Seriály: Dallas – jedna z nejúspěšnějších soap oper

Dramatická tvorba na rozhlasových vlnách je dnes téměř výjimkou. Ale existuje. Před tím, než se masově rozšířila televize, obýval rozhlasové vlny i takový žánr, jakým jsou mýdlové opery. Nekonečné seriály vznikly už v třicátých letech 20. století.Dramatická tvorba na rozhlasových vlnách je dnes téměř výjimkou. Ale existuje. Před tím, než se masově rozšířila televize, obýval rozhlasové vlny i takový žánr, jakým jsou mýdlové opery. Nekonečné seriály vznikly už v třicátých letech 20. století. Za první soap operu se považuje seriál Betty and Bob, který se poprvé vysílal 10. října 1932. Později se přidaly další a vyvrcholením byl rok 1940, kdy se v USA vysílalo najednou 64 mýdlových oper. Označení mýdlová opera (anglicky soap oper, německy Seifenoper) pochází ze třicátých let, kdy nejčastějším sponzorem těchto pořadů byly firmy na výrobu pracích a mycích prostředků. Mezi ty nejvýznamnější patřila firma Procter & Gamble, která se v roce 1939 podílela na 22 takových seriálech.

První televizní soap operou byl seriál A Woman to Remember. Některé rozhlasové seriály se přestěhovaly na televizní obrazovku a z rádia zmizely, některé se vysílaly paralelně v obou médiích. Přesto zájem o rozhlasovou verzi upadal. Poslední mýdlová opera v americkém rádiu se vysílala v roce 1961 na CBS. Na CBS se vysílala i nejdelší mýdlová opera všech dob. Seriál The Guiding Light rozjelo v roce 1937 rádio NBC. Stejně jako se dnes stěhují seriály z jedné televize na druhou i tento seriál se přestěhoval. Z rádia NBC přešel v roce 1947 na rozhlasovou stanici CBS. V roce 1952 se na CBS dočkal televizního zpracování a vysílá se dodnes. Nejdelší čistě rozhlasovou soap operou jsou The Archers britského BBC. Pilotní díl slyšeli posluchači v roce 1950. Od 1. ledna 1951 vysílalo BBC každý den jeden díl. V současnosti se na Radiu 4 vysílá tento seriál jen od pondělí do soboty. Seriál se odehrává ve fiktivní obci Ambridge. Co je zajímavé, že podle ní byla pojmenována růže Ambridge Rose.

Na evropské televizní obrazovky dorazily mýdlové opery v šedesátých letech. V Británii byla první Coronation Street, která se poprvé vysílala v roce 1960. Jde o komediální seriál, který se ale dotýká společensky citlivých a vážných témat jako jsou homosexualita, transsexuálové, znásilnění nebo sériové vraždy. Seriál vysílá soukromá ITV a základní myšlenka (život ve fiktivní ulici) inspirovala i tvůrce německé Seifenoper Lindenstrasse. Evropská respektive britská Coronation Street ale porušila jedno do té doby běžné pravidlo a to sice, že se všechny mýdlové opery odehrávají v dobře situovaných rodinách. Coronation Street je totiž posazena do prostředí dělníků. Tento trend pak následovaly i další britské seriály jako např.: EastEnders nebo Brookside.

Mezi nejznámější soap opers patří určitě i u nás vysílaný Dallas. Ten se začal vysílat v roce 1978 na CBS. V dubnu tohoto roku odvysílala stanice pětidílnou minisérii a první řada začala na podzim. Svůj největší úspěch zaznamenal Dallas v osmdesátých letech. Mezi pořady, které trhly divácky rekord patří 58. díl. V 54. díle vysílaném v březnu 1980 byl J.R, postřelen. Kdo z jeho nepřátel to udělal, se ale diváci dozvěděli až po letní přestávce. Otázka, kdo mohl střílet na J.R. zajímala tolik lidí, že se na ní rozjel slušný byznys. Mj. se začala prodávat trička s nápisem: „Já jsem střílel na J.R.“ Protože to bylo v době, kdy se blížily prezidentské volby (Jimmy Carter x Ronald Reagan), přišli podnikavci s tričky Republikáni případně Demokrati stříleli na J.R. Epizoda nazvaná Kdo střílel na J.R. uvedená 21. listopadu 1980 přitáhla k obrazovkám diváky ve více než 53 procentech amerických domácností a dosáhla tak podílu na sledovanosti 76 procent. Tento rekord zlomil až 28. února 1983 poslední díl seriálu MASH.

Dallas skončil po 356ti dílech v roce 1991 kvůli klesajícímu počtu diváků a pochybné kvalitě scénářů. V letech 1996 a 1998 byly natočeny dvě speciální pokračování. Od roku 2004 je Dallas vydáván na DVD. Pro fanoušky Dallasu existuje i muzeum, které vzniklo na farmě, která v seriálu představuje ranč Southfork. Majitelem byl jistý J.R. Duncan. Když se seriál stal slavným, donutilo to majitele farmu prodat. Později tady vzniklo tedy muzeum, kde je vystavena i pistole, kterou se střílelo na J.R.

Celkově má Dallas sice 356 dílů. Němečtí diváci byli ale ochuzeni o sedm epizod, které byly podle ARD (vyjádření z roku 1991) příliš nudné. Ve skutečnosti tyto díly obsahovaly mnoho násilí, sex a v epizodě Royal Marriage se dokonce objevil homosexuál. Diváci tak nemuseli zcela chápat, proč se najednou Jock objevil na obrazovce na invalidním vozíku a J.R. chodil o berlích. Díl The Dove Hunt, kde byli oba postřeleni se totiž na ARD nevysílal. Český divák o tyto díly ochuzen nebyl.

Na celém světě si seriál našel počet skupinou fanoušků, kteří vytvořili bezpočet fan-klubů. Na některých internetových stránkách je možné nalézt i například pexeso nebo puzzle s tématikou Dallasu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .