičním termínu 9. dubna 2005,“ sdělil prezident Miss ČR Miloslav Zapletal. Ve vysílání Novy se už objevily výzvy soutěžícím. Zapletalova firma nevnímá snahu Novy vysílat obě soutěže za porušení smlouvy. „Uzavřená smlouva s Novou neřeší případné vysílání jiné soutěže, pouze řeší časový odstup od naší soutěže,“ vysvětluje. Podle Zapletala postup televize zatím není důvodem pro ukončení spolupráce. „Nevylučuji ale, že se to v budoucnu může stát,“ dodal.
Projekt Michaely Maláčové je podle Zapletala zatím jen v teoretické rovině přání, příslibů a příprav. „Aniž to jakkoli chci zlehčovat, doporučuji s hodnocením počkat nějakou dobu, zda se konkurenční Miss vůbec uskuteční, zda se bude realizovat jen jednou, anebo zda se opravdu pokusí o ´tradici´,“ říká šéf Art Production K./2, podle něhož je otázkou, jak novou soutěž přijme veřejnost masírovaná nevybíravou mediální kampaní. „Je otázkou, zda tento politicky agresivní styl nevyvolá nepříznivou reakci. Zatím např. některá média začala rozkrývat pozadí společnosti Miss Marketing, která novou soutěž má organizovat. Zpochybnila informace Maláčové o tom, že je majitelkou této společnosti a přinesla důkazy o tom, že skuteční majitelé, nechť už je to autobazar AAA Auto Praha, anebo někdo jiný, se „skrývají“ někde v daňovém ráji na Holandských Antilách,“ uvedl Zapletal.
Prezident Miss ČR nevylučuje, že v souvislosti s projektem České Miss přijdou další otřesy: „Je otázka, jak je Michaela Maláčová ustojí a jak je přijme veřejnost. Jsou rozdílné názory na to, zda se na náš trh, do naší společnosti, vůbec „vejde“ ještě jeden projekt Miss. Podobných soutěží, které se vysílají v televizi, je u nás, ale i ve světě celá řada – Miss aerobik, Miss junior, Missis a pod. Na druhé straně jsou zkušenosti, například v sousedním Slovensku, že dlouhodobě existence více produktů Miss má za následek určitou ztrátu prestiže a zájmu veřejnosti. V tomto směru jsem optimistický a věřím, že sedmnáctiletá tradice a úspěšnost naší Miss České republiky udrží zájem veřejnosti.“

Maláčová: jde o alternativu

Finále České Miss proběhne na rozdíl od Miss České republiky v Praze a podle Maláčové se jej zúčastní mj. také monacký princ Albert. Vítězka nové soutěže získá jeden milión korun a společně s dalšími finalistkami také možnost dalšího vzdělání v oblasti společenského chování, mediálního tréninku, jazykové výuky a kursy atraktivních sportů jako např. golfu, tenisu, jízdy na koni a podobně. Vysílání dvou podobných soutěží na jedné televizi Maláčovou příliš nevzrušuje. „Jde o zdravou a ve světě běžnou konkurenci na tomto poli showbusinessu. Díky dlouhodobě neměnnému přístupu ze strany Miss ČR, která vedla k poklesu zájmu ze strany soutěžících, diváků a tím i partnerů, se tu vytvořil prostor pro alternativu a nové konkurenční pojetí,“ říká.
Dalším důvodem ke vzniku České Miss byl podle Maláčové fakt, že soutěž Miss ČR byla dlouhodobě neúspěšně na prodej. „V tomto období došlo i k neobnovení licence na Miss Universe pro organizátora Miss ČR,“ dodává. Nová Česká Miss postoupí na světové finále Miss Universe a ostatní finalistky dostanou šanci na dalších mezinárodních soutěžích. O vítězky soutěže se bude starat agentura Central European Models Filipa Klesla, která bude mít na starosti mimo jiné také mediální prezentaci nových miss. Produkční zázemí soutěži zajistí společnost AB Barrandov.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .