Slavné seriály: Profesionálové

Bodie a Doyle jsou známí i českému divákovi. Jedná se o akční seriál, který vznikl ve Velké Británii a natáčel se už na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Na svou dobu byl nesmírně akční a tak si vysloužil i řadu kritiky. Britští tajní agenti se v seriálu Profesionálové představili poprvé 30. prosince 1977.

Seriál Profesionálové si velice rychle po svém uvedení získal přízeň publika. Dívalo se na něj deset milionů lidí. Když se v říjnu 1981 začali Profesionálové vysílat v Německu, tak se na ně dívalo dokonce 18 milionů diváků. Autorem námětu je Brian Clemens, kterému patřila také třetina produkční společnosti Mark One Productions. Ta seriál vyráběla. Albert Fennel a skladatel hudby k seriálu Laurie Johnson vlastnili zbylé dvě třetiny. Tato společnost produkovala úspěšné seriály už v šedesátých letech.


Brian Clemens přišel s návrhem natočit seriál, ve kterém by bylo méně vtipu a více akce, už v roce 1976. Původní návrh názvu zněl The A Squad. Terve poté se tvůrci shodli na názvu The Professionals. Jiné mělo být i obsazení. Brian clemens nejprve chtěl, aby Cowleyho hrál Clive Revill. Když ten odmítnul, dostal šanci Gordon Jakcson, kterého už anglické publikum znalo z četných filmů a ze seriálu Upstairs Downstairs. Doyla měl původně hrát Jon Finch. Ten ale odmítl a tak padla volba na druhého ze seznamu tedy na Martina Shawa. Ten ji přijal jen z toho důvodu, že tou dobou žádnou jinou nabídku z televize neměl.


Během celých čtyř let, kdy se Profesionálové natáčeli,  se pak pokoušel ze seriálu utéct a nějakým způsobem přijít na to, jak se vymanit z toho, co mu nakazovala podepsaná smlouva. Bodieho měl hrát Anthony Andrews. Brian Clemens ale brzy poznal, že tito dva se k sobě s Martinem Shawem nehodí a tak začal hledat někoho jiného. Volba nakonec padla volba na Lewise Collinse. Producent tehdy tušil, že mezi nimi je určité osobní napětí a přesně to zapadlo do jeho konceptu. Jejich osobní spory se ale postupně přiostřovaly. Shaw si na protest proti scénáři nechal narůst dlouhé vlasy, zatímco Collins se často objevoval v obleku šitém na míru, aby na sebe upoutal pozornost. Přesto se do roku 1983 podařilo natočit a odvysílat všech 57 dílů po 45 minutách. Natáčení probíhalo v letech 1977 až 1981, seriál se ale vysílal až do roku 1983.


V Německu se některé díly vysílaly až po zcenzurování a vystřižení určitých scén. Plnou verzi pak mohli diváci vidět až na VHS.  Gordon Jackson (zemřel 1990) dostal od královny dokonce řád za to, že v seriálu šířil dobrou pověst britské policie. Hrdinové seriálu se nejspíš museli stále stěhovat, protože v každém díle bydleli v úplně jiném bytě. Kritici si tehdy stěžovaly na množství násilí a také styl jízdy agentů Doyla a Bodieho. V říjnu 1997 se začalo už ale s novým obsazením natáčet pokračování. CI5 v něm už operovala v zahraničí. Seriálu CI5 – The new Professionals se natočilo jen 13 dílů. Na úspěch Profesionálů se pokusil navázat i další známý seriál Dempsey a Makepeacová, který se v Británii vysílal v letech 1985-86.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .