Sledovanost 6/2007: Povedený návrat Pavla Zuny

TV Nova hledá dno svého kalichu hořkosti, aby se z něj mohla zhluboka napít, zatímco ČT a Prima slaví letošní rekordy. Příčinou je jednak dlouhodobá absence atraktivního večerního programu, ale i souběh pro Novu nepříznivých okolností – sport na ČT2 a úspěšné novinky na Prima TV.

Tvůrci programu TV Nova se minulý týden dočkali krutého probuzení ze snu o sharu na úrovni 50%. Naplno se totiž projevila absence tahouna večerní sledovanosti. Když se k tomu přidá zvýšené množství sportovních pořadů na ČT2, úspěšné programové novinky na Primě, kterou tentokrát podržely i její „držáky“, vyjde nám jeden z nejhorších výsledků Novy z poslední doby. Nova sice nadále dosahuje „relativně dobrých“ výsledků a stále je nejsledovanější českou televizní stanicí, ale ve své historii několikrát ukázala, že má rozhodně na víc. Její aktuální sledovanost je tak především promarněnou příležitostí – dokáže už o půl sedmé zaujmout až 1,5 mil. diváků seriálem Ulice, její Televizní noviny sledují až 3 mil. diváků, ale přesto jim nedokáže nabídnout v osm večer atraktivní program. A to v době, kdy ani ostatní televize nevysílají zrovna trháky. TV metry společnosti Mediaresearch zazpívaly minulý týden Nově smutnou písničku o tom, že „jednou jsi dole, jednou nahoře“.


TV Nova: Hledání dna pokračuje
Zatímco loni ve 49. týdnu slavila Nova rekordy (celodenní share 43,28% a share v prime timu 48,81%), její aktuální výsledky budí rozpaky. Celodenní share (38,18%) padl pod 40% a share v prime timu (40,87%!) jako by ho chtěl co nevidět následovat. Nova tak pokračuje v nevyrovnaných výsledcích z ledna letošního roku. Jakoby leden a začátek února odepsala a veškerou svou energii věnovala až následujícím týdnům. Bude-li tato taktika bude úspěšná, ukáže zanedlouho čas.
Minulý týden se tradičně dařilo Televizním novinám (v úterý 3,114 mil. diváků) a Ulici (1,26 mil. – 1,52 mil. diváků), dobrých výsledků se dočkal i seriál Kriminálka Las Vegas (1,5 mil. diváků). TV Nova však minulý týden úplně propadla v čase bezprostředně po Televizních novinách – názornou ukázkou je středeční film Koktejl, který sledovalo 873 tis. diváků. Jen díky tomu se nejsledovanějším pořadem Novy po zpravodajství mohl stát úterní díl povídkového seriálu To nevymyslíš (1,58 mil. diváků).


ČT1: Zvedá se sledovanost Událostí
Vedle nárůstu podílu na sledovanosti se toho na prvním kanále ČT nic zásadního nezměnilo. Nejsledovanější jsou opět nedělní Události v regionech (1,6 mil. diváků) následované pořady stálic ČT Miroslava Donutila a Jana Krause – nedělní cyklus mikrokomedií 3+1 s Miroslavem Donutilem sledovalo 1,6 milionu diváků a talk show Uvolněte se, prosím 1,5 mil. diváků. Dobrou sledovanost měla i 13. komnata Michaley Kudláčkové (1,4 mil. diváků) a Nesmrtelná teta (1,3 mil. diváků). Radost mohou mít na Kavčích horách i z Událostí, jejichž sledovanost se mírně zvyšuje. Celkově si první program ČT polepšil, když se jeho celodenní podíl na sledovanosti zvýšil z 23,16% na 23,78% a stejně tak share v prime timu, který poskočil z 24,41% na 25,81%.


Prima TV: Návrat Zuny
Povedený týden ukončila Prima v neděli úspěšnou premiérou nového soutěžního pořadu Ber nebo neber. Ta přinesla nejen návrat dlouholeté tváře ČT a TV Nova Pavla Zuny zpátky na obrazovky, ale i rekordní (v rámci pořadů Primy a daného večera) sledovanost 1,6 mil. diváků. Primu podržely Velmi křehké vztahy (1,3 mil. diváků), dařilo se i Letišti (1,1 mil. a 0,98 mil. diváků). Nedělní 1. zprávy sledoval 1 mil. diváků stejně jako další díl nového pořadu Krimi Live, Neuvěřitelné životy shlédlo 950 tis. diváků. Prima tak naplno využila zaváhání Novy, což se projevilo v jejím podílu na sledovanosti – celodenní se zvýšil z 20,01% na 21,01% a primetimový z 17,74% na 20,66%.


ČT2: Sportem ku zdraví a vyšším sharům
Minulý týden byl bohatý na sportovní události, jejichž přenosy významně promluvily do žebříčku sledovanosti ČT2 a nepřímo i do sledovanosti ostatních stanic. Fotbalisté hráli přátelský zápas s Belgií (700 tis. diváků), tenisté bojovali o Davis Cup (až 411 tis. diváků) a hokejisté si zabruslili na Euro Hockey Tour – nedělní zápas našich s Ruskem sledovalo necelých 400 tis. diváků. Žádný div, že tak odsunuli dokumenty na nižší pozice – Špionáž pod hladinou moře (600 tis. diváků) na 2. místo a Polynésii (385 tis. diváků) na 7. místo. Na třetí místo se dostal Nominační večer českého lva (480 tis. diváků).
Byť sledovanost jednotlivých pořadů ČT2 nedosahovala nijak závratných hodnot, „dvojka“ si stejně jako „jednička“ polepšila. Její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 7,95% na 8,94% na , stejně jako share v prime timu, který poskočil z 6,2% na 6,84%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .