Sledovanost 39/2007: Páteční Paraple přihrálo diváky Nově

Na ČT2 chyběl sport a tak se podíl Novy na celodenní sledovanosti mohl po čtvrt roce vrátit nad 40%. Nejsledovanější české televizi pomohl i posun začátku Četnických humoresek. Zklamáním je malý divácký zájem o nový seriál Prison Break – Útěk z vězení.

Svými seriály na sebe v uplynulém týdnu upozornil kanál ČT1. Pondělní Hraběnky prozatím zastavily svůj pokles na hodnotě 1,2 mil. diváků. Znatelný propad však zaznamenaly páteční Četnické humoresky. Doplatily tak na „nerozum“, kterého se dopustili dramaturgové z Kavčích hor. Ti v obvyklém čase humoresek nasadili přenos z dobročinné akce Paraple 2007 (600 tis.diváků) a oblíbený seriál zařadili až o hodinu později. Udělali tak radost především kolegům z TV Nova, jejichž Robinson Crusoe zaujal sympatických 1,4 mil. diváků.


Minulý týden tak byl pro TV Nova jedním z těch lepších. Její podíl na celodenní sledovanosti i share v prime timu se vrátily nad 40%. Toho jsme byli svědky naposled před čtvrt rokem. Vedle všednodenních seriálů, tradičních držáků její sledovanosti, se o to zasloužil relativní úspěch víkendových pořadů a absence výrazných sportovních přenosů na ČT2.


Příliš se tentokrát nedařilo nedělní show Ber nebo neber (800 tis. diváků) na Primě, jejíž sledovanost spadla pod 1 mil. diváků. Jejímu moderátorovi Pavlu Zunovi chybělo do charismatu Miroslava Donutila, hrdiny na ČT1 souběžně uváděného povídkového triptychu, zhruba 700 tis. diváků. Jelikož ostatní pořady Primy žádný výrazný nárůst sledovanosti nezaznamenaly, drží se její share i nadále pod 20%.


Očekávaný propad podílu na sledovanosti se dostavil u kanálu ČT2, lehce v primetimovém sharu ztratily i menší stanice, které jsou v tv metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch monitorovány souhrně jako Ostatní. Jejich podíl na sledovanosti se v hlavním vysílacím čase mírně snížil z 8,84% na 8,77%, zatímco jejich podíl na celodenní sledovanosti se mírně zvýšil z 10,73 na 10,92%.


TV Nova: Paraple pro Robinsona
Sledovanost nejvýznamnějších pořadů TV Nova se ani tentokrát nelišila od toho, na co jsme v posledních týdnech zvyklí – Ordinace v růžové zahradě (2,2 mil. a 1,9 mil. diváků), Pojišťovna štěstí (1,1 mil. a 1,3 mil. diváků), Ulice (0,9 mil. – 1,2 mil. diváků), Vem si mě (1,4 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,4 mil. diváků), Kriminálka Miami (1,3 mil. diváků), Ztraceni (1,1 mil. diváků), pondělní Víkend (1,1 mil. diváků) a Střepiny (1 mil. diváků). Podzimní rutinu výsledků sledovanosti narušil jen nečekaný úspěch filmu Robinson Crusoe (1,4 mil. diváků), který tak využil pátečního zaváhání ČT1. Na druhou stranu zklamáním byla premiéra seriálu Útěk z vězení (900 tis. a 1,1 mil. diváků). Nejsledovanějším pořadem minulého týdne byly úterní Televizní noviny (2,5 mil. diváků). Celkově si Nova polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 37,08% na 40,73% a share v prime timu se zvýšil z 39,25% na 43,03%. V případě celodenního podílu na sledovanosti tomu tak bylo naposledy v 25. týdnu.


Páteční nerozum na ČT1
Nejeden divák byl v pátek večer nemile překvapen, když v osm místo tradičních Četnických humoresek zahlédl na obrazovce pořad Dobročinná akademie aneb Paraple 2007 (600 tis. diváků). O (ne)smysluplnosti této programové změny svědčí sledovanost jak tohoto pořadu, tak i posunutých Četnický humoresek (1,6 mil. diváků) či souběžně uváděného filmu na TV Nova (1,4 mil. diváků). Česká televize si tak nepěkně zahrála s důvěrou diváků svého nejsledovanějšího pořadu. V sobotu či v neděli večer by takovýto pořad jistě zaujal více diváků, aniž by ČT přišla o diváky humoresek. To konečně ukázal i úspěch sobotního Souboje hitů (1,3 mil. diváků). V neděli se pak ČT vyplatila sázka na jistotu v podobě povídkového triptychu 3 plus jedna s Miroslavem Donutilem (1,5 mil. diváků). Z dalších pořadů pak výrazněji zaujaly snad jen Hraběnky (1,2 mil. diváků), cestopis z cyklu Na cestě (1,1 mil. diváků), Všechnopárty (900 tis. diváků), Pošta pro tebe (1,1 mil. diváků) či Bolkoviny (1,1 mil. diváků). Celkově si kanál ČT1 opět pohoršil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti mírně poklesl z 22,69% na 22,45% a share v prime timu se snížil z 26,08% na 25,29%.


Ani tentokrát Prima ze svého stínu nevystoupila
Pokud jde o výsledky sledovanosti, Primě se ani tentokrát nepodařilo ničím zaujmout – ať už v dobrém či špatném. Za zmínku tak stojí jen pokles diváků u show Ber nebo neber (800 tis. diváků), která v neděli svedla nerovný boj s ikonou zábavy na ČT Miroslavem Donutilem. Na vysokých číslech se nicméně udržel pořad Hádej, kdo jsem! (900 tis. diváků), stejně jako stálice mezi nejsledovanějšími pořady Primy – seriály Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1 mil. diváků) a Letiště (oba díly 800 tis. diváků). Několik dílů reality show VyVolení – Noví hrdinové opět zhlédlo 600 tis. diváků. Ani to však nestačilo na to, aby se Prima vymanila ze stínu posledních týdnů a měsíců. Její podíl na celodenní sledovanosti lehce poklesl z 19,47% na 19,35% a share v prime timu se mírně snížil z 17,99% na 17,79%.


Kníže Václav a slavní vojevůdci táhli diváky k ČT2
Druhý kanál České televize nastavil tentokrát divákům více svoji nesportovní tvář. Nejsledovanějším pořadem se tak stal dokument Dvojí život knížete Václava (400 tis. diváků) následovaný Soubojem vojevůdců (400 tis. diváků), pořadem Ta naše povaha česká (400 tis. diváků), středečními Událostmi a komentáři a víkendovým filmem Tři mušketýři (oba pořady 300 tis. diváků). Bez podpory diváků sportovních pořadů se tak podíl ČT2 na celodenní sledovanosti propadl z 10,03% na 6,55% a share v prime timu poklesl z 7,84% na 5,12%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .