Sledovanost 40/2007: Share Primy v prime timu na letošním minimu

Pomyslným vítězem v boji o diváka se v předcházejícím týdnu stala Česká televize. Zatímco shary kanálů ČT1 a ČT2 rostly, opačný vývoj postihl tyto ukazatele u komerčních televizí. Podíl Prima TV na sledovanosti v hlavním vysílacím čase dokonce spadl na své letošní minimum.

Uvedené vítězství je ale spíše z kategorie „v rámci možností“. Sledovanost obou celoplošných kanálů sice rostla, ale ani kumulovaný součet podílů všech kanálů České televize share Novy (zatím) nepřekonal. V minulém týdnu jsme však zaznamenali poklesy sharu u obou komerčních televizí. Podíl Novy na celodenní sledovanosti tak vydržel nad úrovní 40% jen jeden týden a hned se vrátil zase zpátky pod ní.


Klesal i share Prima TV – v hlavním vysílacím čase dokonce na nejnižší letošní úroveň. Její výkonný ředitel na začátku srpna v rozhovoru pro HN sliboval, že kormidlem televize otočí opatrně. Zjevně se mu to daří, zda otáčí správným směrem, již není tak jisté.


Nárůst sharu kanálu ČT2 způsobily přenosy z fotbalové Ligy mistrů, zajímavou sledovanost však dosáhl i další díl z dokumentárního cyklu Souboj vojevůdců. Rozklíčovat důvody pohybu sharu u televizních stanic, které jsou v tv metrovém průzkumu společnosti Mediaresearch monitorovány jako Ostatní, již tak jednoduché není. Každopádně jejich podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 10,92% na 11,35%, zatímco jejich share v prime timu se snížil z 8,77% na 8,35%.


Celodenní share Novy zpátky pod 40%. Na jak dlouho?
Podíl Novy na celodenní sledovanosti vydržel nad hodnotou 40% jen jeden týden. Z hodnoty 40,73% spadl na úroveň 38,36%, share v prime timu se snížil z 43,03% na 41,56%. Situace se ale může změnit hned následující týden. V reprezentační přestávce se z hlavního vysílacího času ČT1 vytratí klubový fotbal, Nova naopak nasadí třetí řadu Pojišťovny štěstí, což by na návrat jejího podílu na celodenní sledovanosti nad 40% mohlo stačit. Druhá řada Pojišťovny se s obrazovkami loučila mírným nárůstem (oba díly 1,3 mil. diváků), dařilo se i ostatním původním seriálům – Ordinaci v růžové zahradě (2 mil. a 2,1 mil. diváků) a hlavně Ulici (žádný den pod hodnotou 1 mil. diváků). Výsledky ostatních večerních seriálů byly smíšené: Dr. House (900 tis. diváků), Kriminálka Miami (1,1 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,3 mil. diváků). Dařilo se pondělnímu Víkendu (1,2 mil. diváků), Útěk z vězení však zhlédlo opět nepřesvědčivých 900 tis. diváků. Díky českému filmu Rafťáci, který vidělo solidních 1,7 mil. diváků, objevila Nova slibný a dosud málo využívaný potenciál sobotních večerů. Silnou pozici Novy v neděli večer potvrdila reality show Vem si mě (1,4 mil.), Střepiny (1,2 mil. diváků) a Občanské judo (1,2 mil. diváků). Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek se stalo nedělní vydání Televizních novin (2,6 mil. diváků).


Hraběnky pomohly Pojišťovně
Sledovanost pondělního seriálu Hraběnky (1,1 mil. diváků) sice svůj pokles zpomalila avšak nezastavila a přibližuje se úrovni 1 mil. diváků. Pokračování tohoto trendu do značné míry vysvětluje nárůst u souběžně nasazeného seriálu Pojišťovna štěstí na TV Nova. Sledovanost kanálu ČT1 však opět podržely pořady pátečního večera – Četnické humoresky (1,9 mil. diváků), 13. komnata (1,5 mil. diváků), Uvolněte se, prosím (1,1 mil. diváků). Více či méně se dařilo i středeční Poště pro tebe (1,2 mil. diváků), střihovému Za oponou (1,1 mil. diváků) ale i nedělnímu filmu Babí léto (1 mil. diváků), úterní Všechnopárty (800 tis. diváků) a sobotní Hodině pravdy (1 mil. diváků). Celkově si kanál ČT1 polepšil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 22,45% na 23,02% a jeho share v prime se zvýšil z 25,29% na 26,03%.


Co zachrání Primu?
Podíl Primy na celodenní sledovanosti poklesl z 19,35% na 19,18% a share v prime timu se snížil ze 17,79% na 16,72%. V době, kdy měl share Primy růst, ocitl se její podíl v hlavním vysílacím čase na svém letošním minimu. Následující týden Nova nasadí třetí sérii Pojišťovny štěstí, v průběhu podzimu přijdou na řadu i další novinky v programu ČT. To nejsou pro Primu dobré zprávy, zvláště když známky změny nepříznivého trendu nejsou v dohledu. Sledovanost nejvýznamnějších pořadů Primy se drží na úrovni svého potenciálu – Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1 mil. diváků), Letiště (700 tis. a 800 tis. diváků), Hádej, kdo jsem! (900 tis. diváků), Ber nebo neber (900 tis. diváků), VyVolení neopouštějí svou vilu ani pásmo kolem hodnoty 500 tis. diváků. Zde tedy impulsy pro růst nenajdeme. Ty musí přijít spolu s novými pořady, případně s úplně novým programovým schématem.


ČT2: Růst díky fotbalu a slavným vojevůdcům
Fotbalový týden přihrál druhému programu České televize početnou skupinu sportovních fanoušků – španělskou kanonádu do slávistické brány si nenenachalo ujít 500 tis. diváků., souboj Valencie a londýnské Chelsea jich pak zhlédlo o 100 tis. méně. Pěknou sledovaností se může pochlubit další díl z dokumentárního cyklu Souboj vojevůdců – 500 tis. diváků., druhý díl Tří mušketýrů zhlédlo 400 tis. diváků, stejně jako Večer na téma – Hvězdy Moravy. Podíl kanálu ČT2 na celodenní sledovanosti se zvýšil z 6,55% na 8,09% a jeho share v prime timu vzrostl z 5,12% na 7,34%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .