Sledovanost 22/2007: Nova, Prima i ČT2 těžily z pátečního zaváhání ČT1

Česká televize experimentovala s pátečním programem a share ČT1 i díky tomu propadl na letošní dno. Absence Četnických humoresek stáhla dolů i talk show Uvolněte se, prosím, kterou sledovalo méně diváků než úterní Všechnopárty. Na Nově naopak zazářila Výměna manželek a obě série C.S.I., Prima se blýskla méně známým zpracováním pohádky Sůl nad zlato.

Minulý týden přinesl v programu českých televizních stanic celou řadu zajímavostí a pozoruhodných soubojů. V pátek večer jakoby v režii ČT1 vložili do videa špatnou kazetu. Místo obvyklých Četnických humoresek mohli diváci sledovat Galavečer ze zlínského filmového festivalu. K prvnímu programu ČT tak neusedlo obvyklých necelých 1,5 mil. diváků, ale jen něco málo přes 300 tis. Tento experiment rozhodně nepomohl ani následujícím pořadům 13. komnata (700 tis. diváků) a Uvolněte se, prosím (900 tis. diváků). Dramaturgie ČT tak prokázala medvědí službu Nově, kde se finále Bailanda (1,4 mil. diváků) mohlo pochlubit nárůstem diváků. Primě ve stejný čas vyšla sázka na méně známé zpracování pohádky Sůl nad zlato (800 tis. diváků). Kanál ČT1 tak byl po zásluze odměněn propadem sharu na letošní dno.


V sobotu večer zase proti sobě nastoupily dva vánoční (!) příběhy a dva filmy s Keirou Knightley. Vítězně z této bitvy vyšli Piráti z Karibiku. Šlo o třetí film v řadě s Orlandem Bloomem v hlavní roli, který byl na české televizi vysílán o sobotním večeru. Přestože nebyl ze všech tří filmů tím nejnovějším, přilákal ve srovnání s předcházejícími tituly zhruba 2-3x více diváků. V jeho prospěch však mluví jeden „nepodstatný“ detail – zatímco Tróju a Pána prstenů zařadila do svého programu Prima TV, Piráty z Karibiku uvedla TV Nova. V souboji vánočních filmů zvítězila x-tá repríza Smrtonosné pasti (ČT1, 700 tis. diváků) nad Láskou nebeskou (Prima, 600 tis. diváků).


I přes mé neustálé zaklínání a slovní podporu musí Slečna Marplová (ČT1, 1 mil. diváků) na výraznější úspěch ještě počkat. Ve středu naopak vzrostla sledovanost seriálu Světla pasáže (Nova, 1,1 mil. diváků). Větší počet diváků patrně přilákaly zprávy o jeho brzkém konci.


I takový byl minulý týden na českých obrazovkách, jejichž sledovanost pro Asociaci televizních společností bedlivě zaznamenávají tv-metry společnosti Mediaresearch.


TV Nova: Loučení s Výměnou manželek
Nedělní magnet na diváky, pořad Výměna manželek, se s obrazovkami rozloučil výbornou sledovaností 2,1 mil. diváků. Nejsledovanějším pořadem Novy a českých obrazovek vůbec se ale už tradičně staly Televizní noviny – tentokrát jejich pondělní vydání, které sledovalo 2,5 mil. diváků. Sledovanost Ordinace v růžové zahradě se vrátila nad 2 mil. diváků, Ulice se s výjimkou pátku držela nad 1,1 mil. diváků. Dobrých výsledků dosáhly pořady se začátkem později večer. Týkalo se především obou sérií C.S.I.Kriminálka New York (1,4 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,6 mil. diváků) – ale i 112 (900 tis. diváků) či Ztracených (1,3 mil. diváků). Svoji konkurenci porazila Nova i v pátek – Bailando (1,4 mil. diváků) – a v sobotu – Piráti z Karibiku (1,2 mil. diváků). Celkově si Nova polepšila, když její podíl na celodenní sledovanosti vzrostl z 40,69% na 42,13% a share v prime timu se zvýšil z 44,08% na 47,1%.


Pátek bez četníků se kanálu ČT1 krutě vymstil
Kandidátem na titul Nejhorší dramaturgický počin roku se stalo stažení Četnických humoresek a jejich nahrazení Galavečerem (300 tis. diváků!) ze zlínského filmového festivalu. Zařazení do programu v sobotu, či rovnou přesunutí na kanál ČT2 by takovému pořadu slušelo více. Nejsledovanějším pořadem ČT1 se tak mohlo stát nedělní vydání Událostí v regionech (1,2 mil. diváků). Výsledky ostatních pořadů nevybočily výrazně z průměru posledních týdnů. Páteční večer tak stačil k tomu, aby podíl ČT1 na celodenní sledovanosti poklesl z 22,47% na 20,44% a share v prime timu z 24,07% na 21,26%. Hodnoty obou ukazatelů narazily na své letošní dno.


Prima TV: smějící se třetí vzadu
Páteční zaváhání ČT1 využila i Prima, která uspěla s méně známou adaptací klasické pohádky Sůl nad zlato (800 tis. diváků). Po dvou hollywoodských velkofilmech, jejichž sledovanost nenaplnila očekávání, uvedla Prima v sobotu večer nenápadný anglický film Láska nebeská (600 tis. diváků). Nejenže zaznamenal vyšší sledovanost než Trója či Pán prstenů, ale Prima udělala radost všem příznivcům humoru anglických romantických komedií s Hughem Grantem. Jelikož sledovanost ostatních pořadů Primy nezaznamenala výraznější odchylky od průměru posledních týdnů, vytáhly páteční a sobotní úspěchy share Primy v prime timu z 18,8% na 19,72%. Podíl Primy na celodenní sledovanosti vzrostl jen nepatrně z 19,8% na 20%. Nejsledovanějším pořadem Primy se stal úterní díl seriálu Velmi křehké vztahy (1,1 mil. diváků).Smíšené výsledky ČT2
Relativně hodně sportu především v odpoledních hodinách udrželo podíl ČT2 na celodenní sledovanosti na ještě slušných 7,63%. Share v prime timu však propadl z 6,47% na 4,84% a nebezpečně se přiblížil letošnímu dnu (4,74%). Nejsledovanějším pořadem kanálu ČT2 se stal přenos kvalifikačního utkání na ME ve fotbale mezi naší a velšskou reprezentací (600 tis. diváků) následovaný přenosem z MS silničních motocyklů (400 tis. diváků). Přírodopisný dokument Nežádoucí nájemníci III (400 tis. diváků) nechal na třetím místě v žebříčku TOP10 ČT2 vzpomenout na podzimní úspěchy, které dokumenty v pátek večer na tomto kanále slavily.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .