Sledovanost 30/2007: Nova se odrazila ode dna, doplatily na to malé televize včetně ČT2

S tím, jak se ve své polovině lámou letošní prázdniny, zlomil se i nepříznivý trend poklesu podílu Novy na sledovanosti. Stalo se tak především na úkor kanálu ČT2. Prima si nadále drží stabilní podíl na sledovanosti kolem hodnoty 20%. Malým televizním stanicím se nepodařilo zvýšit svůj share po desáté v řadě a jejich podíl na sledovanosti mírně poklesl.

Po čtyřech poklesech za sebou share TV Nova v prime timu vzrostl. Symbolicky tak ukončil červenec, který nebude do její historie zapsán zrovna zlatým písmem. Po většinu měsíce se podíl Novy na sledovanosti pohyboval pod úrovní 40%. Poslední dny července a první dny srpna však naznačují, že dochází k oživení zájmu diváků o její pořady a že se její sledovanost odráží od pomyslného dna.


Podíl Novy rostl především na úkor kanálu ČT2, který tentokrát opustili sportovní fanoušci. Spanilou jízdu rovněž ukončily malé televizní kanály, které jsou v tv metrovém průzkumu společnosti Mediaresearch souhrnně sledovány jako Ostatní. Po devíti týdnech růstu jejich share mírně poklesl, přesto se drží v těsné blízkosti svých historických maxim. Jejich podíl na celodenní sledovanosti se mírně snížil z 11,97% na 11,77% a share v prime timu jen lehce poklesl z 8,65% na 8,55%.


Nedělní podvečer bez fotbalu prospěl především soutěžnímu pořadu Ber nebo neber, jehož sledovanost se vrátila nad 1 mil. diváků a udržuje si jen minimální odstup od rovněž soutěžního pořadu Jsi chytřejší než páťák? Návratu části diváků se dočkaly i důležité seriály. Podíly Primy na sledovanosti se nadále drží na hodnotách kolem 20% – tentokrát mírně vzrostly.


Podíl Novy se vydal vzhůru
Nova se vymanila z červencového prokletí. Po čtyřech poklesech v řadě její share v prime timu vzrostl z 38,03% na 40,45% a její podíl na celodenní sledovanosti se zvýšil z 37,43% na 38,88%. Nově pomohla především atraktivnější nabídka, která přetáhla diváky od konkurence k jejím pořadům. Týkalo se to především (z pohledu sledovanosti) nejdůležitějších seriálů: Malý pitaval z velkého města (1,2 mil.a 1,5 mil. diváků) či Kriminálka New York (1,2 mil. diváků.), Nova ale bodovala i v sobotu s bondovkou Zítřek nikdy neumírá (1,1 mil. diváků). Zvýšil se i zájem diváků o nejsledovanější pořad českých obrazovek – úterní vydání Televizních novin sledovalo 2,3 mil. diváků.


Dochází pátečním večerům na ČT1 dech?
Sledovanost držáků sledovanosti ČT1 z pátečního večera pomalu klesá k úrovni 1 mil. diváků. Týká se to jak Četnických humoresek (1,1 mil. diváků), tak i talk show Uvolněte se, prosím (1 mil .diváků); 13. komnata (800 tis. diváků) se už nějakou dobu pohybuje pod touto úrovní. Prostor k vyniknutí tak dostávají i ostatní pořady, především Události v regionech (nedělní vydání 1,3 mil. diváků a úterní 1 mil. diváků), Pošta pro tebe – Návraty (1 mil. diváků) či Všechnopárty (1 mil. diváků). Celkově však sledovanost kanálu ČT1 nevystoupila ze stínu posledních týdnů. Jeho podíl na celodenní sledovanosti mírně vzrostl z 22,27% na 22,51% zatímco share v prime timu poklesl z 25,54% na 24,98%.


Najdou na Primě chybu v matrixu?
K diagnóze hrdinek seriálu Zoufalé manželky musí na Primě dohánět sledovanost velkých hollywoodských blockbusterů jako Trója či Pán Prstenů, jež se krčí hluboko pod svým potenciálem. Dalším přírůstkem do sbírky promarněných příležitostí se v sobotu večer stalo uvedení někdejšího kultovního hitu Matrix Reloaded, který sledovalo 200 tis. diváků. Pokud se Primě podaří najít způsob, jak takové hollywoodské trháky svým diváků „prodat“, neměla by mít problém s výraznějším překonáním hodnoty 20%, kolem které se její share v poslední době pohybuje. Ostatním pořadům Primy se totiž poměrně daří a nárůstu diváků se dočkaly jak Velmi křehké vztahy (1,2 mil. a 1 mil. diváků) tak i soutěžní pořad Ber nebo neber (1 mil. diváků). Celkově si tak Prima minulý týden polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti mírně vzrostl z 19,63% na 19,92% a share v prime timu se lehce zvýšil z 20,04% na 20,34%.


ČT2: fotbal dal, fotbal vzal
Druhý program České televize se tentokrát musel obejít bez sportovních fanoušků, kteří předcházející týden v návalu rychle nabytého vlastenectví zjistili, že něco jako česká fotbalová reprezentace do 20 let vůbec existuje. Kanál ČT2 si tedy musel vystačit jen s jádrem svých nejvěrnějších, což se projevilo na jeho sledovanosti. Podíl ČT2 na celodenní sledovanosti poklesl z 8,7% na 6,92% a share v prime timu se snížil z 7,74% na 5,68%. Nejsledovanějším pořadem čétédvojky se stala Ta naše povaha česká, následovaná Goebbelsovým pokusem, Prokletými králi a Minutami dvacátého století (všechny uvedené pořady 400 tis. diváků). Ostatním pořadům se nepodařilo přilákat více než 300 tis. diváků.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .