Sledovanost 24/07: Další nedělní pitstop TV Nova

Minulý týden se povedl kanálu ČT1, jehož share pokračoval v posilování. Nedařilo se Nově, jejíž podíl na sledovanosti znovu poklesl. Úspěch předcházejícího týdne potvrdily malé televize. Jejich souhrnný share zůstal v blízkosti rekordních hodnot.

Televize Nova se opět přesvědčila, že závody Formule 1 nejsou pro prime time ideálním pořadem. Nedělní přenos z Velké ceny USA vozů F1 sledovalo jen 800 tis. diváků. Ve srovnání s předcházejícími týdny byl menší zájem i o následující pořady Ztraceni (1 mil. diváků) a Střepiny (1,1 mil. diváků). Obrat k lepšímu by však měl přijít již tento víkend, kdy večerní program Novy ovládne vědomostní soutěž Jsi chytřejší než páťák? Nova se bude jistě snažit co nejrychleji zapomenout na dva nedělní večery s F1, které se významnou měrou podepsaly pod dvěma poklesy sharu v řadě.


Zajímavý úkaz bylo lze sledovat v pondělí, kdy pořady začínající v osm večer přilákaly menší počet diváků než pořady předcházející i následující. Kobru 11 (1,1 mil. diváků) tak na Nově sledovalo méně diváků než předcházející Televizní noviny (1,9 mil. diváků) i následující Víkend (1,2 mil. diváků). Analogicky Místo nahoře (700 tis. diváků) na ČT1 zhlédlo méně diváků než Události (800 tis. diváků) i následující Na cestě (800 tis. diváků). Letiště (700 tis. diváků) na Primě sledovalo méně diváků než následující Hádej, kdo jsem! (800 tis. diváků). Toto se opakovalo i ve středu (avšak už bez Primy). Těžko říct, zda se mezi českými diváky formuje skupina, pro níž začíná televizní večer až s velkým odstupem od hlavních zpráv, nebo se jedná jen o sezónní jev způsobený počasím či snad chybu při sestavování programu. V úterý a ve čtvrtek se tento úkaz již neprojevil, neboť sledovanost v těchto dnech drží pevně ve svých rukou lékaři z Ordinace v růžové zahradě (2 mil. a 2,1 mil. diváků). Pátku se tento jev vyhnul patrně díky spíše víkendovému charakteru jeho sledovanosti.


Podíl menších televizních stanic zahrnutých v tv metrovém šetření společnosti Mediaresearch ve skupině Ostatní zůstal prakticky na svých rekordních hodnotách z předcházejícího týdne. Jejich share v prime timu se zvýšil z 7,41% na 7,83% a podíl na celodenní sledovanosti jen neznatelně poklesl z 10,16% na 10,14%.
Zda se jedná o nástup nového trendu způsobený zoufalstvím diváků, kteří již nevědí kam by přepnuli, nebo menším televizím ubývají diváci pomaleji, prokáží až podzimní měsíce.


Na Nově zhasla Světla pasáže
Diváci se ve středu rozloučili s hrdiny první řady seriálu Světla pasáže (1 mil. diváků). Ve srovnání se sledovaností ostatních seriálů z dílny Novy (Pojišťovna štěstí či Ordinace v růžové zahradě) jej nelze označit za úspěch. Je tedy velmi pravděpodobné, že první řada bude i řadou poslední. Ostatní seriály svádějí na Nově souboj především s teplým počasím – počet diváků Ulice jen dvakrát překročil milion diváků, s poklesem zájmu zápolí i Kobra 11 (1,1 mil. diváků) a Ztraceni (1 mil. diváků). Jistotou, na kterou se Nova může spolehnout, je Ordinace v růžové zahradě (2 mil. a 2,1 mil. diváků) či obě série C.S.I. – Kriminálka New York (1,4 mil. diváků) a Kriminálka Las Vegas (1,3 mil. diváků). Nejsledovanějším pořadem českých obrazovek zůstalo úterní vydání Televizních novin (2,2 mil. diváků). Nova si minulý týden pohoršila, když její podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 40,38% na 40,03% a share v prime timu se snížil ze 42,77% na 41,5%.


Miroslav Donutil králem nedělního večera
Pásmo filmových povídek na téma pytláctví 3+1 s Miroslavem Donutilem se stalo nejsledovanějším nezpravodajským pořadem nedělního večera. Kanál ČT1 tak využil zaváhání Novy (viz výše). Neděle byla pro první program ČT vůbec úspěšná –  nedělní Události v regionech (1,2 mil. diváků) se staly nejsledovanějším pořadem tohoto kanálu. Poslední den v týdnu se tak připojil k pátku, kdy ČT1 s občasnými výjimkami kraluje již delší dobu – Četnické humoresky tentokrát přilákaly 1,2 mil. diváků, 13. komnata 900 tis. a Uvolněte se, prosím 1,1 mil. diváků. Byť na první pohled nepůsobí uvedené počty diváků zrovna oslnivě, zajistily kanálu ČT1 při panující letní mizérii nárůst podílů na sledovanosti. Share ČT1 se v prime timu zvýšil z 23,68% na 25,12% (druhý nejlepší letošní výsledek), a celodenní podíl na sledovanosti se zvýšil z 21,88% na 22,7%.


Body za odvahu pro Primu
Ani minulý týden nevystoupila Prima ze stínu svých rivalů a neopustila roli třetího vzadu. Její podíl na celodenní sledovanosti doznal kosmetické úpravy z 20,31% na 20,32%, zatímco share v prime timu se snížil z 20,22% na 19,64%. Nejsledovanějším pořadem zůstal seriál Velmi křehké vztahy (oba díly po 1 mil.diváků). Prima nezvládla páteční souboj pohádek – její Šípkovou Růženku sledovalo 500 tis. diváků, zatímco x-tou reprízu S čerty nejsou žerty si na Nově vybral milion diváků. Sobotní Madisonské mosty (500 tis. diváků) byly dalším komorním příběhem, který se utkal s dobrodružstvím Johna McClaina – tentokrát ve Smrtonosné pasti III (ČT1). Vzhledem k okolnostem však nelze film s Meryl Streepovou a Clintem Eastwoodem označit za propadák a Primě patří body alespoň za odvahu, s jakou se pustila do nerovného souboje s akčním trhákem na kanálu veřejné služby (…).


Atletika a fotbal kanál ČT2 výše nevytáhly
Zájem diváků ČT2 o sportovní pořady ukazuje, že pro ně již sezóna skončila. Byť jsou Memoriál Josefa Odložila a Golden League špičkovými atletickými mítinky, čas pro jejich sledování si na ČT2 našlo jen 200 tis. diváků. Jen o málo lépe si vedly přenosy z MS v kopané hráčů do 21 let (200 tis. a 300 tis. diváků). O slovo se tak opět přihlásily nesportovní pořady: nejsledovanějšími byly Události, které změnily svět (300 tis. diváků) a středeční Události a komentáře (300 tis. diváků). Podíl ČT2 na celodenní sledovanosti poklesl z 7,27% na 6,81% a share v prime timu se takřka neznatelně snížil z 5,92% na 5,91%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .