Seriály: Little Britain se vygradoval k neúnosnosti

Little Britain je „Two-men show“ seriál, který trhal rekordy ve sledovanosti a je po něm stále poptávka. Komediální televizní seriál byl v roce 2006 oceněn British Comedy Awards, prodává se do celého světa, ovšem českému divákovi nebyl žádnou televizí doposud představen. Seriál byl vyprodukován televizí BBC a dodnes má tři velmi úspěšné řady.

Little Britain, volně česky přeloženo „Naše Británie“ či doslova „Malá Británie“, je televizní komediální seriál. Jde o „two-men show“ formát komediálního seriálu plného skečů, který vytvořili David Walliams a Matt Lucas. V současné době existuje 25 dílů (včetně pilotního dílu, speciálu a dvou vánočních speciálních dílů). Název seriál získal spojením názvu „Little England“ and “Great Britain“ – přičemž první je městská viktoriánská čtvrť a druhý název je ulice Londýna. Délka každé části je 30 minut.


Nejprve se komediální show složena z mnoha krátkých scének ze života vysílala na rozhlasové stanici BBC a později se dočkala i zfilmování v podobě seriálu. Jde o velmi podařenou show plnou převážně černého britského humoru, která je zaměřena na lidi žijící v Británii. Autoři jednotlivých scének jsou i samotní aktéři, kteří v každém skeči hrají hlavní roli. Mnoho postav v této ojedinělé show má své často opakující fráze na dokreslení jejich povah. Mnoho z těchto frází se stalo velmi populární ve Velké Británii a veřejně se používají (např. asi jako u nás citace z filmu Pelíšky – „Se podívej na svoje boty“). Právě velká část dialogů byla přejata z rozhlasové verze a doplněna o důraz na jednotlivé charaktery postav a jejich fráze. Pro velký úspěch byla první řada opakována několikrát na hlavním programu BBC 2.


Třetí serii autoři nedokončili


I když reakce byly mnohdy rozdílné, celkově byla kritika až přespříliš odvážného seriálu pozitivní a tak se pokračovalo v natáčení dalších dílů. Druhá řada seriálu byla obohacena o několik nových postav a BBC ji odvysílalo v roce 2004. Dosáhla tak vysoké popularity, že se současně vysílalo opakování. Třetí série se začala vysílat v roce 2006. Bohužel tato poslední série má pouhých 6 dílů. Autoři oznámili, že vyčerpali nápady a ukončili natáčení i když původní smlouva byla podepsána na 4 plné řady. Není znám pravý důvod ukončení natáčení, ale sami autoři tvrdí, že příběhy jednotlivých postav se natolik vygradovaly a již se staly neúnosné, že chtějí raději postavy „odstřelit“ a vytvořit nové v jiném seriálu, který má na BBC vzniknout.


Jednotlivé díly jsou tvořeny několikaminutovými komediálními skeči s typickými postavami.  Postavy a jejich scénky se v jednotlivých dílem opakují a gradují. Komicky až absurdně je zde ztvárněn krátký pohled na Británii a její obyvatele, jejich národní charakter, postoje, pohled na jiné národy, na problematiku rovnosti, vztahů či menšin. Každá scénka je plná slovních hříček a sarkasticko-ironických poznámek doplněna o černý humor. Styl seriálu je nadčasový. Oba hlavní hrdinové díky skvělým kostýmům, maskérům a neuvěřitelnému hereckému umění měnit hlas a grimasy  hraji v každé scénce – muže, ženy, studenty, učitele, mladé, staré, tlusté, tenké, bláznivé, upjaté… zkrátka kohokoliv.


Mistři převleků


Nejoblíbenější dvojicí je Lou Todd a Andy Pipkin, v jejichž kostýmech si aktéři přišli vyzvednou i ocenění. Jde o dva kamarády, kdy Andy, který je na vozíčku, potřebuje pomoc. Jeho kamarád Lou se o něj trpělivě stará a řeší každodenní starosti. Po několika dílech se však ukáže, že Andy může chodit a jen Loua využívá. Komediální na tom všem je, že si Lou ničeho nevšimne a trpělivě pomáhá tvrdohlavému Andymu, který na všechno odpovídá „Yeah I know“ („Já vím!“), „I want that one“ („Chci tento!“) a poté když to (například chce na večeři v kostýmu Šmouly nebo si umane transplantaci prsou) dostane řekne: „Don’t like it“ („To se mi nelíbí/nemám to rád“).


Další stěžejní postavou je Vicky Pollard. Jde o nevychovanou a vulgární 18-ti letou dívku s 6-ti dětmi. Každou svou řeč začíná slovy: „Yeah but, no but, Yeah but, no but, Yeah but…“ („Jo ale, ne ale, jo ale…“). Mluví tak rychle, že ani rodilý mluvčí netuší, co přesně říká a většinou mluví o úplných nesmyslech. Chodí v teplácích a ukazuje chování teenagerů, kteří kouří a neučí se. Komičnost je v jejím naivním chování a v reakcích na otázky učitelů, soudce, ochranky atd.


Z mnoha postav už jen některé. Daffyd Thomas je homosexuál s pocitem utlačování jeho homosexuálních práv, jelikož je jediný gay žijící ve vesnici. Neustálé opakuje „I am the only gay in the village“ („Já jsem jediný gay žijící ve vesnici“). Využívá toho jako zástěrku a všude vidí, jak jsou všichni ve vesnici proti němu spolčeni i když se jedná o velmi příjemnou komunitu. Chodí oblékán v těsných a přiléhavých oblečcích a mužů se vlastně bojí. Vrcholem geniálních maskérů je postava velmi tlusté Bubbles DeVere. Oba aktéři jsou namaskováni tak věrohodně, že ve scénkách, kdy se obě nahé ženy perou, by se mnoho diváků na život a na smrt přelo, že jde opravdu o dvě obézní ženy a nikoliv o muže.


Dále můžete vidět např. Marjorie Dales, která vede skupinu lidí, jenž se snaží zhubnout a ona si je nemístně dobírá a sama je milovnicí jídla. Tranvestitu Emily Howard. Poradce britského premiéra Sebastiana Love, který premiéra miluje a často se chová jako dítě. Lékaře psychiatrické léčebny Dr Lawrence a jeho pacientu Annu, která je úplně normální až na přítomnost doktora. Pana Manna neustále navštěvujícího obchod pana Roye, který si přeje nemožné věci. Otravného skotského majitele hotelu Raye McCooneho. Gary and Jason žijící v nejnižší vrstvě, kdy se Jeson zamiluje do Garyho babičky.


Kontrakt na pokračování je podepsán


Jak už bylo uvedeno, seriál zaznamenal velký úspěch hlavně nejen na britské půdě, ale celosvětově. Třetí řada seriálu byla vysílána na BBC 1 od 21. hodiny a její sledovanost se dostala na 39,5% podílu diváků. Premiérové vysílání této řady celkem vidělo 9,5 milionů diváků. Tento počet se téměř zdvojnásobil ze 4,5 milionů sledovanosti předchozí řady. BBC se rozhodlo seriál postupně opakovat na svých stanicích jako BBC 2. Zde opakování seriálu dosáhlo sledovanosti 2,5 milionů diváků (10, 4 % podílu na trhu). Absolutní rekord sledovanosti zaznamenala BBC 3 při odvysílání jednoho z dílů v roce 2004, tento díl sledovalo 1,8 milionů diváků. Šlo o největší úspěch zaznamenaný po předešlém úspěchu 1,3 milionů diváků sledující Littel Britain o rok dříve na BBC 1.


Matt Lucas and David Walliams podepsali kontrakt s BBC na další spolupráci, kdy chtějí nejoblíbenější postavy znovu oživit v dílech nového seriálu. V roce 2008 se připravuje vytvoření americké verze pro HBO. V roce 2007 byla vytvořená Izraelská verze a už v roce 2006 BBC prodalo licenci na vytvoření seriálu „Наша Russia“ (Naše Rusko). Seriál se již odvysílal v mnoho státech celého světa např. Austrálii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Dánsku, Finsku, Maďarsku, Izraeli, Itálii, Japonsku, Malajsii, Norsku, Portugalsku, JARu, Španělsku či v Arabských emirátech. Bohužel žádná televize na českém území tento seriál zatím nezakoupila a podle našich informací ani o tomto nákupu neuvažuje.


Seriál je vytvořen neotřelou a svěží formou, která si svou cílovou skupinu diváků vždy najde. Někdy tvůrci přímo šokují, ale spíše v tom slova smyslu, že je to až s podivem, jak dalece mohli svůj humor zfilmovat. Mnoho hlášek se dostalo na veřejnost a jsou velmi oblíbené a běžně používány. Pro ty z vás, které tento seriál zaujal a máte rádi černý a ironicko-sarkastický humor, doporučuji navštívit oficiální stránku http://www.bbc.co.uk/comedy/littlebritain/ .

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .