Seriály: Beverly Hills se správně čte devět nula dva jedna nula

Díky Beverly Hills 90210 vznikl další úspěšný seriál Melrose Place, který dal vzniknout dalšímu už ale neúspěšnému projektu Models Inc. Ve Švédsku dávali rodiče svým novorezným dětem jména podle postav tohoto seriálu a na Filipínách byl zase problém s tím, jak správně přečíst směrovací číslo uvedené v názvu.

Producent Aaron Spelling údajně platil po celou dobu natáčení první řady seriálu Beverly Hills 90210 honorář Luka Perryho ze svého. Společnost Fox totiž původně chtěla, aby se jeho postava Dylan McKay objevila jen v jednom díle. Teprve po první sérii se podařilo Spellingovi přesvědčit společnost Fox, aby počet stálých postav o Dylana McKaye rozšířila. Fenomén Beverly Hills 90210 ovlivnil řadu situací. V případě internetových služeb, které jsou určené pouze Američanům, zadávají cizinci nejčastěji do smyšlené adresy jako poštovní směrovací číslo právě 90210.


Komplikace jsou i s pojmenováním seriálu. Česky čteme číslo ve jméně jako devět set dva deset. V originálním znění se ale číslo čte Nine-Oh-Two-One-Oh tedy devět nula (ó) dva jedna nula (ó). Němci zase čtou 90210 jako Neunzig-zweihundert-zehn tedy devadesát dvě stě deset. Když pak Němec nebo Čech překládá název zpět do angličtiny, přeloží často číslo stejně, jako by ho řekl ve svém jazyce. To má samozřejmě za následek, že rodilému mluvčímu hned nemusí dojít, o co jde. Problém byl i na Filipínách, kde seriál uvedli pod názvem Beverly Hills Ninety Two Ten tedy devadesát dva deset.


První díl Beverly Hills 90210 viděli diváci 4. října 1990. Každá epizoda trvala 44 minut. Počítalo se s 16ti minutami na reklamu, takže celkem hodina. Poslední díl viděli diváci stanice Fox 17. května 2000. Celkem vzniklo deset řad (ročníků). Dohromady má seriál 296 epizod. Na konci čtvrté řady šokovala fanoušky zpráva, že seriál musí opustit představitelka Brendy Walshové Shannen Doherty. V roce 1993 mj. fotila pro Playboy. Nahradila jí Tiffani Amber Thiessen, která od páté řady hrála intrikánku Valerie Malone. Pátá řada byla zlomová. Od ní už totiž docházelo k častější změně postav. Ty se objevovaly a zase velice rychle mizely. Mezi ty co zmizely rychle, patří bezesporu Hilary Swank. Ta hrála v osmé řadě Carlie Reynoldsovou. U diváků byla tak neoblíbená, že musela odejít už v polovině série. Konec její kariéry to ale neznamenalo. Krátce nato totiž dostala Oscara. Jamie Walters, který hrál Raye, odešel kvůli hrozné image jeho postavy, která škodila jeho kariéře hudebníka. Luke Perry, o kterém už byla řeč na začátku, opustil seriál v šesté řadě. Když se mu ale nepodařilo proslavit se u filmu, v deváté řadě se opět vrátil.


Zpočátku se Beverly Hills 90210 příliš nedařilo. Nakonec se seriál vysílal deset let, úspěch sklidily i jeho parodie a také spinoff (seriál vycházející z jiného seriálu) Melrose Place. Ani ten ale nebyl zpočátku příliš úspěšný. Zlom nastal, když se koncem první řady objevila na obrazovce Heather Locklear známá jako Sammy Jo Dean z úspěšného seriálu z osmdesátých let Dynastie. Sledovanost stoupla. První díl běžel 8. července 1992, poslední 24. května 1999. Celkem bylo natočeno 227 epizod po 44ti minutách.


Ačkoliv bylo Melrose Palce odnoží jiného seriálu, vyšel z něj další spinoff. Seriál Models Inc. Ale skončil velice brzy. K oživení nepomohl ani trik s Heather Locklear, která zvedla sledovanost Melrose Place. Celkem bylo natočeno a v USA odvysíláno 29 dílů. Pro Evropské diváky vznikl alternativní konec, kde dojde k zastřelení Grayson a Hilary modelingovou agenturu zavře. První díl se vysílal 29. června 1994 a poslední 6. března 1995.


Ačkoliv Modelky nebyly jako seriál úspěšné, fanoušci tohoto velice krátkého počinu stanice Fox sepsali petici, aby byl seriál vydán na DVD. Na DVD oficiálně nevyšel ani Melrose Place. Nelegální vydání všech 227 dílů jsou ale běžně k mání například přes internetovou aukci eBay.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .