Sledovanost 31/2007: Nova opět padla pod 40%, share ČT1 na letošním maximu

Nárůst podílu na sledovanosti zaznamenal první program České televize, který sebral body především Nově, jejíž share v prime timu opět propadl pod hranici 40%. Nova se v prime timu vrátila ke svému dnu, ČT1 dosáhla letošního vrcholu. V mírném poklesu pokračují malé televize, share Primy zůstáva stabilní.

Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným, dalo by se spolu s Ladislavem Vančurou pronést nad programovou nabídkou českých televizních stanic, která se nekompromisně promítá i do zájmu diváků. Sledovanost koncertu Karla Gotta v Lucerně, který se v sobotu stal nejsledovanějším nezpravodajským pořadem, je spíše než výsledkem mistrovství programových mágů ČT ukázkou zoufalství jejich kolegů od konkurence.


TV Nova se na dráze růstu dlouho neudržela a její share opět spadl pod 40%. Měrou vrchovatou se na tom podepsal sobotní neúspěch Pána Prstenů. Prakticky neznámý film na Primě měl sledovanost větší. Je zřejmé, že v době, kdy největší sledovanost mají pořady se stopáží od 30 do 60 min., několikahodinové monstrum mnoho televizních diváků nepřiláká. Již v minulosti se o tom přesvědčila Prima, nyní stejnou zkušenost získala i Nova.


Její zaváhání využil především kanál ČT1, jehož share v prime timu dosáhl svého letošního maxima. Hned ve třech dnech – v pondělí, v pátek a v sobotu – byly pořady ČT1 nejsledovanějšími nezpravodajskými pořady dne. Četnické humoresky narušily hegemonii pořadů Novy a probojovaly se do žebříčku TOP20 minulého týdne.


Když už jsme u těch nejsledovanějších pořadů dne, jejich přehled nabízí další zajímavou informaci. S výjimkou neděle – seriál Ztraceni na Nově – jde výhradně o české pořady, filmy či seriály: v pondělí Na cestě po česku (ČT1), v úterý a ve čtvrtek Malý pitaval z velkého města (Nova), ve středu film Na samotě u lesa (Nova), v pátek Četnické humoresky (ČT1) a v sobotu již zmíněný Karel Gott v Lucerně (ČT1). Na závěry o struktuře letního auditoria je to asi málo ale jako střípek do mozaiky obrazu českého televizního trhu by to stačit mohlo.


Zdá se, že srpen na rozdíl od dvou předcházejících měsíců menším televizím nepřeje. Share stanic, které jsou sledovány v tv metrovém průzkumu společnosti Mediaresearch souhrnně jako Ostatní, podruhé za sebou poklesl. Jejich podíl na celodenní sledovanosti se snížil z 11,77% na 11,16% a share v prime timu mírně poklesl z 8,55% na 8,53%.


TV Nova: Zpátky u svého dna
Nejsledovanější česká televize nepotvrdila obrat z předcházejícího týdne a její share poklesl – podíl Novy na celodenní sledovanosti se snížil z 38,88% na 37,93%, share v prime timu spadl z 40,45% na 38,11 a prakticky se opět dotkl svého letošního dna (38,03%). Nejsledovanějším pořadem nadále zůstávají Televizní noviny (v pondělí 2,3 mil. diváků). Byla to Nova, na kterou tentokrát připadl v tradičně nevyzpytatelnou sobotu „černý Petřík“ – Pán Prstenů (700 tis. diváků) přilákal nejen méně diváků než Karel Gott na ČT1 ale i méně než film na Primě. Smíšených výsledků pak dosáhly i ostatní pořady: Kobra 11 (1 mil. diváků), Malý pitaval z velkého města (1,3 mil. a 1,5 mil. diváků), Na samotě u lesa (1,4 mil. diváků), Kriminálka New York (1,2 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,1 mil. diváků), Ztraceni (oba díly 1,1 mil. diváků) a Jsi chytřejší než páťák (900 tis. diváků).


ČT1 na svém letošním vrcholu
Zdá se, že letní televizní bída nejvíce prospívá (nebo nejméně škodí) prvnímu programu České televize. Jeho share se v prime timu zvýšil z 24,98% na 26,96% a dosáhl svého letošního maxima, podíl ČT1 na celodenní sledovanosti vzrostl z 22,51% na 23,58% a do letošního maxima (23,78%) mu chybí jen „pár drobných“. Pěkná čísla kalí fakt, že jsou dosahována v době nízké absolutní sledovanosti. Stejný počet diváků, který v současnosti tlačí pořady ČT1 do čela žebříčku sledovanosti (nezpravodajských pořadů) hned ve třech dnech v týdnu, by byl v televizní high season považovaný za neúspěch. To je ale jev, se kterým se budeme muset ještě pár týdnů smířit. Programová nabídka ČT1 se stejně jako struktura nejsledovanějších programů příliš nemění: Četnické humoresky (1,3 mil. diváků), Na cestě po Česku (1,1 mil. diváků), 13. komnata Evy Holubové (1,1 mil. diváků), Všechnopárty (1 mil. diváků), Pošta pro tebe – Návraty (1 mil. diváků), Uvolněte se, prosím (1 mil. diváků) a nedělní Společník (rovněž 1 mil. diváků).


Pokračuje letní stabilita sharu Primy kolem 20%
Ze stále bližšího povzdálí sleduje přetahovanou o diváka Prima TV. Rozdíly mezi nejsledovanějšími pořady jejími a těmi konkurence se neustále snižují, někde jsou takřka neznatelné a v sobotu byl nejsledovanější pořad Primy – film Hon za svobodou – dokonce sledovanější než Pán prstenů na Nově. Příčinou je především věrnost, kterou pořadům Primy diváci věnují. Sledovanost Velmi křehkých vztahů (1 mil. a 1,2 mil. diváků) zůstala létem prakticky netknuta, pořad Hádej, kdo jsem! přilákal tentokrát dokonce 1 mil. diváků. Nedělní Ber nebo neber pak zhlédlo „jen“ 800 tis. diváků. Celkově si Prima mírně polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 19,92% na 20,45% a share v prime timu se mírně zvýšil z 20,34% na 20,47%.ČT2 čeká na návrat sportu
Nejednoznačným směrem se vyvíjela sledovanost kanálu ČT2. zatímco jeho podíl na celodenní sledovanosti mírně poklesl z 6,92% na 6,88%, share v prime timu se zvýšil z 5,68% na 5,93%. Nejsledovanějším pořadem druhého programu České televize se stal dokument Goebbelsův pokus (500 tis. diváků). Pořady, které dosáhly 300 tis. úrovně byly Minuty dvacátého století, Ta naše povaha česká , Krásný ztráty a Prokletí králové. Do sledovanosti kanálu ČT2 by v příštích týdnech měl promluvit návrat sportu a především fotbalu na jeho obrazovky.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .