Seriály: MASH – jedenáct let s Alanem Aldou

Nejen český národ bojuje s těžkostmi a nepřítelem humorem, činí tak i Američané. Důkazem toho jsou seriály jako Simpsonovi nebo South Park, o kterých byla řeč minule. Kritizovanou událostí v amerických dějinách je i válka ve Vietnamu.Nejen český národ bojuje s těžkostmi a nepřítelem humorem, činí tak i Američané. Důkazem toho jsou seriály jako Simpsonovi nebo South Park, o kterých byla řeč minule. Kritizovanou událostí v amerických dějinách je i válka ve Vietnamu. Na její krutost a nesmyslnost se snažil poukázat i u nás tolik oblíbený seriál MASH, jehož děj byl zasazen do Jižní Korey padesátých let. Název je zkratkou polní nemocnice Mobile Army Surgical Hospital. Fanoušci si určitě vzpomenou i na číslo 4077.

První díl MASHe viděli diváci americké televize CBS 17. září 1972. Historie MASHe se ale začala psát mnohem dřív. Už v roce 1970 vznikl film MASH, který překvapil svým úspěchem. Předlohou byl román Richarda Hookera M.A.S.H., který vyšel v roce 1966. Hooker prodal filmová práva ke své knize za 100 000 dolarů Ingo Premingerovi. Ten v románu viděl námět pro kasovní trhák. Dal tedy napsat scénář a začal hledat režiséra. Patnáct jich nabídku natočit tento film odmítlo, souhlasil teprve Robert Altman. Tehdy neznámý režisér dostal za svoji práci zaplaceno na tehdejší dobu slušných 25 000 dolarů. Člověk, který do té doby točil hlavně dokumenty, tak nečekaně prorazil i v hrané tvorbě.

Natáčení filmu začalo 14. dubna 1969 v kalifornské Santa Monice. Stejně jako ve filmu i na place panovala zmatená atmosféra. Altman nutil herce, aby vnášeli do příběhu vlastní nápady, nechtěl aby se jen suše drželi scénáře. To se nelíbilo jak scénáristovi Ringu Larnderovi mladšímu tak hlavním představitelům Donaldu Sutherlandovi a Elliotu Gouldovi. Oba se dokonce pokusili Altmana vyšachovat ze společnosti Fox. Pro svůj styl práce je Altman oceňován teprve až dnes. I přesto se natáčení zdařilo a 11. června 1969 po pouhých 52 dnech skončilo. Fox tehdy ještě netušil, jaký poklad Altman natočil. I po sestříhání přišel vedení společnosti příliš krvavý. Nakonec se režisérovi přeci jen podařilo protlačit ho do kin. Premiéra byla 25. ledna 1970 v New Yorku.

Protože se jednalo o nízkorozpočtový film (přišel na 3 a půl milionu dolarů), neočekávaly se od něj velké výnosy. Že ho shlédne přes 14 milionů dolarů a že přinese společnosti Fox 80 milionů dolarů, neočekával nikdo. Kromě finančního úspěchu se snímek dočkal i prestižních ocenění. V Cannes dostal Zlatou palmu a v Los Angeles 4 nominace na Oskara. Protože se jednalo o válečnou satiru, neodvážili se akademici ze strachu z konfrontace se zastánci války vyhlásit MASH v době vietnamské války za nejlepší snímek. Tím se stal vlastenecký válečný epos Patton, který taktéž natočila společnost Fox. Oskara dostal MASH nakonec jen za scénář.

Tehdejší prezident společnosti 20th Century Fox William Self přišel po úspěchu filmu s nápadem vytvořit seriál. Veškerá práva k dílu i natáčecí místa byla v majetku společnosti a tak by případná ztráta z nevydařeného projektu nebyla nijak velká. Zájem projevilo ABC a CBS. Ačkoliv bylo CBS trochu skeptické kvůli konceptu seriálu, ve kterém nechybělo násilí, sex a anarchie, nakonec souhlasilo s natočením pilotního filmu. Tím si CBS pojistilo úspěch, který by jinak zažilo ABC.

Produkcí seriálu byl pověřen Gene Reynolds, který byl krátce předtím propuštěn z ABC. William Self a Gene Reynolds letěli společně do Londýna, kde přemluvili ke spolupráci starého známého Gena Reynoldse Larryho Gelbarta. Ten psal gagy a měl zkušenosti i z Koreje. William Self, Gene Reynolds a Larry Gelbart společně vytvořili postavy seriálu a následně scénář pilotního dílu. Zároveň se rozhodli, že vyškrtnou roli Duka Forrestera, který byl ve filmu a naopak víc rozvinou Franka Burnse. Na scénáři pak už dál pracoval sám Gelbart a za svoji práci dostal na tehdejší dobu nezvykle vysoký honorář 25 000 dolarů. Na Foxu se scénář nelíbil a muselo se škrtat. Nelíbilo se, že Hawkeye je ženatý a přitom má poměr s jinou ženou. Roli záletníka už přeci dostal Frank Burns, který měl poměr s majorem Houlihanovou. Do týmu tvůrců pak ještě přibyl Burt Metcalfe. Ten měl mj. na starosti obsazení rolí.

Jediným hercem, který si zahrál ve filmu i v seriálu, byl Gary Burghoff. Toho jediného se tvůrci seriálu zeptali, zda by měl zájem si zahrát. Ostatní představitele tvůrci zařadili do skupiny příliš známý a tudíž finančně neúnosní. Burghoff dostal v seriálu roli Radara O´Reillyho stejně jako ve filmu. O roli Trappera Johna se ucházelo skoro 80 herců. Z nich bylo vybráno šest a z této šestice nakonec vzešel Wayne Rogers. McLean Stevenson chtěl hrát původně Hawkyho, CBS ho ale přesvědčilo, aby vzal roli Henryho Blaka. Lorettu Swit a Larryho Linvilla znal Metcalfe z divadla a z televize.

Agent Alana Aldy oslovil Metcalfa necelé 4 týdny před začátkem natáčení a oznámil mu, že jeho klient má zájem hrát roli Hawkeyho. Alda byl tou dobou v New Yorku oblíbeným divadelním hercem a představa, že by se měl na delší dobu zavázat pro roli v seriálu, ho nijak nelákala. Navíc ho od natáčení zrazovali i jeho přátelé, kterým se moc nezamlouval koncept seriálu. Nakonec ho přesvědčila žena. Alan Alda si proto přečetl scénář a byl nadšen. Zda definitivně řekne ano nebo ne, naplánoval až po skončení natáčení televizního filmu, ve kterém právě hrál. Natáčení ale končilo den před prvním natáčecím dnem MASHe. Alda nakonec souhlasil a tak se začalo natáčet. Ve smlouvě měl ale jednu zvláštní podmínku a to sice tu, že se v každém díle objeví alespoň jedna scéna z operačního sálu, aby seriál dokumentoval hrůzy války. Kromě scény z operačního sálu se v úplně každém díle objevuje i Alan Alda. Nikdo jiný z jeho kolegů si ve všech 251 dílech nezahrál. Krom toho se Alda ještě podílel na scénáři.

Stejně jako film i seriál se točil v kalifornské Santa Monice. Interiéry se pak natáčely ve studiu 9 firmy Fox v Beverly Hills. Pilotní epizoda přišla jen na 250 tisíc dolarů. Představitelé hlavních rolí dostali 10 tisíc, herci ve vedlejších rolích 5 tisíc dolarů. Při natáčení poslední série se už jeden díl točil za 600 tisíc. Třetinu z toho tvořily náklady na Alana Aldu. Část nákladů na jeho plat pokrývalo CBS.

Seriál se začal vysílat ve velice nezvyklém termínu a to na podzim. Seriály většinou začínaly po Novém roce, aby lépe reagovaly na výsledky měření sledovanosti. Už po odvysílání první části mluvili někteří o tom, že seriál skončí. Time Magazin označil MASH jako největší televizní zklamání roku 1972/73. Ani sledovanost nebyla nijak valná. Po natočení 13ti dílů přišla přesto objednávka na další dva. Konečný průlom se podařil teprve v sedmnáctém díle, kdy Frank dostane housera a jeho milenka major Houlihanová ho vláčí ven ze svého stanu a teprve pak volá pomoc, protože nechce, aby se potvrdily drby, že spolu mají poměr. Nakonec seriál vydržel na obrazovkách až do 28. února 1983. Za téměř 11 let se natočilo 251 dílů rozdělených do 11ti sérií-ročníků.

Takové množství dílů a tak dlouhá doba natáčení se podepsala i na chybách v návaznosti jednotlivých dílů. Psychiatr Dr. Sidney Freedman se v prvních dílech jmenoval křestním jménem Milton. Henryho žena se jmenovala nejdřív Mildred, později Lorraine. Hawkeye se v jednom z dílů zmiňuje, jak trávil Vánoce doma ve Vermontu, ukazuje Trapperovi svetr, který mu upletla sestra a do dopisu otci píše: Pozdravuj mámu a sestru. V pozdějších dílech vypráví, že byl jedináčkem a že jeho maminka zemřela, když byl ještě malé dítě a otec se už nikdy znovu neoženil. Major Houlihanová říká v jednom díle Henrymu, že vypadá jako její otec před tím, než zemřel. Otec se přitom později v seriálu objeví a rozhodně nejde o žádného ducha, ale o člověka z masa a kostí.

Zároveň nesedí několik historických faktů. V díle, který se odehrává 21. dubna 1951, se mluví o viceprezidentovi Nixonovi. Richard Nixon byl přitom viceprezidentem zvolen teprve až 4. listopadu 1952 a do úřadu byl uveden 20. ledna 1953. V jedné epizodě zase pro změnu leží na Radarově posteli comics The Avengers, který začal vycházet teprve až v roce 1963. Navíc tady leží dvě různá vydání, kdy jedno má logo používané v šedesátých a druhé v sedmdesátých letech.

Jako spin-off, tedy seriál, který vzejde z jiného seriálu, navázal na MASH After MASH, W*A*L*T*E*R a Trapper John, MD. After Mash se odehrával ihned po skončení války v jedné nemocnici pro válečné veterány. Seriál skončil po jednom roce. Ještě dřív a to hned po první epizodě skončil W*A*L*T*E*R, který se začal točit v roce 1984 a měl pojednávat o Radarovi, který si zatím vydělává jako policista. Nejúspěšnější byl Trapper John, MD. Ten se vysílal v letech 1979 až 1986 a pojednával o kariéře Trappera v jedné sanfranciské nemocnici.

Seriál MASH obdržel několikrát cenu Emmy. V roce 2002 připomněla 30. výročí od začátku natáčení tohoto seriálu stanice Fox TV, která odvysílala speciální dvouhodinou show. Natáčení trvalo 6 hodin. Tak dlouho vzpomínali ještě žijící herci a producent MASHe. V show se objevily i dříve natočené rozhovory s už zesnulými herci Mcleanem Stevensonem a Larrym Linvillem.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .