Sledovanost 27/2007: Podíl Novy padá k letošním minimům

Na sledovanosti TV Nova se výrazně projevil konec seriálu Ordinace v růžové zahradě. Ztrátu Ulice se rovněž nepodařilo uspokojivě zacelit a nejsledovanější českou televizi postihl úprk diváků. Na Barrandově začali odstřihávat metr, který je přibližuje startu nových dílů seriálů z novácké továrny na sny.

Bez gynekologa to prostě nejde. TV Nova jich navíc k úplné spokojenosti potřebuje hned celou ordinaci a ještě k tomu výpomoc z jednoho okresního špitálu. Malý pitaval (byť) z velkého města zkrátka dva miliony diváků před obrazovky nenažene, i kdyby mu v tom pomáhal Pohotovostní pluk SNB. Radost z toho mají ostatní kanály, ke kterým se část diváků Novy uchýlila.


V dobrých výsledcích pokračují televizní stanice sledované v TV metrovém výzkumu společnosti Mediaresearch souhrnně pod položkou Ostatní. Jejich celodenní share se nejenže udržel po páté v řadě nad úrovní 10%, ale překonal své historické maximum a posunul jej na hodnotu 11,43%. Podíl těchto stanic na sledovanosti v prime timu rovněž dosáhl nového maxima 8,26%.


Nova nemá rovnocennou náhradu za Ordinaci v růžové zahradě
Spolu se školním rokem skončily na Nově i její dva původní seriály a je třeba říci, že se to na její sledovanosti výrazně projevilo. Podíl Novy na celodenní sledovanosti poklesl z 39,8% na 38,3% a share v prime timu propadl z 43,01% na 39,9%. Hodnota obou ukazatelů se tak nebezpečně přiblížila letošním minimům. Ulici a Ordinaci v růžové zahradě se pokusily nahradit archivní seriály Hospoda a Malý pitaval z velkého města (1,4 mil. diváků a 1,1 mil. diváků). Listování programovou nabídkou Novy tak dnes připomíná procházku mezi regály malostranského krámku Martina Žemly ze známého románu Ignáce Herrmanna.
V Ordinaci v růžové zahradě Nova ztratila jediný nezpravodajský pořad, který dokáže k jejím obrazovkám přilákat více než 2 mil. diváků. Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek zůstávají nadále Televizní noviny – jejich pondělní vydání sledovaly 2,2 mil. diváků. Ale i hlavní zpravodajské relaci Novy ubývají diváci. Jejich počet se jen u čtyř vydání přehoupl přes hodnotu 2 mil. – sobotní vydání sledovalo dokonce jen 1,5 mil. diváků (což je ale pořád výrazně více než u Událostí na ČT1 či 1. zpráv na Primě).
Smíšené výsledky zaznamenaly ostatní klíčové seriály – Kobra 11 (1,1 mil.diváků), Kriminálka New York (1 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,2 mil. diváků), Ztraceni (1,1 mil. diváků). Po školních lavicích se o prázdninách stýská asi málokomu a tak sledovanost soutěže Jsi chytřejší než páťák? poklesla na 1 mil. diváků. Kadeti Mahoney a Tackleberry utržili v pátek večer s Policejní akademií (600 tis. diváků) výprask nejen od brněnských četníků na ČT1, ale i od Cornwallské romance na Primě. Poměrně solidní výsledek dosáhl film Pod Jezevčí skálou (1,4 mil.diváků), výkon Zlatého oka (1,1 mil. diváků) nebyl na prázdninovou sobotu taky špatný.
I přes výše uvedené je na tom Nova stále mnohem lépe než její konkurence – s výjimkou pátku je to ona, kdo vysílá nejsledovanější pořad dne (s i bez započítání Televizních novin) a nadále zůstává suverénně nejsledovanější televizí v Česku.


ČT1 si ukrajuje z podílu Novy
Ze zaváhání Novy nejvíce těžil první kanál České televize. Jeho podíl na celodenní sledovanosti nepatrně vzrostl z 22,55% na 22,72% a share v prime timu se zvýšil z 23,94 na 25,07%. Vedle tradičně silných pátečních pořadů – Četnické humoresky (1,2 mil. diváků), 13. komnata (1 mil. diváků) a talk show Uvolněte se, prosím (1 mil. diváků)- se do popředí zájmu diváků pomalu dostávají pořady, které se dosud krčily v šedém průměru. Jedná se především o středeční Poštu pro tebe (1,1 mil. diváků), úterní Všechnopárty (1,1 mil. diváků) a pondělní seriál cestopisných dokumentů Na cestě (1,1 mil. diváků). Přímé přenosy z různých udílení cen na ČT1 většinou příliš netáhnou, ale zlínské fiasko se naštěstí pro ČT při sobotním Slavnostním ukončení MFF v Karlových Varech (600 tis. diváků) neopakovalo.


Prima: Letiště nepřijímá
Podíl Primy na celodenní sledovanosti mírně poklesl z 20,74% na 20,26%, zatímco share v prime timu nepatrně vzrostl z 20,22% na 20,41%. Na rozdíl od ČT1 tak Prima nedokázala využít zaváhání Novy a udržuje si své shary v blízkosti úrovně 20%. Takovou stabilitu ve sledovanosti zajišťují především primácké držáky – seriál Velmi křehké vztahy (1,1 mil. a 1 mil. diváků) a zábavné pořady Hádej, kdo jsem (900 tis. diváků) a Ber nebo neber (900 tis. diváků). Na přední místa v Top10 Primy se dostaly i seriál Vraždy v Midsomeru (600 tis. diváků) či páteční romantický příběh od Rosamunde Pilcher Cornwallská romance (700 tis. diváků). Nově nasazené seriály tak částečně nahradily výpadek způsobený přerušením vysílání seriálu Letiště. Ve sledovanosti Primy žádné velké výkyvy do konce července očekávat nemůžeme. Ty by měly přijít až se začátkem anglické Premier League a hlavně se startem třetí řady VyVolených, které snad do ospalého českého televizního rybníčku přinesou trochu vzruchu.


Fotbal na ČT2 trochu jinak
I když je po fotbalové sezóně, kopaná si přesto nachází cestu na přední místa sledovanosti kanálu ČT2. Anglický film z prostředí dívčího fotbalu Blafuj jako Beckham (400 tis. diváků) se stal minulý týden jeho nejsledovanějším pořadem. Následuje Československý filmový týdeník (400 tis. diváků), již tradiční Události, které změnily svět (300 tis. diváků), Krásný ztráty (300 tis. diváků), Japonské řeky (300 tis. diváků), Strašáci (300 tis. diváků) a Film a sociologie (300 tis. diváků). Další pořady přilákaly k obrazovkám méně než 300 tis. diváků. Stejně jako bratrský kanál ČT1 i ČT2 si minulý týden polepšil, když jeho podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 6,35% na 7,29% a share v prime timu vyskočil z 5,02% na 6,36%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .