Sledovanost 29/2007: Fotbalové finále zamíchalo nedělními výsledky

Ani uplynulý týden nevybočil z letního útlumu, který sledovanost českých televizních stanic postihl. Tentokrát však nedošlo k žádným zásadním výkyvům v sharech a podíly jednotlivých kanálů se s výjimkou ČT2 pohnuly jen minimálně. Stále pokračuje pozvolný nárůst malých televizních stanic.

Velmi teplý vzduch, který do střední Evropy proudil od jihozápadu podle předpokladů diváky k televizním obrazovkám nepřifoukl. Nepomohla ani zvlněná studená fronta, která začala počasí v Čechách ovlivňovat v úterý a během středy a čtvrtka jen velmi zvolna postupovala přes naše území k východu. Mírný jihozápadní až jižní vítr o rychlosti 2 až 5 m za sekundu s shary jednotlivých televizních kanálů rovněž příliš nepohnul. Podíl Novy na sledovanosti v prime timu zůstal na svém letošním minimu, celodenní share se mírně zvedl.
I takhle by mohl vypadat komentář k výsledkům sledovanosti, kdyby počasí bylo jediným faktorem determinujícím chování diváků před televizními obrazovkami.


Už to vypadá, že ani tropická vedra či silný vítr (ve vyšších polohách a na horách nárazový) se sledovaností Velmi křehkých vztahů na Primě nepohnou. Ta se drží stabilně kolem hodnoty 1,1 mil. diváků. Tyto výsledky ukazují důležitost kontinuity i v letním programovém schématu a rovněž neotřesitelné postavení původního českého seriálu v diváckých preferencích. Nabízí se otázka, do jaké míry Primě pomohlo stažení ve stejný čas na Nově vysílané Ordinace v růžové zahradě a její nahrazení starším seriálem Malý pitaval z velkého města, který je přece jen určen trochu jiné skupině diváků. I když i nejedna divačka Ordinace možná ráda zavzpomíná, jaký byl Jirka Krampol před 25 lety štramák a že mu to tam tehdy fakt seklo …


Jako blesk z čistého nebe uhodilo do nedělní sledovanosti nasazení přímého přenosu finálového zápasu z MS v kopané hráčů do 20 let na ČT2. Kdo si myslel, že z tohoto mráčku nezaprší, tak splakal nad výdělkem. Překvapením nebyla jen samotná účast českých reprezentantů ve finále, solidní výkon obou mužstev a rozhodčího, ale i velmi dobrá  sledovanost více než 900 tis. diváků. Přenos pak rovněž způsobil, že kanál ČT2 byl jediným, kterému minulý týden výrazněji rostly podíly na sledovanosti.


Celodenní share televizních stanic sledovaných v TV metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch souhrnně jako Ostatní vzrostl po deváté v řadě. Tentokrát se vyšplhal na hodnotu 11,97%. Jejich share v prime timu pak posunul své maximum na úroveň 8,65%.


Dosáhla Nova již svého dna?
Share Novy zřejmě narazil na hranici rezistence, kterou by dokázal prorazit jen nějaký výrazný programový šok či zkrat. Ani jedno není na obzoru, takže se dá předpokládat, že pád Novy se protentokrát zastavil. Její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 36,72% na 37,43% a share v prime timu jen sotva znatelně poklesl z 38,1% na 38,03%. Nedělní Televizní noviny, nejsledovanější pořad českých obrazovek minulého týdne, sledovalo 2,1 mil. diváků. Nejúspěšnějším nezpravodajským pořadem byl středeční film s Tomášem Holým Za trnkovým keřem (1,3 mil. diváků), následovaný oběma díly Malého pitavala z velkého města (1,2 mil. a 1 mil. diváků), sobotním filmem Lovec Krokodýlů (1,1, mil. diváků), Kriminálkou Las Vegas (V.) (1,1 mil. diváků), pořadem Na vlastní oči (1,1 mil. diváků), Kriminálkou New York (1 mil. diváků), vědomostní show Jsi chytřejší než páťák? (1 mil. diváků) a Kobrou 11 (900 tis. diváků).


ČT1: Nejsledovanějším pořadem Události v regionech
Tradiční hegemonii Četnických humoresek jako nejsledovanějšího pořadu kanálu ČT1 narušily nedělní Události v regionech (1,4 mil. diváků). Tento výsledek je rovněž vynesl do TOP20 nejsledovanějších pořadů českých obrazovek minulého týdne, žebříčku, který je povětšinu týdnů v roce obsazován výhradně pořady TV Nova. Ani úspěch zpravodajského pořadu však nezabránil poklesu podílu ČT1 na sledovanosti: share v prime timu poklesl z 26,37% na 25,54% a podíl na celodenní sledovanosti se snížil z 23,15% na 22,27%. Před Četnické humoresky (1 mil. diváků) se tentokrát dostaly nejen Události v regionech (1,4 mil. diváků) a talk show Uvolněte se, prosím (1,2 mil. diváků), ale i nedělní původní televizní film Otec neznámý aneb cesta do hlubin duše výstrojního náčelníka (1,1 mil. diváků). Z dalších pořadů stojí za zmínku snad jen Pošta pro tebe – Návraty (900 tis. diváků), nedělní Události (900 tis. diváků), a 13. komnata Hana Zagorové (900 tis. diváků).


Velmi křehké vztahy ve čtvrtek nejsledovanějším večerním pořadem
Těsně, ale přece se ve čtvrtek večer staly Velmi křehké vztahy (1,1 mil. diváků) nejsledovanějším nezpravodajským pořadem. Při vší úctě k Primě toto prvenství vypovídá více o slabosti její konkurence než vlastní síle. Stabilní sledovanost seriálu je však nezpochybnitelná a svým způsobem i obdivuhodná. Ani celková sledovanost Primy na žádné prudké výkyvy zrovna netrpí a tak se její podíl na celodenní sledovanosti jen mírně snížil z 19,9% na 19,63% a share v prime timu lehce poklesl z 20,44% na 20,04%. Vedle tradičně nejsledovanějších Velmi křehkých vztahů (oba díly 1,1 mil. diváků), táhly diváky k Primě zábavné pořady – Ber nebo neber (900 tis. diváků), Hádej, kdo jsem! (800 tis. diváků) a dále pak nedělní 1. zprávy (700 tis. diváků) a romantický film z pátečního večera Kouzelné léto (700 tis. diváků).


ČT2: Fotbal – spasitel
Jako živá voda zapůsobilo na diváky ČT2 zařazení finálového zápasu z MS fotbalistů do 20 let (900 tis. diváků) do nedělního programu. Především díky němu vzrostl podíl tohoto kanálu na celodenní sledovanosti z 8,33% na 8,7% a share v prime timu se zvýšil z 6,64% na 7,74%. Další pořady ČT2 mohly fotbalovému zápasu jeho sledovanost jen tiše závidět – ať už to byl nedělní western Bandolero (400 tis. diváků), Živé srdce Evropy (400 tis. diiváků), dokument Události, které změnily svět (300 tis. diváků), film Královna Alžběta (300 tis. diváků) či Československý filmový týdeník (300 tis. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .