Sledovanost 43/2007: Diváci dali před Klausem přednost milionáři

České televize mají za sebou další týden. Trochu vzruchu do podzimní televizní šedi přinesl snad jen státní svátek, který v neděli přihrál diváky Primě a Nově. Jinak se zdá být vše při starém: ČT1 nadále vládne pátečním večerům, v ostatních všedních dnech nejvíce diváků přilákají seriály na Nově, daří se Souboji vojevůdců na ČT2 a Prima stále padá.

O největší vítr ve výsledcích sledovanosti se minulý týden postaral státní svátek a s ním spojené programové změny na prvním programu České televize. Kanál ČT1 splnil svoji službu veřejnosti a v nedělním prime timu odvysílal slavnostní večer z Pražského hradu. Diváci však před prezident republiky, jeho „atomovým“ projevem a předávání metálů dali většinou přednost nesmělému milionáři, jenž prostřednictvím televizní reality show hledá dívku, které by mohl říci Vem si mě! Mírně si v neděli polepšily i večerní pořady Primy. Služba veřejnosti tak nejvíce posloužila oběma komerčním televizím.


Dařilo se i menším TV stanicím, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch monitorovány jako Ostatní. Jejich podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 11,17% na 11,92%, stejně jako jejich share v prime timu, který se zvýšil z 8,33% na 8,72%. Obě hodnoty se tak přiblížily svým letošním, a zároveň historickým, maximům – 11,97% resp. 8,84%.


Státní svátek přál zamilovanému milionáři …
… a reality show Vem si mě! (1,8 mil. diváků) tak zaznamenala výrazný nárůst sledovanosti. Nadšení z nového zpravodajského studia pomalu vyprchává a sledovanost Televizních novin se pomalu vrací na dřívější hodnoty – nejsledovanější bylo tentokrát nedělní vydání (2,5 mil. diváků). V dobrých výsledcích pokračují seriály Ulice (1,1 mil. – 1,3 mil. diváků) a Pojišťovna štěstí (1,9 a 1,8 mil. diváků), naopak Ordinace v růžové zahradě mírně ztratila (oba díly po 2 mil. diváků). I další díl Útěku z vězení (800 tis. diváků) potvrdil, že Nova s první řadou tohoto seriálu u nás žádné terno neudělá, ostatním americkým seriálům se spíše daří – Dr. House (1 mil. diváků), Kriminálka Miami (1,2 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,5 mil. diváků), Ztraceni (1 mil. diváků). V pátek a v sobotu večer to Nova stále zkouší s americkými film – Zorro: Tajemná tvář (1,1 mil. diváků) a Alexandr Veliký (1,3 mil. diváků).


Kanálu ČT1 chyběl v neděli večer Donutil …
… a zaznamenal odliv diváků. Ten se pak projevil i na jeho celkových výsledcích za celý týden. Jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 23,26% na 22,93% a share v prime timu se snížil z 25,11% na 24,64%. V ostatních dnech nedošlo ve sledovanosti pořadů ČT1 k žádným zásadním změnám: sledovanost pondělního seriálu Hraběnky se po nasazení třetí řady Pojišťovny na Nově stabilizovala na 800 tis. divácích, první program ČT i nadále vládne pátečním večerům – Četnické humoresky (1,8 mil. diváků), 13. komnata (900 tis. diváků), Uvolněte se, prosím (1,1 mil. diváků). Sledovanost dalších pořadů již není tak výrazná, ale i nadále se drží na solidní úrovni – Na cestě (900 tis. diváků), Všechnopárty (900 tis. diváků), Hercule Poirot (800 tis. diváků) či sobotní Hodina pravdy (1,1 mil. diváků). Nedělní přenos ze slavnostního večera z Pražského hradu sledovalo 900 tis. diváků a Jakubiskův film Sedím na konári 800 tis.


Posunutí začátku 1. zprávám prospělo
Nedělní služba veřejnosti na České televizi pomohla i Primě – sledovanost obou hlavních večerních pořadů mírně vzrostla – Ber nebo neber! (900 tis. diváků), Hádej, kdo jsem! (900 tis. diváků). Na své úrovni se drží Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1 mil. diváků), z Letiště už asi více než 600 tis. diváků vymáčknout nepůjde stejně jako z reality show VyVolení – Noví hrdinové. Od posunutí začátku 1. zpráv na 18:55 se zvedla jejich sledovanost – nejsledovanější nedělní vydání zhlédlo přes 800 tis. diváků. Ani to však nezabránilo dalšímu poklesu sharu Primy – již pátému v řadě. Její podíl na celodenní sledovanosti klesl z 18,01% na 17,83% a share v prime timu se mírně snížil z 15,82% na 15,79%.


Překvapivě malý zájem o fotbal na ČT2
Pořady druhého programu ČT sice většinou do pořadí nejsledovanějších pořadů nepromlouvají, ale i zde lze z pohledu sledovanosti narazit na řadu zajímavostí. Již neplatí, že nejsledovanějšími jsou zde sportovní pořady – zápasy fotbalové Ligy mistrů sledovalo „pouze“ 400 tis. a 500 tis. diváků, přenos z Gambrinus ligy dokonce jen 300 tis. diváků. Možná i proto poklesl ve „fotbalovém týdnu“ podíl ČT2 na celodenní sledovanosti z 8,16% na 7,62% stejně jako share v prime timu ze 7,09% na 6,84%. Nejsledovanějšími pořady byly hvězda ČT2 posledních týdnů dokumentární seriál Souboj vojevůdců (600 tis. diváků) a klasický western s Paulem Newmanem Hombre (600 tis. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .