ČT zrušila pořad Stalo se. Nelíbil se na Hradě?

Generální ředitel České televize Jiří Janeček rozhodl o definitivním zastavení výroby publicistického pořadu Stalo se… Podle neoficiálních informací mají být důvodem opakované stížnosti představitelů různých politických stran…Generální ředitel České televize Jiří Janeček rozhodl o definitivním zastavení výroby publicistického pořadu Stalo se… Podle neoficiálních informací mají být důvodem opakované stížnosti představitelů různých politických stran, v posledním případě si měla na pořad stěžovat dokonce Kancelář prezidenta republiky. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal serveru RadioTV potvrdil, že programové oddělení ČT pořad zrušilo, o důvodech však podle svých slov neví.


Rozhodnutí padlo v pátek„Programová ředitelka Eva Vrtišková mě informovala o tom, že se už nebude vyrábět. Rozhodnutí mělo padnout minulý týden. V úterý mi to potvrdil generální ředitel Jiří Janeček,“ uvedl Šámal s tím, že o důvodech se bude ještě bavit. Podle mluvčího ČT Martina Krafla televize nasadí od šestého týdne místo Stalo se… jiný satirický pořad Budování státu s moderátorem Petrem Jablonským. „Rozhodnutí o ukončení výroby Stalo se… padlo minulý pátek,“ dodal mluvčí s tím, že odpověď na otázku, proč byl původní pořad zrušen a zda za tímto rozhodnutím stojí stížnost z Hradu, musí prokonzultovat.


„O ukončení pořadu Stalo se uvažovalo od září minulého roku. V té době se také ve vysílání objevil nový satirický týdeník Budování státu. Tvůrci pořadu Stalo se v čele s Jiřím Podlipným vytvořili svého času velmi originální projekt, který patřil v průběhu minulých osm let k tradičním pořadům České televize. Nyní však přišel čas na změnu – pořad Stalo se nahradí v pondělí večer zmíněný týdeník Budování státu. Ten je mimochodem daleko kritičtější než pořad Stalo se a zároveň vtipnější,“ sdělil Krafl serveru RadioTV ve čtvrtek dopoledne s tím, že podobný vývoj je pro televizní pořady přirozený. S moderátorem pořadu Stalo se Jiřím Podlipným bude ČT nadále spolupracovat. „V současné době je také dramaturgem pořadu Adresát ČT,“ uvedl Krafl.


ČT zruší i nějaké další pořady„Stejně tak bude například zrušen publicistický magazín Mezi póly. Vzhledem k informacím, které jste zveřejnil, musím zdůraznit, že za těmito rozhodnutími nejsou žádné politické tlaky. Ale kdo ví, možná že o zrušení pořadu Mezi póly požádal Kofi Annan. Nelíbila se mu prý nějaká reportáž ze světa…,“ dodal mluvčí. Podle Krafla v roce 2005 zmizí z obrazovky ČT také diskusní měsíčník Vertikála věnovaný civilizačním a etickým otázkám. „Divákům ale nabízíme nový cyklus pod názvem Úhly pohledu, a to vždy v pátek na ČT2 v 18.20 hod., v rámci kterého uvidí různé diskusní pořady vyráběné v televizním studiu Brno vedené zkušenými moderátory, jakými jsou např. Ivan Hofman, Arnošt Goldflam nebo Milan Uhde. Řeč bude o různých aspektech dnešního politického a společenského života.“


O zrušení pořadu Stalo se…, který vytváří televizní koláže z pořadů odvysílaných na obou programech ČT za uplynulý týden, se spekulovalo už přede dvěma lety. I tehdy měli za tímto krokem stát politici, kterým se nelíbil styl, jakým dramaturgové Stalo se… pracují. Česká televize jej nakonec zachovala, ale přesunula jeho vysílání do pozdějších hodin. Letos jej vysílá stejně jako loni každé pondělí od 22:15 na prvním programu s reprízou v úterý od 0:20 rovněž na ČT1. Dlouholetým moderátorem pořadu je Jiří Podlipný, autorem scénářů je vedoucí názorové rubriky MF Dnes Martin Komárek. Ten je podepsaný také pod scénáři pořadu Budování státu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .