Sledovanost 21/2007: Divácká eroze pokračuje

Výsledek Pána prstenů ukazuje, že z mizérie nepomáhají ani Gandalfova kouzla. Diváci českým televizím zkrátka ubývají a postupně se učí svůj volný čas trávit jinak a hlavně jinde než před zapnutými televizory. Spolehlivým receptem na diváckou nestálost se naopak zdá být kvalitní fotbal.

Pán prstenů: Návrat krále byl po Tróje dalším z hollywoodských blockbusterů s Orlandem Bloomem, jehož nasazení na Primě neskončilo zrovna slavně. Necelých 500 tis. diváků není pro závěr ságy o Pánovi prstenů zrovna lichotivým výsledkem. Na obranu Primy je ale potřeba připomenout, že se jedná o průměrnou sledovanost. Začátek filmu jistě sledoval vyšší počet diváků, kteří však po třetím či čtvrtém reklamním brejku postupně odpadávali a čtyřhodinový maratón pak vydrželi jen ti nejvěrnější fandové žánru. Na ČT1 souběžně vysílaný film Černý déšť s Michaelem Douglasem sledovalo necelých 700 tis. diváků, na Nově uváděnou česko-slovenskou estrádu Člověče, nezlob se zhlédlo 1,2 milionu diváků. To věru nejsou nijak oslnivá čísla. Sledovanost klesá i u pořadů ve všedních dnech, relativně dobré výsledky vykazují nedělní večery, kdy diváci jakoby rezignují na aktivnější formy trávení volného času a již jen „přežívají“ do začátku dalšího pracovního týdne.


Diváci českým televizím zkrátka ubývají a postupně se učí svůj volný čas trávit jinak a hlavně jinde než před zapnutými televizory. Neveselo truchlivo je v těchto dnes v sídlech českých televizí, neboť i tam proudí data z tv-metrového výzkumu sledovanosti společnosti Mediaresearch. Zda-li připravované reality show přinesou svěží vítr a nové impulsy pro sledovanost, si budeme muset počkat až na konec léta.


Diváky ztrácí i Ordinace v růžové zahradě
Pokles zájmu diváků se nevyhnul ani dlouhodobě nejoblíbenější české televizi. Nejsledovanější pořad českých obrazovek – úterní vydání Televizních novin sledovalo jen 2,4 mil. diváků. Ušetřen nezůstal ani tahoun novácké sledovanosti seriál Ordinace v růžové zahradě (2 mil. a 2,1 mil. diváků). Pod úroveň milion diváků se dostala Světla pasáže (0,9 mil. diváků), pomalu se k ní přibližuje Bailando (1,1 mil. diváků). Dobrá čísla vykazuje Výměna manželek (1,6 mil. diváků) a následující pořady Ztraceni (1,3 mil. diváků) a Střepiny (1,1 mil. diváků). Stabilní výsledky mají rovněž pořady s pozdějšími začátky: Kriminálka New York (1,3 mil. diváků) a Kriminálka Las Vegas (1,4 mil. diváků). Podíl Novy na celodenní sledovanosti se jen nepatrně snížil z 40,88% na 40,69%, její share v prime timu však poklesl z 45,07% na 44,08%.


ČT1 táhl dolů pokles sledovanosti nejvýznamnějších pořadů
Ušetřen poklesu diváků nezůstal ani kanál ČT1 včetně svých stálic z pátečního večera. Nejsledovanějším pořadem zůstaly Četnické humoresky (1,3 mil. diváků), ale Uvolněte se, prosím (1 mil. diváků) a 13. komnata (0,9 mil. diváků) zůstaly za očekáváními. V mizérii raně letních dní tak v neděli večer mohli vyniknout Rebelové (1 mil. diváků) a 168 hodin (0,9 mil. diváků). Středeční pořady díky bratrovražednému souboji s fotbalem na ČT2 zrovna nezazářily a potenciál Pošty pro tebe (0,9 mil. diváků) i Slečny Marplové (0,9 mil. diváků) zůstal skryt. Pokles diváků se odrazil i v sharech ČT1 – ten na celodenní sledovanosti poklesl z 23,54% na 22,47% a share v prime timu se snížil z 25,08% na 24,07%.


Podíly Primy na sledovanosti prakticky beze změny
Shary Primy zůstaly vcelku stabilní, když se její podíl na celodenní sledovanosti nepatrně zvýšil z 19,78% na 19,8% a share v prime timu neznatelně poklesl z 18,83% na 18,8%. Z nejsledovanějších pořadů mírně ztratily Velmi křehké vztahy (1 mil. a 1,1 mil. diváků), Ber nebo neber (0,8 mil. diváků), TOP10 (0,7 mil. diváků) a Krimi Live (0,7 mil. diváků). Naopak si polepšil pořad Hádej, kdo jsem! (0,9 mil. diváků). Zlepšení Prima zaznamenala i v sobotu večer, když Pána prstenů (0,5 mil .diváků) sledovalo více diváků než Tróju (0,4 mil. diváků) předcházející týden.


Sledovanost ČT2 pozvedl fotbal
Kanál ČT2 je z hlediska vývoje sledovanosti nejméně stabilní, pro komentáře však o to vděčnější. Výkyvy ve sledovanosti druhého kanálu ČT2 mají své kořeny v nepravidelnosti zařazování významných sportovních přenosů, jejichž (ne)uvádění pak díky relativně nízkému sharu ČT2 způsobuje významné pohyby diváckého zájmu oběma směry. Po předcházejícím poklesu na letošní dno vytáhl kanál ČT2 výše především fotbal: ve středu to bylo finále Ligy mistrů mezi AC Milán a FC Liverpool (0,6 mil. diváků), o dva dny dříve pak předposlední kolo Gambrinus ligy mezi Olomoucí a Spartou (0,3 mil.diváků). Za zmínku stojí už jen další díl dokumentu Události, které změnily svět (0,4 mil. diváků) a Ta naše povaha česká (0,3 mil. diváků). Kanál ČT2 si minulý týden díky výše uvedenému jako jediný významně polepšil, když se jeho podíl na celodenní sledovanosti zvýšil z 6,79% na 7,66% a share v prime timu vzrostl z 4,74% na 6,47%.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .