Sledovanost 46/2007: Share kanálu ČT1 na letošním maximu

Tento podzim se zdá být obdobím rekordů. Před pár týdny si na svá minima šáhla Prima, v uplynulém týdnu zase svých letošních maxim dosáhl kanál ČT1. Roli otloukánka po Nově tentokrát převzal kanál ČT2. Právě na jeho úkor rostly shary všem ostatním TV stanicím, opět včetně Primy.

Uplynulý týden se od několika posledních příliš nelišil a přesto se kanálu ČT1 podařilo dosáhnout letošních maxim svého sharu. Pořady ČT1 odvedly svůj standard a tak roli jazýčku na vahách sehrálo zvýšení sledovanosti ČT1 v pátek večer a sobotní zaváhání Novy – česko-slovenský fotbalový duel zde zhlédlo jen 1,3 mil. diváků. K rovněž česko-slovenskému IQ testu přitom předcházející týden usedlo 1,5 mil. diváků. Toho využila taneční show StarDance (1,7 mil. diváků), která přilákala o sto tisíc diváků více než před týdnem.


Nova vedle tradičně silných všedních dní (s výjimkou pátku) bodovala v neděli večer. Katastrofický film Tornádo – pomsta nebes zhlédlo 1,6 mil. diváků. Dílům třetí řady Pojišťovny štěstí se stále nedaří překonat úroveň 2 mil. dospělých diváků.


Od svého dna po druhé v řadě odskočila Prima TV. Zasloužil se o to nejvíce její nedělní večerní program. Oba pořady – Hádej, kdo jsem! a Ber nebo neber! – přilákaly 1,1 mil. diváků a vyšplhaly se do čela žebříčku nejsledovanějších pořadů Primy i před Velmi křehké vztahy. Zatímco Nova s nedělním večerem poměrně často experimentuje a původní TV filmy na ČT1 mají nevyrovnaný divácký potenciál, představuje programové schéma Primy v tomto čase jistotu pevného bodu, který usnadňuje divákům orientaci v programové nabídce. I zde lze hledat příčiny tohoto úspěchu Primy.


Kanál ČT2 se tentokrát musel obejít bez přenosů z evropských fotbalových pohárů a odnesl to jeho share. Na jeho vrub pak rostly podíly ostatních kanálů. Nejednoznačný vývoj zaznamenaly shary menších televizních stanic, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch měřeny souhrnně jako Ostatní. Zatímco jejich podíl na celodenní sledovanosti mírně poklesl z 11,59% na 11,48%, jejich share v prime timu se jen nepatrně zvýšil z 8,65% na 8,68%.


Nova až na dvě výjimky nepřekvapila
Pravidelné pořady Novy odvedly své penzum práce a přivedly k obrazovkám Novy více méně tradiční množství diváků. Jednou výjimkou byl nedělní večer, kdy k Nově přilákal prakticky neznámý film Tornádo – pomsta nebes solidních 1,6 mil. diváků. Druhým, méně příjemným, překvapením byl sobotní česko-slovenský fotbalový duel, který k Nově přivedl jen 1,3 mil. diváků. Svými výkony vedle Kuliče a Rosického dále zaujali pondělní Víkend (1,5 mil. diváků), Kriminálka (Miami i Las Vegas 1,3 mil. diváků), Občanské judo (1,3 mil. diváků), Ztraceni (1,2 mil. diváků), Dr. House (1,1 mil. diváků) a Útěk z vězení (900 tis. diváků). Své věrně a obvyklé diváky přilákaly původní seriály z produkce Novy – Ulice (1,1 – 1,2 mil. diváků), Pojišťovna štěstí (oba díly 1,9 mil. diváků) a Ordinace v růžové zahradě (2 mil. a 2,1 mil. diváků). Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek se stalo nedělní vydání Televizních novin (2,6 mil. diváků). V podílových ukazatelích se Nově spíše dařilo, když její share v prime timu mírně vzrostl z 42,7% na 43,02% a její podíl na celodenní sledovanosti se mírně zvýšil z 38,37% na 38,73%.


Zlatý podzim na ČT1
Ve své spanilé jízdě letošním podzimem pokračuje první program České televize. Její share v prime timu se minulý týden vyšplhal z hodnoty 26,02% na své letošní maximum 27,39%. Pozadu nezůstal ani podíl ČT1 na celodenní sledovanosti, který vzrostl z 23,4% na rovněž svoji letošní nejvyšší hodnotu 24,35%. Kanálu ČT1 se dařilo především v pátek, kdy Četnické humoresky (2 mil. diváků) doplnily i 13. komnata (1,4 mil. diváků) a Uvolněte, se prosím (1,3 mil. diváků), a v sobotu, kdy svoji sledovanost zvýšila taneční show StarDance … když hvězdy tančí (1,7 mil. diváků). Za zmínku stojí ještě středeční Pošta pro tebe (1,2 mil. diváků), úterní Všechnopárty (1 mil.diváků) a možná i pondělní Hraběnky a Na cestě (oba 800 tis.diváků). Nedělní dekompozice kinofilmu Krev zmizelého na televizní seriál zaujala milion diváků.


Prima roste VyVoleným navzdory
Prima vykázala v podílových ukazatelích druhý růst v řadě. Její share v prime timu se zvýšil z 15,5% na 16,14% a její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 18,07% na 18,45%. Proti očekávání ji v tom příliš nepomáhá reality show VyVolení. Mírně pozitivní vývoj na Primě je spíše VyVoleným navzdory. Lví podíl na něm však mají 1.zprávy, jejichž sledovanost se již několik týdnů drží na zvýšených hodnotách (800 tis. – 900 tis. diváků), a hlavně pořady nedělního večera Hádej, kdo jsem! a Ber nebo neber! (oba 1,1 mil. diváků), které se prodraly na špici žebříčku sledovanosti pořadů Prima TV. O svůj dříve jen těžko zpochybnitelný primát tak přišly Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1. mil. diváků). Sledovanost Letiště (oba díly 700 tis. diváků) se od nasazení třetí řady Pojišťovny drží na snížených hodnotách. Zakleté zůstává pro Primu víkendové nasazovaní kinohitů – Dannyho parťáci přilákali jen 300 tis. diváků.


Time out pro sportovní fanoušky na ČT2
Fotbalové fanoušky se kanál ČT2 rozhodl nechat odpočinout, aby mohli nabrat sílu na fotbalové zápasy, které rozhodnou o pořadí v základních skupinách fotbalové Ligy mistrů. Druhý program ČT tak bez přenosů z evropských pohárů výrazně ztratil na úkor svých silnějších soupeřů. Jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 8,57% na 6,99% a share v prime timu propadl ze 7,13% na 4,77%. Žebříček sledovanosti nezaznamenal výraznějších změn: na čelných pozicích se drží seriál Souboj vojevůdců (500 tis. diváků) a tradiční nedělní western Western Union (500 tis. diváků). Ostatní pořady se na úroveň půlmilionu diváků nedostaly.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .