Slavné seriály: Dynastie

Před pár dny zasáhla svět zpráva o úmrtí významného amerického producenta Aarona Spellinga. Ten má na svém kontě řadu televizních projektů a hlavně seriálů. Kromě Beverly Hills 902 10 nebo Melrose Place stojí i za Dynastií, která vznikla už v osmdesátých letech.

Aaron Spelling se během své kariéry musel vypořádat s celou řadou problémů. Mnoho oříšků musel překousnout i při natáčení seriálu Dynastie. Pilotní film Oil, tak se měl původně jmenovat i seriál, se natáčel v památkově chráněné vile Filoli ze začátku dvacátého století. Roli Blaka Carringtona si tady zahrál Georgie Peppard. Ten se později se Spellingem nedohodl, role se mu nelíbila a zrušil smlouvu. Producent proto musel hledat náhradu. Tou byl John Forsythe, který už hrál Charlieho v Charlie´s Angels, které také produkoval Spelling. Všechny scény s Blakem se proto musely natáčet znovu. Interiéry se už nedělaly ve vile Filoli u San Francisca ale v kulisách postavených v Hollywoodu. Pro exteriéry se vybrala vila Arden v Los Angeles. Všechno ale bylo tak dobře namaskované, že divák změnu nepostřehl. Ačkoliv Aaron Spelling pocházel z Dallasu, rozhodl se posadit děj Dynastie do Denveru.


Roli Blakovi  ženy Krystli Carrington měla původně hrát Angie Dickinson. Nakonec si ji zahrála Linda Evans. S jiným obsazením se počítalo i v případě Alexis. Tato role byla původně ve scénáři pojmenována jako Madeline a hrát ji měla Sophia Loren či jí podobná osobnost. S nikým se ale tvůrci nedohodli. Autorka scénáře Esther Shapiro si vzpomněla na Joan Collins. Ta se diky roli Alexis stala známou po celém světě. Tehdejší šéf ABC se domníval, že je na roli už příliš stará. Pozdější úspěch ho přesvědčil o opaku. Jinak se měly jmenovat i dvě hlavní rodiny, které spolu soupeří. Carringtonovi se měli jmenovat Parkhurstovi a příjmení Colby mělo původně znít Corby.


Dynastie byla mýdlovou operou určenou pro prime time. Vysílala ji stanice ABC. Dynastie představuje klasický americký seriál osmdesátých let, jehož hlavní postavy mají peníze a moc a chtějí ještě víc případně nemají ani jedno ani druhé, ale touží po tom. Dynastie byla koncipována jako konkurence velice úspěšného seriálu Dallas.


První série se natáčela už v roce 1980. Kvůli sporům mezi televizí a ochrannými organizacemi umělců, které vyvolaly dokonce až stávku, se seriál začal vysílat se zpožděním. První díl spatřili diváci 12. ledna 1981, poslední 10. května 1989. Celkem bylo uvedeno 220 dílů. Představitel Blaka Carringtona John Forsythe byl jediným hercem, který se objevil ve všech epizodách. John Forsythe a John James jsou jediní dva herci, kteří vydrželi od začátku až do konce a objevili se i v posledním díle. Druhou nejaktivnější byla Linda Evans, kterou mohli diváci vidět v celkem 204 dílech. Seriál opustila 16 dílů před jeho koncem.


S Joan Collins, která hrála Alexis, se vůbec nepočítalo ve scénáři prvních dílů sezóny 1985/86. Joan Collins totiž odmítla natáčet do doby, než dostane víc peněz. Vrátila se, až když podepsala dohodu, že za každý díl bude mít 60 tisíc dolarů. V sezóně 1988/89 ji ABC oznámilo, že si nemůže dovolit ji platit každý týden a proto jí nechali hrát jen ve 13 z 22 dílů. Právě Joan Collins a také Michael Nader oznámili, že po dotočení řady pro sezónu 1988/89 seriál opustí. Tehdy ještě netušili, že Dynastie skončí. To mohlo mrzet Diahann Carroll, která souhlasila s tím, že se vrátí a bude opět hrát v desáté řadě. Dynastie ale skončila už po devíti sezónách. Pamela Sue Martin měla možnost si zahrát Falkon Carrington Colby v navazujícím seriálu The Colbys. Nabídku ale odmítla.


Díky ohromnému úspěchu Dynastie se tvůrci rozhodli vytvořit i spin-off, seriál, který bude z Dynastie vycházet. 20. září 1985 se tak vysílal první díl seriálu Dynasty II – The Colbys. Po čtyřech dílech byl název zjednodušen na prosté The Colbys. Původní pracovní název zněl ještě trochu jinak a to The Colbys of California. Snahou televize ABC bylo překonat původní Dynastii a producenti proto měli mnohem větší rozpočet a mohli si dovolit angažovat mnohem větší hvězdy. Zázrak se ale nekonal a tak seriál The Colbys skončil už po dvou řadách. Poslední 49. díl viděli diváci 26. března 1987.


Dějiště seriálu bylo Bel Air v Kalifornii. Přistání rakety mimozemšťanů v poslední epizodě pomáhali natáčet lidé z týmu, který dělal Star Wars. Kvůli negativním postojům Jasona Colbyho k Sovětskému svazu se v Německu nevysílal  29. díl. Herečka Katharine Ross byla sice mladší než Stephanie Beacham, v seriálu ale hrála její mladší sestru. Stephanie Beacham byla v roce 1986 vyznamenána cenou People´s Chocie Award za roli Sable. Několikrát byla nominována na Zlatý glóbus. Tato anglická herečka je přitom od narození na jedno ucho hluchá a sluch má poškozený i na druhém uchu. Sídlo Bel Air, ve kterém Colbyovi bydlí, se použilo i pro natáčení jednoho z dílů Charlie´s Engels, které také produkoval Aaron Spelling. Natáčel se tady i film Blind Date s Brucem Willisem a Kim Basinger.


V roce 1991 vznikl ještě dvoudílný film Dynasty – The Reunion. Některé postavy tady hráli jiní herci.  23. dubna 2006 se na popud CBS vysílal z vili Filoli pořad Dynasty Reunion Show, ve které herci vzpomínali na natáčení a připomněli si 25. výročí tohoto seriálu. V roce 2004 vznikl v Austrálii televizní film Dynasty – Behind the scenes.  Ten ironicky vypráví o zákulisí natáčení tohoto seriálu. Způsob, jakým je to provedeno, se ale některým nelíbil.


Seriál byl dobře využit i marketingově. Tvůrce kostýmů Nolan Miller uvedl na trh kolekci The Dynasty inspirovanou módou, kterou nosila Joan Collins, Linda Evans a Diahann Carroll. Linda Evans, představitelka role Krystli, byla mluvčí produktu Crystal Light, což byla značka nápoje. Podle seriálu vzniklo i několik knih.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .