Seriály: Brutální Nikitu vysílali v padesáti zemích světa

Brutální Nikita vznikla původně jako film ve Francii. Hlavní roli v americkém seriálu La Femme Nikita, který se natáčel v Kanadě, hraje Australanka Pety Wilson. Celkem se nenatočilo ani sto dílů, projekt byl totiž z finančních důvodů ukončen. Posledních osm dílů vzniklo na nátlak fanoušků.

V americkém originále se seriál jmenuje La Femme Nikita (francouzsky Žena Nikita), zkratka LFN.  Natáčet se začal v roce 1996, první díl viděli američtí diváci 13. ledna 1997 a poslední 4. března 2001 na USA Network. Seriál vymyslel Joel Surnow, který spolupracoval s Roberten Cochranem. Spolu pak vytvořili i úspěšný seriál 24. (Viz Seriály: 24 hodin přineslo děj v reálném čase) Seriál natáčely produkční firmy LFN Productions Inc. A Fireworks Entertainment. Do května 2006 byly první tři řady uvedeny ve více než padesáti zemích světa. Celkem bylo natočeno 96 dílů po pětačtyřiceti minutách rozdělených do pěti řad. Warner Bros. chtělo seriál utnout už po čtvrté řadě tedy po 88. dílu, protože stanice USA Network nechtěla splnit finanční nároky WB. Protože si fanoušci na celém světě žádali pokračování, bylo ještě dotočeno osm dílů, které tvoří pátou sérii.


8. července 2003 vyšla první série na DVD. Vydavatelem je Warner Home Video. Nosič je chráněn Regionalcodem, takže je možné ho legálně přehrát pouze na přehrávačích v USA a Kanadě. První řada ale vyšla i na videokazetách. DVD obsahuje samozřejmě různé bonusy v podobě nepovedených a vtipných scén, řadu komentářů a tzv. easter egg. Kvůli nevyjasněným otázkám ohledně práv na  píseň Loaded Gun v epizodě Off Profile se zdrželo vydání druhé řady. Ačkoliv některé nosiče už byly rozeslány do obchodů, musely být staženy. Druhá řada se objevila v prodejní síti až o devět měsíců později, přičemž zmiňovaný song byl nahrazen jiným. Třetí se pak obešla bez problémů. Podle některých fanoušků by už DVD s druhou a třetí řadou neměla být blokována regionalcodem. 25. července letošního roku by měla vyjít řada čtvrtá a poslední zkrácená série se očekává na konci roku 2006 či začátkem 2007. 


Brutální Nikitu si můžou diváci v USA spustit od 15. března 2006 také na internetu přes službu In2TV. Tu provozuje Warner Bros. a AOL. Služba funguje jako Video on demand. Soubory ale nelze ukládat, je možné si je pouze prohlédnout. Činit tak můžou jen diváci v USA. Za sledování se neplatí, poplatek nahrazuje dvouminutová reklama. Kromě Brutální Nikity je možné takto shlédnout i další seriály. Např. Alice, Wonder Woman, Kung Fu nebo Supermana (Viz Seriály: Superman ovládl celou řadu médií) Zatímco Superman ovládl celou řadu médií a byl hojně marketingově využíván, Nikita nikoliv. Na setkáních fanoušků se prodávala trička s tematikou seriálu, ale více rozšířena nebyla.


Seriál ale posloužil dobročinným účelům. Na setkání fanoušků, kterým se říkalo Close Quarters Standby (CQS) se prováděly charitativní dražby. Všechny tyto akce se konaly v Torontu neboť seriál se natáčel v Kanadě. CQS1 se konalo v říjnu 1998, když se začínala točit třetí řada. CQS2 bylo o rok později, když se rozjížděla čtvrtá řada. CQS3 se uskutečnilo v květnu 2000 před koncem čtvrté řady a v květnu 2001 proběhlo CQS4. Při druhé aukci se například vydražilo jméno pro postavu, která se pak objevila ve čtvrté řadě. Po vítězce této aukce byla pojmenována nová vedoucí Katherine (Kate) Quinn. Předměty ze seriálu se dražily i na LCA1 – Lights, Camera, Auction  (přítomna byla i představitelka titulní role Peta Wilson). Tuto akci pořádá MPICA (Motion Picture Industry Charitable Alliance) . To je organizace, která má na starosti podobné charitativní akce i u jiných seriálů nebo filmů. Po skončení seriálu se pak ještě někteří fanoušci vydávali na cesty společně s Donem Francksem, představitelem Waltera.


Titulní píseň Main Title je od Marka Snowa. Původní hudbu napsal Sean Callery. V seriálu ale byla použita i hudba od řady skupin a zpěváků, např. Depeche Mode, The Prodigy, Morcheeba, Enigma a dalších. Kostýmy navrhla Laurie Drew. Výraz herců byl zcela minimalistický a tak hrál doslova každý sebemenší pohyb.


Seriál Nikita byl natočen volně podle francouzského filmu Nikita režiséra a scénáristy Luce Bessona z roku 1990. Tento film natočený ve francouzsko-italské koprodukci zaznamenal velký úspěch mj. i díky množství akčních scén, které byly do té doby doménou především amerických filmů. Anne Parillaud dostala v roce 1990 Césara jako nejlepší herečka za roli Nikity v původním francouzském snímku. Snímek byl nominován i v kategorii nejlepší film a nejlepší režie. V roce 1992 se francouzská Nikita radovala z nominace na Zlatý Glóbus jako nejlepší zahraniční film. Z úspěchu francouzského snímku se snažili čerpat i tvůrci různých remaků. V Hongkongu vznikl už v roce 1991 film Hei mao (americký název Black Cat) a v roce 1992 Hei Mao II. V USA natočil v roce 1993 John Badham Point Of No Return.


Ocenění se dočkal i americký seriál Nikita. V roce 1998 byla Peta Wilson nominována na  cenu Saturn jako nejlepší žánrová herečka. Saturn se udílí od roku 1972 americkým sci-fi, fantasy a hororům. Seriál se natáčel v Kanadě a několikrát dostal i kanadskou obdobu americké Emmy Gemini. Gemini se uděluje pouze anglicky mluveným filmům a seriálům. V roce 1998 ji dostala za nejlepší herečku v hostující roli v epizodě Rescue Nancy Beatty. V mužské kategorii zvítězil Maury Chaykin, který se blýskl v díle nazvaném Innocent. Svoji cenu získala v tom samém roce za návrh kostýmů i Laurie Drew. V roce 2000 dostali Gemini Dan Latour, Scott Shepherd a Allen Ormerod za nejlepší zvuk dramatického seriálu.


A ještě jedna zajímavost na závěr. Počet slov v názvu epizody určuje i číslo řady. V první řadě byly pouze jednoslovné názvy, v druhé obsahovaly dvě slova atd. Tento efekt si ale diváci v neanglicky mluvících zemích moc nevychutnaly, protože při překladu se většinou počet slov změnil.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .