Televize Joj uhýbá Markíze, posunuje hlavní zprávy na 19:30

radiotv22Na půl osmou posune slovenská televize Joj od 1. července začátek své hlavní zpravodajské relace Noviny. Dosud Noviny začínaly v 19:00, ve stejný čas jako Televizní noviny na konkurenční Markíze. Nyní půjdou proti Novinám STV.

Na půl osmou posune slovenská televize Joj od 1. července začátek své hlavní zpravodajské relace Noviny. Dosud Noviny začínaly v 19:00, ve stejný čas jako Televizní noviny na konkurenční Markíze. Nyní půjdou proti hlavnímu zpravodajskému pořadu veřejnoprávní Slovenské televize Noviny STV, který začíná v 19:30 a televize jej vysílá na obou dvých kanálech. „Letní dny jsou dlouhé a chceme dát našim divákům šanci vychutnat si je a zároveň ledovat náš program,“ vysvětlil šéf Joj TV Richard Rybníček.

Markíza upřednostňuje politické zpravodajství

Vedle snahy vyjít vstříc divákům se ale nabízí ještě jedno vysvětlení: Joj dosud nedokázala účinně konkurovat zaběhlým Televizním novinám na Markíze. Sledovanost jejích Novin se dosud pohybovala velmi nízko. V nedávném rozhovoru pro RadioTV ji Rybníček vymezil mezi pěti procenty v ratingu a sedmi až osmi v podílu na publiku. „Pomalu to roste,“ dodal. Pro ambiciózní stanici, která chce příští rok porazit dominantní Markízu, to je ale žalostně málo.

Proč se Novinám Joj TV nedaří? Nabízí se jedno prosté vysvětlení: Markíza před lety, kdy musela do jisté míry zaskakovat za veřejnoprávní televizi obsazenou funkcionáři HZDS, vsadila na politické zpravodajství. Politika dominuje Televizním novinám Markízy i dnes, kdy to má pro změnu pomoci politické straně jejího spoluvlastníka Pavla Ruska v zářijových parlamentních volbách. Oproti tomu Joj, která dosud sídlí v Košicích, vsadila na bulvárnější notu a její zprávy jsou spíše regionálního rázu.

Větší programové změny Joj až od září

„Bude to chvilku trvat, než Slováci pochopí, že naše Noviny jsou zprávy o lidech, o Slovensku. Není to přepolitizovaná zpravodajská relace, kde je prvních šest zpráv o politice, které diváka vůbec nezajímají,“ míní Rybníček. „Problém je v tom, že lidé jsou na takové zprávy zvyklí. Ale to je otázka času,“ dodává. Jojka tedy nyní půjde proti méně zajímavým a nudným Novinám STV. Co to udělá s jejich sledovaností, je otázkou do pranice. Noviny STV jsou totiž stejně přepolitizovanou zpravodajskou relací jako Televizní noviny na Markíze.

Joj si na léto připravila i další novinky. Hlavní večerní programy budou začínat od 20 hodin, zatímco dosud bylo zvykem, že se ve vysílání objevovaly od půl osmé. V programu přibude reality show Kdo přežije?, detektivní seriál Poirot a dokumentární cyklus Živá Británie. Během letních měsíců Joj odvysílá reprízy filmů Nemilosdrní, Klub 54 a Vydírači, které se na její obrazovce objevily v posledních týdnech. Od září pak připravuje zásadnější změnu schématu a rozšíření vlastní tvorby o formáty pořadů Na vlastní oči a Prásk! Známé z televize Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .