Sledovanost 28/2007: Podíl ČT1 na vrcholu, Nova pokračuje v hledání svého dna

V uplynulém týdnu si polepšily oba kanály České televize, share kanálu ČT1 dosáhl v prime timu dokonce svého letošního maxima. Nedařilo se Nově, jejíž share se opět posunul níže na své nové letošní minimum. Souhrnný podíl malých TV stanic naopak posunul výše své letošní maximum. Podíl Primy zůstává stabilní.

Léto a prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i pokračující trápení českých TV stanic, které bojují se snižujícím se televizním apetitem svých diváků. Ti se ve velké míře buď přestávají na televizi dívat nebo ji sledují kratší dobu. Aktuální reakce TV stanic však připomíná spíše rezignaci – jakoby by zaťaly zuby a rozhodly se přežít to hrozné horko ve (finančním) zdraví a při sestavování programu se ve svém archívu nebojí hrábnout hodně hluboko. Hlavně ať to stojí co nejméně … Přesto některé archivní kousky zaznamenávají pozoruhodné výsledky. Série filmů s Tomášem Holým dokáže na Nově i přes nepřízeň počasí přilákat k obrazovkám více diváků než v televizní high season o stejném čase uváděný seriál Světla pasáže.


Větší imunitu proti divácké nestálosti vykazují kanály České televize. Jejich podíl na sledovanosti v posledních týdnech roste – share ČT1 v prime timu dosáhl ve 28. týdnu dokonce letošního maxima. Podíly Novy zamířily opačným směrem a hledají své letošní dno. Stabilní sledovanost Velmi křehkých vztahů na Primě ukazuje důležitost původního českého seriálu v programovém schématu.


Televizní stanice sledované v TV metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch souhrnně jako Ostatní pokračují ve svém letním tažení a posunuly historická maxima svých sharů zase o něco výše. Jejich podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 11,43% na 11,9% a share v prime timu se zvýšil z 8,26% na 8,45%. Bude zajímavé sledovat, co s těmito hodnotami udělá poprázdninový návrat diváků (s největší pravděpodobností) především k většinovým kanálům … Schopnost větší rezistence vůči všeobecnému poklesu však činí z těchto stanic a jejich diváků zajímavý cíl pro podrobnější analýzu.


Nova poslala své diváky na dovolenou
Jakoby nechávala své diváky odpočívat a nabrat potřebné síly na podzimní programovou smršť. Tak alespoň vypadá programová nabídka Novy, která našla příslušnou odezvu i ve výsledcích sledovanosti. Svá letošní minima posunula Nova ještě níž. Její podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 38,3% na 36,72% a share v prime timu se snížil z 39,9% na 38,1%. Nova je nejsledovanější českou televizí a proto je ztráta zájmu diváků na její sledovanosti vidět nejvíce. Až se na konci léta vítr obrátí, měla by naopak zaznamenat nejvyšší nárůsty. Do té doby ale zbývá ještě několik týdnů, na které nebudou na Barrandově vzpomínat zrovna s láskou. Nova stále obsazuje všechny pozice v TOP20 nejsledovanějších českých pořadů. Nejvíce diváků opět přilákaly Televizní noviny – jejich pondělní vydání si nenechalo ujít 2,2 mil. diváků. Ke slabé sobotě se tentokrát přidala i neděle – ani jeden nezpravodajský pořad nedokázal přilákat více než milion diváků. Sledovanost nejdůležitějších pořadů vypadala následovně: Na pytlácké stezce (1,3 mil. diváků), Malý pitaval z velkého města (1,1 mil. a 1,4 mil.diváků), Kriminálka New York (1,1 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,1 mil. diváků), Kobra 11 (1,1 mil. diváků), Ztraceni (1 mi,l. diváků), Jsi chytřejší než páťák (900 tis. diváků). Zájem o seriál Hospoda se drží v pásmu 800 tis. – 1 mil. diváků.


Share ČT1 v prime timu na letošním maximu
Postupný pokles zájmu diváků se nevyhýbá ani kanálu ČT1. Je však zjevně méně výrazný. Především díky tomu dosáhl share ČT1 v prime timu letošního maxima – ve srovnání s předcházejícím týdnem vzrostl z 25,07% na 26,37%, podíl na celodenní sledovanosti se pak zvýšil z 22,72% na 23,15%. Za těmito výsledky stojí i větší kontinuita v programování – v letním programovém schématu zůstala zachována struktura prime timu většiny dnů (hlavně v pátek, kdy ČT1 vykazuje dlouhodobě nejvyšší sledovanost). Umírněný přístup při sestavování programu se tedy zatím vyplácí. Nejsledovanějším pořadem nadále zůstávají Četnické humoresky (1,2 mil. diváků), za ně se vyšvihl cestopis Na cestě po Česku (1,1 mil. diváků), následovaný pondělními Událostmi v regionech (1,1 mil. diváků) a tradičními pořady pátečního večera – 13. komnata (1,1 mil. diváků) a Uvolněte se, prosím (1,1 mil. diváků). Na číslech z posledních týdnů se drží i Pošta pro tebe (1 mil. diváků) a Všechnopárty (1 mil. diváků).


Prima stabilita
Prima se drží na svých a její podíly oscilují kolem hodnoty 20%. Tuto stabilitu lze vysvětlit tím, že Prima ve svém letním programovém schématu zachovala své nejsledovanější pořady (snad s výjimkou seriálu Letiště). Týká se to především seriálu Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1,2 mil. diváků) a zábavných pořadů Hádej, kdo jsem! (900 tis. diváků), Ber nebo neber (900 tis. diváků), a TOP10 (700 tis. diváků). Zvláště pak seriál Velmi křehké vztahy vykazuje dlouhodobě stabilní sledovanost, jakoby byl se svými diváky spojen nějakými rodinnými pouty, která jim nedovolí jejich pravidelnou porci emocí ani jednou vynechat. Podíl Primy na celodenní sledovanosti mírně poklesl z 20,26% na 19,9% a její share v prime timu se takřka neznatelně zvýšil z 20,41% na 20,44%.


Stejně jako ČT1 rostl i kanál ČT2
Ve výsledcích sledovanosti kanálu ČT2 se projevují dva faktory. Relativní pestrost programu televize veřejné služby činí kanál ČT2 stejně jako ČT1 více odolnější vůči všeobecnému poklesu. U ČT2 se pak zřejmě projevuje i síla malých kanálů – menší ale zato homogennější divácké jádro (v případě ČT2 pak v sezóně doplněné o sportovní fanoušky) vykazuje větší stálost a věrnost svému kanálu. Jinými slovy: tyto kanály nemají příliš prostoru kam klesat a při všeobecném poklesu jejich relativní podíl roste … Možná i  proto podíl ČT2 na celodenní sledovanosti vzrostl ze 7,29% na 8,33% a share v prime timu se zvýšil z 6,36% na 6,64%. Diváky nejvíce zaujal dokument Události, které změnily svět (bezmála 500 tis. diváků) následovaný pořady, které přilákaly kolem 300 tis. diváků – film Královna Alžběta, SOS – Planeta Země, Krásný ztráty, čtvrteční Události a komentáře a další.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .