Seriály: Cold Case – Opsaný seriál?

Ještě před seriálem Cold Case – Odložené případy se začal vysílat podobný seriál v Kanadě. Ještě než ho tvůrci odložili, vznikl v USA jeden dost podobný. Kanaďani proto obvinili americké tvůrce z opisování. Ať už je pravda na té či oné straně, americký seriál Cold Case se vysílá po celém světě. I v Kanadě a to dokonce na té samé stanice jako jeho údajný vzor.

Dvojitým castingem se vyznačuje seriál Cold Case u nás vysílaný jako Odložené případy. Řada postav je tu obsazena dvěma herci. Nejde jako v divadle o alternace ale o flashbacky. Seriál totiž řeší případy, které se už odehrály před mnoha lety. Vyšetřování ad acta založených případů probíhá v současnosti. K vyšetřovaným deliktům ale došlo už v minulosti. Při vzpomínkách proto hrají v seriálu tytéž postavy jiní herci. V jednom případě muselo dokonce dojít k trojitému obsazení. Kromě jeho podoby současné a v době, kdy došlo ke zločinu, tady byl ukázán i jako teenager.


Kromě obsazení herců různého věku se využívá pro pocit větší autentičnosti také různých kvalit obrazu. Vzpomínky na padesátá léta jsou černobílá. Obrázky z předválečné doby jsou zabarvené dohněda. Nejstarší vzpomínka tu je z roku 1919. Tento flashback je imitací snímků na trhavých záběrech nízké kvality. Záběry z osmdesátých let jsou pro změnu dělány rozdělenou obrazovkou a epizoda z devadesátých let imituje při pohledu do minulosti záznam z domácího videa.


I u záběrů ze současnosti se používají různé filtry. Obrázky jsou zabarvené mírně do světle modrého odstínu. Společně se seriózním oblečením vyšetřovatelů dodává tento efekt pocit sterility a také vytváří pocit klidu.


Některé díly jsou inspirované známými filmy. Například epizoda Disco Inferno byla motivována snímkem Saturday Night Fever (Horečka sobotní noci), díl Yo, Adrian filmem Rocky, díl Greed vychází z díla Wall Street, The Sleepover vznikl podle Heathers a Saving Private Ryan (Zachraňte vojína Ryana) podnítil tvůrce k napsání dílu Saving Patrick Bubley atd.


2. května 2007 se jeden z detektivů Odložených případů objevil v USA v seriálu CSI:NY. Crossovery mezi jednotlivými kriminálkami CSI jsou běžné ale s jinými seriály nikoliv. Odložené případy tak přiznali, že se odehrávají ve stejném prostředí. Jen v jiném městě. Jejich děj je posazen do Philadelphie. Producentem obou seriálů CSI (nebo spíš skupiny tří seriálů CSI:Crime Scene Investigation, CSI:Miami a CSI:NY – u nás Kriminálka Las Vegas, Kriminálka Miami atd. ) i Cold Case je Jerry Bruckheimer a obě díla dělá pro CBS.


Tento seriál ale ještě koliduje s jiným. Nejde o crossover nýbrž o nařčení z toho, že tvůrci Case Cold opisovali od Kanaďanů. Už v roce 1998 tedy pět let před uvedením Cold Case se v Kanadě začal vysílat seriál Cold Squad. Ten běžel od 23. ledna 1998 do 4. června 2005 na CTV, kdy se odvysílalo 98 hodinových dílů. Seriál pojednával o kriminalistech z Vancouveru, kteří se zabývají odloženými případy.


Právě tvůrci tohoto seriálu obvinili autory Cold Case z opisování. Zajímavé je, že Cold Case pak v Kanadě vysílala tatáž stanice jako Cold Squad tedy CTV. Odloženými případy se zabývá i britský seriál Waking the Dead. Ten se začal vysílat 4. září 2000 na BBC One a běží doposud. K nevyřešeným případům se vrací další seriál z produkce BBC a to New Tricks, který se vysílá od 27. března 2003 po současnost.


Cold Case se vysílá od 28. září 2003 do dneška. Zatím vzniklo 93 epizod. Každá trvá cca 45 minut. Seriál běží i v zahraničí. Někde pod původním názvem Cold Case, který se nijak nepřekládá, někde je přeložen či nějak upraven. I v češtině je název upraven. Místo jednotného čísla Cold case je tu použit plurál. V Německu a Rakousku se vysílá Cold Case – Kein Opfer ist je vergessen – Na žádnou oběť se nezapomíná. Polské Dowody zbrodni se dá přeložit jako Důkazy zločinu a španělské Casio abierto znamená Otevřený případ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .