Sledovanost 51/2006: Vánoční televizní nadělení

Vánoční svátky přinesly svěží vítr do statistik televizní sledovanosti. Nejsledovanějším pořadem Štědrého dne byl Anděl Páně a hned 3 pořady ČT1 se dostaly do TOP 20 nejsledovanějších pořadů minulého týdne.

Vánoční programové schéma se už tradičně od toho všednědenního liší. Novodobým vánočním obyčejem se stalo sledování televizní pohádky. Nejinak tomu bylo i letos. Pohádka režiséra Jiřího Stracha Anděl Páně se stala nejsledovanějším pořadem Štědrého dne. Podíl na sledovanosti vzrostl dvěma nejsledovanějším českým kanálům – TV NOVA a ČT1 – a poklesl u ČT2 a PRIMA TV. Ani o Štědrém dni se nezastavily peoplemetry společnosti Mediaresearch, která pro Asociaci televizních společností měří sledovanost českých televizních stanic.


TV NOVA – štědrovečerní zkrat
Podíl na sledovanosti TV NOVA rostl i přes absenci Pojišťovny štěstí a SuperStar a dosáhl úrovně 43,5% (předminulý týden 42,05%). Nově se ale nedařilo v prime timu a hlavně ne o víkendu – soboty jsou díky StarDance vždycky těžké a James Bond měl ve filmu Dnes neumírej plné ruce práce (1,4 mil. diváků), aby nějaké diváky k Nově přetáhl. Štědrý den pak TV NOVA doslova podcenila, když nasadila do hlavního vysílacího času propadák Stalo se o Vánocích (1,09 mil. diváků). Share v prime timu tak výrazně poklesl na 44,37% (předminulý týden 47,23%). Čest a dobrá čísla zachraňovaly Nově seriály pro všední den – hlavně Ordinace v růžové zahradě (2,1 mil. diváků) a Ulice (stabilně kolem 1,5 mil. diváků). Nejsledovanějším pořadem minulého týdne byly na TV NOVA a v českém televizním éteru obecně Televizní noviny v sobotu 23.12. (2,75 mil. diváků).


ČT1 – vzhůru ke hvězdám
Uplynulý týden byl ve znamení úspěchů prvního kanálu České televize. Podíl ČT1 na celodenní sledovanosti vzrostl jen mírně z 22,78% na 22,94% výrazně ale vzrostl share v prime timu z 23,34% na 26,59%. Na tyto hodnoty vynesly sledovanost ČT1 stálice žebříčku TOP10 ČT1 z posledních týdnů soutěž StarDance – soutěžní večer i rozhodnutí sledovalo 2,3 mil. diváků – a hlavně pak programová skladba Štědrého dne. Večerní pohádku Anděl Páně sledovalo 2,44 mil. diváků. Do TOP10 ČT1 se dostal i Miroslav Donutil se svým štědrovečerním pořadem Veselé vánoční (pří)hody 2006 (1,18 mil. diváků). StarDance i Anděl Páně se objevili i v celkovém TOP20 – pohádka na 9. místě a taneční show na 13-14. místě. Po dlouhých týdnech tak přerušili hegemonii pořadů TV NOVA.


PRIMA TV – sázka na klasiku vyšla
PRIMA si nekomplikovala život programovými experimenty a vsadila při tvorbě svého programu na jistotu v podobě tradičních českých pohádek. Nejsledovanějším pořadem Primy se tak stal film Byl jednou jeden král s Janem Werichem a Vlastou Burianem (1,5 mil. diváků). Hrátky s čertem (1,1 mil. diváků) se umístily na šestém místě TOP10 Primy. Zbylé pozice v TOP10 si rozebraly tradiční Rodinná pouta (1,2 mil. diváků) a 1. zprávy (v rozpětí od 0,9 – 1,3 mil. diváků). Přes individuální úspěch některých svých pořadů si PRIMA TV celkově mírně pohoršila: podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 20,22% na 19,75% a share v prime timu z 18,61% na 18,28%.


ČT2 – taková jiná televize
Žebříček nejsledovanějších pořadů ČT2 ukazuje, že druhý kanál České televize je taková trochu jiná televize (nebo jsou jiní její diváci?). Dokument Hitlerovo utopené tajemství (700 tis. diváků) odsunul na druhé místo dlouhodobě nejsledovanější pořad ČT2 Život savců podle Davida Attenborougha (522 tis. diváků). Další pořady nepřekonaly půlmilionovou sledovanost. Podíl ČT2 na celodenní sledovanosti poklesl z 7,37% na 6,36% a share v prime timu mírně vzrostl z 5,11% na 5,19%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .