Stanici TA3 čeká první těžká zkouška

radiotv22Víkendové volby do vyšších územních celků (VÚC) na Slovensku budou první větší domácí zatěžkávací zkouškou zpravodajské televize TA3, která zahájila vysílání koncem září. Zároveň jsou generálkou před parlamentními volbami, které se na Slovensku uskuteční – podobně jako v České republice – v příštím roce.

Volby do VÚC jsou pro TA3 dominantní zpravodajskou událostí, proto rozšířila víkendové vysílání. V sobotu bude stanice vysílat již od 9 hodin, v neděli dokonce od 7 hodin. Doposud začínalo víkendové vysílání v 11:00. „Chceme, aby se divák výsledky a všechny důležité věci dozvídal právě v okamžiku, kdy tyto věci vejdou ve veřejnou žádost,“ říká šéfredaktor TA3 Zdeněk Šámal.

Diváci dostali servis o všech krajích

Nejnovější informace chce TA3 přinášet ve speciálním volebním studiu, do kterého si pozve zástupce různých politických stran, politology a představitele agentur, které se zabývají průzkumem veřejného mínění. „Toto volební studio naše vysílání ovládne, protože máme důvody předpokládat, že půjde o domácí událost číslo jedna,“ přiblížil Šámal.

Stanice se regionálními volbami zabývá již několik týdnů, odvysílala portréty všech slovenských krajů. Každému kraji přitom věnovala jeden vysílací den, přičemž reportáže vysílané v každém půlhodinovém zpravodajském bloku byly obměňované, takže se divák o příslušném kraji dozvěděl opravdu velké množství informací.

Účast bude malá, co sledovanost?

Pro volební zpravodajství z regionů bude TA3 využívat satelitní přenosový vůz. „Satelitní vůz se bude pohybovat tam, kde bude právě potřeba a v okamžiku, kdy začnou být známy volební výsledky, bude na místě, kde se budou tyto údaje distribuovat,“ uvedl Šámal, který předpokládá, že zájem diváků o zpravodajství TA3 během volebního víkendu vzroste.

Poněkud pesimističtější jsou politologové a sociologové, podle nichž bude účast na volbách minimální. Stejný zájem očekávají také o jejich výsledek. TA3 se však bude moci po týdnech vysílání, ve kterém převažovaly informace o operaci „Trvalá svoboda“ a boji proti světovému terorismu, věnovat čistě domácí události. Příliš velký zájem o zahraniční události je hlavní věcí, kterou stanici vytýkají nejen diváci, ale i někteří mediální odborníci.

TA3 vysílá i v České republice

Kabelová televize TA3 zahájila vysílání 23. září letošního roku. Ostrou zkouškou však prošla již 11. září během teroristických útoků na Spojené státy, kdy spustila na několik hodin mimořádné vysílání pro Bratislavu. Příjem TA3 je možný také v České republice, kde ji do své programové nabídky zařadily tyto kabelové společnosti:

AMOS, v.o.s.
AQUA, a.s.
COMTES CZ, s.r.o.
Dattelkabel, a.s.
F.C.A., a.s.
Intercable CZ, s.r.o.
KABEL servis Praha, spol. s r.o.
Kabell Net Holding, a.s.
Kabelová televize Kadaň, a.s.
Kabelová televize, spol. s r.o. Česká Třebová
KONSAT, s.r.o.
NOEL, v.o.s.
NTV cable, s.r.o.
SATTURN HOLEŠOV, spol. s r.o.
Self servis, s.r.o.
TES Media, spol. s r.o.
UPC Česká republika, a.s.

Společnost UPC ČR minulý týden vyřadila TA3 ze základní nabídky a umístila ji do nabídky KLASIK, kde nahradila německou stanici RTL. Šlo o krok, který UPC připravovala od začátku vysílání TA3. Zařazením do základní nabídky pouze chtěla upozornit diváky na možnost příjmu nové stanice, která se stane součástí rozšířené programové nabídky UPC. V základní nabídce TA3 nahradila švýcarská televize 3SAT.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .