Sledovanost 25/07: ČT2 bez sportu je jako ryba bez vody

Spolu s tím, jak na programu ČT2 ubývá sportovních pořadů, utíkají od něj diváci a jeho share se zabořil do letošního dna. Nedařilo se ani kanálu ČT1, jehož podíly na trhu si však udržují od letošního minima mírný, ale přece jen, odstup. Prima i Nova si v sharech polepšily, když druhá jmenovaná dokázala zvrátit nepříznivý trend posledních týdnů a ovládla sledovanost víkendových dnů.

Teplé počasí evidentně přeje tématickým kanálům. Malé televizní stanice již potřetí za sebou překročily desetiprocentní podíl a vytvořily nový rekord. V celodenním průměru je sledovalo 10,83% a share v hlavním vysílacím čase dosáhl 8,05%. Které z tématických stanic se na roustoucích číslech podílejí mírou nejvýraznější nám Mediaresearch neřekne, podle posledních výsledků MediaProjektu táhne hlavně Óčko a Galaxie Sport.


V uplynulém týdnu poklesl share obou kanálů České televize. Úroveň podílů ČT2 se dostala na letošní dno a ani naše interní databáze nepamatuje nižší hodnoty. Ukazuje se, že ČT2 bez sportu je jako ryba bez vody. Sportovní fanoušek rád mlsá fotbalové či hokejové lahůdky a je ochoten kvůli nim sem i přepnout, ale jak jeho oblíbený sport skončí, kanál ČT2 opouští. Je to ten nejvybíravější divák, vyhledávající a sledující jen konkrétní vybrané pořady. Věrnost svému kanálu je pro něj cizí pojem.


K zajímavým soubojům dochází v pátek večer, kdy Prima s Novou začaly proti Četnickým humoreskám na ČT1 nasazovat tradiční české resp. československé pohádky. To je návnada, na kterou se zdejší divák nechá vždy rád chytit. Suverénní pozicí četnických příběhů to ale příliš neotřáslo. Tento zoufalý krok se tak oběma stanicím může za pár měsíců vymstít. Nejenže výrazný úspěch nepřinesl, ale televize si pod sebou podřezávají větev a plýtvají střelivem, které by jim o Vánocích, tradičním čase pohádek, mohlo chybět.


Minulý týden přinesl pro sledovanost televizí i jednu dobrou zprávu. Ve čtvrtek 21. června jsme oslavili slunovrat a od té chvíle se dny opět krátí a noci prodlužují. Dlouhé období denního světla je přitom považováno za velkého nepřítele televizní sledovanosti. Nyní tedy, alespoň z astronomického hlediska, to nejhorší období pro televize skončilo a s prodlužujícími se stíny se bude snad prodlužovat i doba strávená u televizních obrazovek. Sledovanost především víkendových pořadů tuto teorii opatrně podpořila.


Páťáci jsou chytřejší
Kobra 11 si drží svůj standard (1,2 mil. diváků), téměř stejně diváků si vychutnalo další epizodu Dr. House a vítězem pondělního večera se stal publicistický Víkend (1,25 mil. diváků). Vzhledem k dobrým výsledkům Dr. House v čase po desáté hodině by možná nebylo od věci oba seriály prohodit. Úterky a čtvrtky má Nova „posichrované“. Oba díly Ordinace v růžové zahradě vídělo přes dva miliony diváků a slušných výsledků dosahují série  C.S.I. – Kriminálka New York (1,3 mil. diváků) a Kriminálka Las Vegas (1,4 mil. diváků). Víkend pak ovládla dvojice Suchánek/Genzer, kteří názorně předvedli, že učivo prvního stupně základní školy je pro průměrného dospělého občana příliš velkým soustem. Soutěž Jsi chytřejší než páťák? sledovalo v sobotu i v neděli v průměru 1,35 mil. diváků. Nova si minulý týden polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti stoupl z 40,03% na 41,15% a share v prime timu se zvýšil ze 41,5% na 44,72%.


ČT1 v pátek nemá konkurenci
Repríza Místa nahoře logicky netáhne jako premiéra, 720 tisíc diváků je méně než měl následující dokument Na cestě (790 tis. diváků). V úterý diváky nejvíce zaujala show Všechnopárty (780 tis. diváků) a ve středu Pošta pro tebe (940 tis. diváků), když za sebou nechala  slečnu Marplovou a její Cukání v palci (710 tis. diváků). Ve čtvrtek ČT1 v konkurenci zcela vyhořela, když největší úspěch sklidily Banánové rybičky (590 tis. diváků), aby si, jako již tradičně, spravila chuť v pátek. Četnické humoresky (1,35 mil. diváků), Uvolněte se prosím (1,3 mil. diváků) a 13. komnata (1 mil. diváků) nedaly pohádkám na Nově a Primě nejmenší šanci. Share ČT1 se v prime timu zvýšil z 25,12% na 22,78% a celodenní podíl na sledovanosti se snížil z 22,7% na 21,76%.


Primu zachraňuje Zuna
Také Prima potvrdila trend posledních týdnů, kdy pořady začínající po deváté hodině ve sledovanosti porážejí své předchůdce startující v osm. V pondělí prohrálo Letiště (900 tis. diváků) s Hádej, kdo jsem a ve středu piloty sledovalo jen 830 tis. lidí. Výjimkou jsou úterky a čtvrtky, kde se Prima snaží čelit Nově Velmi křehkými vztahy, které pravidelně ladí 1,1 mil. diváků a nejinak tomu bylo i minulý týden. Páteční pohádka Král drozdí brada znamenala pro Primu nejsmutnější večer týdne (480 tis. diváků) a moc lépe se nevedlo ani sobotním Líbánkám (500 tis. diváků). Vše tedy na poslední chvíli zachraňoval Pavel Zuna s licencovanou soutěží Ber nebo neber (1,1 mil. diváků). Podíl na celodenní sledovanosti doznal opět jen kosmetické úpravy z 20,32% na 20,36%,


ČT2 na úplném dně
Červen je pro druhý program České televize tragickým obdobím. Fotbalová ani hokejová liga se u nás nehraje a zahraniční soutěže či z pohledu českého diváka menšinové sporty pokrývá Galaxie Sport či Eurosport. Jediným sportovním podnikem, který přitáhl diváky k obrazovkám ČT2, byla minulý týden nedělní Velká cena motocyklů a výsledkem je pokles celodenní sledovanosti z 6,81% na 5,9 %, což je nejhorší výsledek za poslední dva roky. Vyloženě se nabízí otázka, jak bude sledovanost ČT2 vypadat poté, co se veškerý sport definitivně přestěhuje na kanál ČT4 Sport. Mimochodem, jeho podíl na trhu dosáhl minulý týden 0,37%.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .