Také ´letní podívaná´ na ČT sází na reprízy

radiotv22Deset let vysílání oslaví Česká televize průřezem toho nejlepšího, co za dobu své existence vytvořila. Alespoň to tvrdí její PR oddělení. Faktem je, že ani ČT na léto nepřipravila žádné větší novinky a divák se bude muset spokojit s reprízami.

Ani Česká televize nepřipravila na letošní léto žádný výjimečný program. Kulaté výročí deseti let existence televize oslaví „Letní podívanou“ složenou z repríz divácky nejúspěšnějších pořadů od roku 1992. K této příležitosti ČT vyrobila speciální černé logo s desítkou, které se snaží prosadit do novin a časopisů. „Programový ředitel ČT mě pověřil, abych vás poprosila, zda byste mohli tuto desítku uvádět v přehledu programů,“ napsala vedoucí redaktorka oddělení PR a Promotion ČT Bohuslava Holubová v doprovodném e-mailu k materiálům o letním schématu ČT.

Vrací se Bakaláři a Televarieté

ČT by chtěla logem označit pořady, které vybrala k oslavě desátého výročí své existence. Z „masovějšího“ hlediska jde hlavně o zábavu, takže se diváci mohou těšit ne reprízy obnoveného Televarieté z roku 1993, Zeměkouli s Jiřím Lábusem a Oldřichem Kaiserem, Šarádu, kterou svého času uváděl Karel Šíp, dnešní hvězda televize Nova, a dále na Věšák, Šanci, Pořád se něco děje s Miroslavem Donutilem nebo pásmo nejúspěšnějších zábavných scének s názvem Proč bychom se nebavili, když nám Pánbůh archiv dal, kterým provází Marek Eben.

Archivní zábava se ve vysílání objeví vždy ve středu večer od 20 hodin na programu ČT 1. V premiéře se na obrazovce objeví nová Manéž Bolka Polívky a Jsou hvězdy, které nehasnou. Po loňských reprízách Silvestra na Nově (letos Nova podobnou věc nechystá, nebo to alespoň neuvádí ve svém schématu) se silvestrovské oslavy objevují i na ČT – ve středu 10. srpna uvede první program silvestrovský pořad V Praze bejvávalo blaze aneb Silvestr, ve kterém vystoupí Jiřina Bohdalová a další známí herci. Na úterní večery od 20 hodin nasadí ČT osvědčené Bakaláře s Vladimírem Menšíkem.

Filmová nabídka je lepší na ČT 2

Seriálovou tvorbu v letním schématu ČT reprezentuje řada O zvířatech a lidech, Bylo nás šest, ale také populární Slovácko sa nesúdí, které se bude objevovat pravidelně v neděli od 11 hodin na programu ČT 1, či úsměvná řada židovských anekdot Uctivá poklona, pane Kohn, která se ve vysílání objeví v srpnu. Ze zahraničních seriálů stojí za zmínku Komisař Moulen. Středeční večery a nedělní brzká odpoledne televize nadále ponechá pohádkám, na čtvrteční večery připravila ČT 1 řadu westernů – Shane, Stopaři, Major Dundee, Profesionálové, Pod kopyty stád, 700 mil v sedle a Žhavá sedla. Ze zahraničních filmů se – podobně jako na Nově – objeví osvědčené a dobře známé snímky.

Páteční večery věnuje první program ČT francouzským komediím, které divák důvěrně zná – ať už jde o film Policajt nebo rošťák nebo trilogii o Fantomasovi. Také série thrillerů Čelisti, která se objeví na ČT 1 v sobotu večer od 21:00, je českým divákům dobře známá. Zajímavější proto bude spíše filmový klub na ČT 2, v jehož rámci televize uvede například německý snímek Lola běží o život (25. července), americký film Kouřové signály (5. srpna) nebo Příběh Alvina Straighta (19. srpna). Britský film Volání divočiny, který české televize reprízovaly již nesčetněkrát, ČT zařadí v pátek 5. července již od 17 hodin.

Nových pořadů je poskrovnu

Z českých filmů se na obrazovce ČT objeví méně známé snímky Kráva, Naše děti, Pravdivý příběh Antonie Pařízkové, lehké holky s dobrým srdcem a další. Na sobotu 31. srpna připravila ČT 2 divadelní inscenaci Šašek a královna s Chantal Poullain a Bolkem Polívkou. Dokumenty na ČT 2 zastupují atraktivní válečné materiály Tito – Stalin: výjimka a pravidlo, cykly Vojska SS, Stínoví vojáci a Dukla – krev a mýty. Každé pondělí od 20:55 bude ČT reprízovat na prvním programu nejlepší Cestománie, a v premiérách bude pokračovat kulturní magazín Artóza, Repríz se dočká také cyklus ostravské ČT Předčasná úmrtí. Publicistický pořad Černá, bílá projde určitou změnou a opustí jej moderátor Zbyněk Merunka.

Nových pořadů se v letní nabídce veřejnoprávní televize najde po málu. V prvé řadě jde o nový rodinný pořad Na toulavém kole s Martinem Dejdarem, který bude ČT vysílat každou sobotu od 17:15 na prvním programu. V neděli večer od 21:20 budou na ČT 1 probíhat diskuse s názvem Pět u stolu, které začnou 7. července dílem O hercích. Následovat bude díl s názvem Herci a režiséři, O cestování a O zvířatech. Vystoupí v nich známí herci a umělci, kteří budou diskutovat o svých zážitcích z natáčení a profesního života. Na pondělní večery od 22:10 připravila ČT 1 živě vysílaný cyklus Ženský hlas, jehož moderátorkou bude Ester Kočičková.

Prima představí letní schéma příští týden

Letní vysílání ČT budou provázet také tři galavečery, kterých se diváci budou moci zúčastnit prostřednictvím přímých přenosů. První z nich s názvem Když jdou na mužskýho léta připomene v sobotu 6. července od 20 hodin na programu ČT 1 životní jubileum zpěváka Waldemara Matušky. O týden později, v sobotu 13. července, zprostředkuje ČT přenos ze závěrečného večera Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Na závěr prázdnin, v sobotu 24. srpna, podpoří ČT charitativní akci Sportovní hvězdy dětem, která se uskuteční v Obecním domě v Praze.

Z celkového pohledu na letní programové schéma ČT je jasné, že na zásadnější novinky a atraktivnější pořady si bude muset divák počkat až na září, kdy se pravidelně strhává hlavní boj o diváka. Do „letní pranice“ ještě může zasáhnout televize Prima, která své programové schéma představí začátkem příštího týdne. Z novinek, které Prima chystá, lze s jistotou hovořit zatím jen o přenosech fotbalové Gambrinus ligy, které se v jejím vysílání objeví od konce července. Stanice ale zatím vyjednává s fotbalovým svazem o vysílacím dni. Prima preferuje pondělí, zatímco svaz požaduje, aby fotbal vysílala v pátek.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .