Sledovanost 9/2007: Silné pátky na ČT1, neděle patří Nově

Dva nejsilnější české kanály si mezi sebe rozdělily diváky ve dvou dnech v týdnu. Zatímco Česká televize nasazením Četnických humoresek ještě posílila svoji sledovanost v pátek, Nova upevnila svoje suverénní postavení jedničky nedělních večerů. Prima se soutěže o diváky významnějším způsobem účastní jen v několika všedních dnech. Souboje seriálů všech tří televizí jsou však pozoruhodně vyrovnané.

Nasazení nové série „reality show“ Výměna manželek zamíchalo nedělní sledovaností. Nova k sobě stáhla největší část diváků, kteří s ní navíc zůstali i při sledování Ztracených a Střepin až do pozdních nočních hodin. Na uvedení speciálu Výměny manželek doplatila především kufříková show Ber nebo neber na Primě, která přišla o několik set tisíc diváků. Nova tak ještě více zdůraznila svoji převahu v nedělních večerech, kdy vysílá dlouhodobě nejsledovanější pořad českých obrazovek – nedělní vydání Televizních novin. Pátky jsou letos tradičně úspěšné pro kanál ČT1. Seriál Četnické humoresky vystřídal večer pohádku a postavení ČT1 ještě upevnil. Své diváky pravidelně nachází i 13. komnata a talk show Uvolněte se, prosím. Ta se minulý týden stala dokonce nejsledovanějším pořadem ČT1. Minulý týden posílily svůj podíl na sledovanosti Nova a ČT1, Prima a ČT2 ztratily.


TV NOVA neděli nesvětí
Nova minulý týden posílila svůj podíl na sledovanosti – její share v prime timu vzrostl z 44,84% na 45,59%, podíl na celodenní sledovanosti se pak zvýšil z 40,85% na 40,93%. Rukou společnou a nerozdílnou se o to zasloužily jednak stálice žebříčku sledovanosti TV Nova a rovněž (staro)nové pořady a seriály. Nejsledovanějšími pořady Novy jsou tradičně zpravodajské pořady v čele s nedělním vydáním Televizních novin (2,9 mil. diváků), kterému však minulý týden na záda dýchalo se stejným počtem diváků vydání čtvrteční. Stabilní sledovanost si drží i podvečerní soap opera Ulice (1,4 mil. – 1,5 mil. diváků). Sledovanost Novy táhnou výš především večerní seriály a pořady – nové díly Ordinace v růžové zahradě přilákaly více než 2 mil. diváků, zařazení speciálu Výměny manželek (1,6 mil. diváků) přinesl výbornou sledovanost i následujícímu seriálu Ztraceni (1,8 mil. diváků). Nové díly Kobry 11 (1,4 mil. diváků) svádí s konkurencí každé pondělí večer těžkou bitvu o diváka. Poněkud rozpačitě působí jen „české L.A. Law“ Světla pasáže, jehož sledovanost se krčí kolem 1,2 mil. diváků.


ČT1 – páteční suverén
I minulý týden se potvrdilo, že páteční večery patří prvnímu programu České televize. Silná kombinace Četnické humoresky (1,4 mil. diváků), 13. komnata (1,4 mil. diváků) a talk show Uvolněte se, prosím (1,5 mil. diváků) se stala pevným pilířem jeho sledovanosti. Velmi dobrý výsledek show Jana Krause vynesl tento pořad do čela žebříčku nejsledovanějších pořadů ČT1. Ve všední dny však svádí pořady ČT1 tuhou bitvu s konkurencí. Pondělní Příkopy (1,3 mil. diváků) s Kobrou 11 na Nově a Letištěm na Primě, Sága rodu Forsythů (0,7 mil. diváků) pak ve středu zápasí se Světly pasáže na Nově a s Letištěm Prima TV. Dílčí úspěchy v boji s konkurencí vytáhly share ČT v prime timu z 23% na úroveň 23,78%, celodenní share se pak zvýšil z 21,67% na 22,58%.


Primu opustilo štěstí
Diváci jejich pořadů již nejsou sto odolat vábení konkurenčních kanálů a Primu opouštějí. Divácké erozi se nevyhnuly ani nejdůležitější pořady Primy. Nejmarkantněji je to vidět u show Ber nebo neber (1,1 mil. diváků), která s každým novým dílem ztrácí několik desítek tisíc diváků. Mírnému poklesu se nevyhnuly ani Velmi křehké vztahy (1,2 mil.diváků). Sledovanost 1. zpráv se drží pod úrovní 900 tis. diváků. Diváci naopak přibyli pořadu Krimi live (0,9 mil. diváků) a TOP 10 (0,9 mil. diváků). Daří se i Letišti (0,9 mil. a 1 mil. diváků). Přesto to ale na udržení sledovanosti z minulého týdne nestačilo a share Primy v prime timu poklesl z 19,31% na 18,65% a podíl na celodenní sledovanosti z 20,43% na 19,57%.


Přírodopisné filmy už na ČT2 netáhnou
Podíl ČT2 na celodenní sledovanosti poklesl z 8,79% na 8,25% a share v prime timu z 7,06% na 5,92%. Přední místa v žebříčku nejsledovanějších pořadů ČT2 zabraly přenosy ze sportovních akcí (halová atletika, hokej, klasické lyžování). Nejsledovanějším pořadem se však stal dokument První mezi rovnými (0,5 mil. diváků). Čest svého času velmi populárních přírodopisných pořadů zachraňoval dokument Obrazy prenatálního života (0,4 mil. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .