Sledovanost 17/2007: Hokej a jaro míchají kartami diváckých preferencí

Byť začal hokejový šampionát až v pátek, stačil posbírat pro kanál ČT2 několik set tisíc diváků. Díky tomu byl druhý program České televize jediným, kterému rostl share. Na další ztrátě diváků se u jeho konkurence podepsaly zřejmě i prodloužený víkend a letní počasí, které láká dělat cokoliv, jen ne sedět doma před televizí.

V nadcházejících týdnech bude sledovanost českých televizí do značné míry ovlivněna událostmi v Mytišči a Chodynce, kde probíhá světový šampionát v hokeji. Pokud se našim borcům bude dařit jako dosud, pustí kanál ČT2 své konkurenci žilou ještě více než dosud. Pokles diváků u pořadů i v „nehokejových“ časech navíc dává tušit, že se s teplejším počasím a prodlužujícím se dnem mění i preference diváků ve prospěch jiných činností než je sledování televize. Dílem díky nabídce sportu na ČT2 a dílem díky blížícímu se létu, tak poklesly shary všech televizních kanálů s výjimkou ČT2.


Odpolední programy TV NOVA pod tlakem
Televizi Nova se podařilo nasazením úspěšných podvečerních pořadů opticky posunout začátek prime timu do pozdních odpoledních hodin. Konkurencí letního počasí a hokejových zápasů, které začínají ve 14:15 a 18:15 jsou tak tyto odpolední pořady v čele s Ulicí ohroženy nejvíce. Pokles sledovanosti páteční Ulice pod 1 mil. diváků byl prvním varováním. Ve srovnání se „zimními měsíci“ (pokud se ovšem dá letos o nějaké zimě vůbec mluvit) klesla výrazně i sledovanost Televizních novin – nejsledovanější úterní sledovalo jen 2,5 mil. diváků, zatímco ještě před několika měsíci překonávala sledovanost nedělního vydání úroveň 3 mil. diváků. Minulý týden přepnulo v neděli na TN „jen“ 2,3 mil. diváků. Tradičně dobrou sledovanost si však drží Ordinace v růžové zahradě (2,2 mil. diváků) a seriály začínající po 21. hodině – Kriminálka New York (1,3 mil. diváků), Kriminálka Las Vegas (1,5 mil.diváků), Ztraceni (1,2 mil. diváků) či Dr. House (1,1 mil. diváků). Páteční Bailando (1,4 mil. diváků) mírně ztratilo, výrazněji se neprosadil ani sobotní Maxi Clever (1,2 mil. diváků) či nedělní Výměna manželek (1,6 mil. diváků). Podíl Novy na celodenní sledovanosti poklesl z 41,7% na 40,23% a share v prime timu z 46,6% na 44,98%.


ČT1 ztrácí páteční diváky
Nástupu hokeje na ČT2 nezůstal ušetřen ani „příbuzný“ program ČT1. Jeho podíl na celodenní sledovanosti poklesl z 22,2% na 21,44% a share v prime timu z 22,44% na 21,93%. Po dlouhé týdny vládl program ČT1 pátečním večerům. Jaro, hokej a Bailando tomu však učinilo přítrž a program ČT1 o své „neotřesitelné“ postavení díky slabší sledovanosti Četnických Humoresek (1,1 mil. diváků), 13. komnaty (800 tis. diváků) a talk show Uvolněte se, prosím (1 mil. diváků) přišel. Středeční Pošta pro tebe (1 mil. diváků) tentokrát na konkurenci nestačila. Uvidíme zda její sledovanost vytáhne výš Slečna Marplová, která ve druhé polovině května vystřídá Ságu rodu Forsytů, jež je na ČT1 vysílána právě před Poštou pro tebe. Z jinak nevýrazných výsledků vyčnívají snad jen sobotní Trapasy (1,1 mil. diváků) a nedělní Cesta do Vídně a zpátky (1 mil. diváků).


Prima TV: po třech růstech v řadě přišel pokles
Programová skladba Prima TV prochází v těchto dnech a týdnech konsolidací, která spočívá ve vyřazování neúspěšných pořadů. Novinky snad přijdou ke slovu později. Prima v současnosti nemá k dispozici žádný trhák nebo početné jádro skalních příznivců, kteří zbaští všechno, co se jim předhodí. Těží proto především z chyb konkurence, které se však minulý týden nekonaly a Prima po třech mezitýdenních nárůstech zaznamenala pokles. Podíl Primy na celodenní sledovanosti se snížil z 20,13% na 19,76% a share v prime timu poklesl z 19,64% na 18,76%. V čele žebříčku nejúspěšnějších pořadů Primy se dlouhodobě drží původní seriály Velmi křehké vztahy (1,1 mil. diváků) a Letiště (900 tis. a 1 mil diváků). Kufříková show Ber nebo neber (900 tis. diváků) tentokrát spadla pod milionovou úroveň. Do TOP 10 se ještě dostaly pořady Hádej, kdo jsem! (800 tis. diváků), TOP10 (600 tis. diváků) a Krimi Live (600 tis. diváků).


ČT2 pod taktovkou Redakce sportu
Život mnohých českých domácností je v těchto dnech řízen z ruské Chodynky a Mytišče, kam jsou díky přenosům z mistrovství světa upřeny zraky všech hokejových fanoušků. Díky tomu mohl vyskočit podíl ČT2 na celodenní sledovanosti z 7,28% na 10,37% a share v prime timu z 4,74% na 8,77%. Hokeji výrazně pomohl i fotbal, když zápasy semifinále Ligy mistrů sledovalo diváků 500 tis. a 600 tis. diváků. Spolu s přenosem z fotbalového derby pražských „S“ (500 tis. diváků), tak sportovní přenosy ovládly žebříček nejsledovanějších pořadů ČT2. Případ Adolf Hitler: analýza mysli diktátora (600 tis. diváků) tak na třetím místě působil jako skutečný exot z jiného světa. Nejsledovanějším pořadem ČT2 se stal přenos hokejového zápasu mezi ČR a Rakouskem (700 tis. diváků).

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .