Seriály: Akta X strhla lavinu seriálů se záhadami

Scullyová a Mulder. Známou dvojici, která řeší nevysvětlitelné záhady v americkém seriálu Akta X, není potřeba představovat. Pilotní film viděli diváci v USA 10. září 1993. Seriál pak běžel až do 19. května 2002. Akta X jsou kriminálním …Scullyová a Mulder. Známou dvojici, která řeší nevysvětlitelné záhady v americkém seriálu Akta X (The X-Files), není potřeba představovat. Pilotní film viděli diváci v USA 10. září 1993. Seriál pak běžel až do 19. května 2002. Akta X jsou kriminálním seriálem, který v sobě mísí prvky sci-fi, fantasy, mystery a komedie. Celkem bylo natočeno 202 dílů. Jedna epizoda trvala přibližně 45 minut. Tvůrcem nápadu je Chris Carter. Titulní hudbu napsal Mark Snow. Chris Carter se ujal i produkce a napsal třetinu scénářů.

Chris Carter se narodil 13. října 1956 v kalifornském Bellflower a v současnosti žije v Malibu. Na California State University vystudoval literaturu. V roce 1985 začal psát scénáře pro Disneyho. Přitom psal pro NBC scénáře k seriálům. V roce 1992 přešel do Foxu, kde měl možnost seriály i sám produkovat. Kromě Akt X je podepsán i pod dalšími seriály. Millenium sice nedosáhlo takové slávy jako Akta X, bylo ale úspěšné. Na rozdíl od seriálů Harsh Realm nebo The Lone Gunmen, které skončily neúspěchem.

The Lone Gunmen byla v Aktech X skupinka novinářů, která se zabývala nadpřirozenými jevy. Jejich rešerše občas pomohly Mulderovy a Scullyové. Agenti jim na oplátku sdělili některé jiné informace. První díl se vysílal 4. března 2001. Ironií osudu pojednával pilotní film uvedený půl roku před atentátem 11. září 2001 právě o plánu narazit letadlem do budovy Světového obchodního centra v New York City. Zatímco v Aktech X byl humor podřadný, v The Lone Gunmen mělo být vtipu více. Nakonec byla natočena jen jedna řada. Seriál navázal na neukončený děj v posledních dílech Akt X.

Harsh Realm pojednává o světe virtuální reality. Seriál byl tak málo sledovaný, že ho Fox stáhl už po třech dílech. První se vysílal 8. října 1999. Celkem bylo natočeno 9 epizod. Zbylých šest částí vysílal až později kanál FX Network.

Zato Millenium bylo úspěšnější. Děj začíná vlastně v epizodě Millenium, která byla součástí sedmé řady Akt X a je postaven na strachu z konce tisíciletí, kdy má přijít obávaná apokalypsa. Hlavní postavou je bývalý agent FBI Franck Black, který se dokáže vžít do pocitů zločinců. Celkem bylo natočeno 67 dílů. První se vysílal 25. října 1996. Určitou diskontinuitu příběhu zavinilo střídání týmů, které seriál tvořily. Každou ze tří sérií tvořili jiní lidé. Po třetí sérii proto televize Fox rozhodla projekt zastavit. Ještě úspěšnější byl seriál Profiler z produkce NBC. Ten pojednával o bývalé agentce FBI, která disponovala schopností vžít se do pocitů neznámého teroristy.

Akta X významně ovlivnila seriálovou tvorbu a zvýšila zájem o žánr mystery. Seriálem, který vznikl ještě před dobou okouzlení z Akt X je například Twin Peaks režiséra Davida Lynche, kde představitel Foxe Muldera David Duchovny hraje agenta protidrogového oddělení. Twin Peaks se vysílal od 8. dubna 1990 do roku 1991. Celkem bylo natočeno 29 dílů po 45ti minutách a pilotní film. Seriálem, který vznikl až v době zvýšeného zájmu o mystery je Buffy. Ten se začal vysílat 10. března 1997 a běžel do roku 2003. Celkem bylo natočeno 144 dílů po zhruba 44 minutách. Seriál pojednává o školačce, která je obdařena nadpřirozenými vlastnostmi, aby mohla bojovat proti zlu.

ABC přišla se seriálem Alias. Ten vypráví o agentce Sydney Bristow, která pracuje pro tajnou odnož CIA SD-6. Když ji její přítel požádá o ruku a ona mu řekne o SD-6, je zabit. Sydney se ale dozvídá, že organizace není ve skutečnosti součástí CIA, ale naopak nepřítelem státu. Stane se tedy dvojitým agentem, který pracuje i pro CIA. První díl spatřili diváci 30. září 2001. Natočeno bylo 105 epizod po 44 minutách. Tvůrcem byl scénárista, herec, režisér, televizní producent a také skladatel J.J. Abrams. Podepsán je i pod takovým projektem jako je Armagedon. Zároveň se ujal režie třetího dílu Mission Impossible.

Fox William Mulder a Dana Katherine Scully se objevily i v seriálu Simpsonovi (viz Simpsonovi baví diváky už přes šestnáct let ), kde pátrali po mimozemšťanech. David William Duchovny se proslavil právě díky roli Muldera. Původně měl být literárním vědcem. Ze školy ale odešel a studoval herectví. Debutoval v roce 1987 v reklamě na pivo Löwenbräu. Pak dostal několik menších rolí v televizi a ve filmech. V roce 1990 dostal vedlejší roli v už zmiňovaném seriálu Twin Peaks. Role Foxe Muldera mu v roce 1997 přinesla Zlatý glóbus. David Duchovny se na seriálu podílel i jako jeden z režisérů. Těch se vystřídalo přes padesát. Jedním z nich byl samozřejmě i tvůrce celého projektu Chris Carter. V roce 2001 David Duchovny seriál opustil a vystupoval zde již jen jako host. Tím ale utrpěla přitažlivost pořadu. Nová dvojice agentů odstrčila do pozadí i Scullyovou. Seriál se sice opět vrátil ke svým silným začátkům, ale Duchovnyho ukončení působení vedlo k tomu, že o rok později projekt skončil.

Gillian Anderson, představitelka agentky Scullyové se původně živila jako servírka a herečka v divadle. Za roli ve hře Absent Friends obdržela cenu Theater World Award v kategorii nejlepší herečka – dorostenkyně. Po malé roli v seriálu Class of 96 si jí všiml Chris Carter a nabídl ji hlavní roli v Aktech X. Anderson dostala několik cen, některé i za své působení v seriálu Akta X.

V roce 1998 vznikl film Akta X. Ten se opíral o děj prvních pěti řad seriálu a děj navazoval i na šestou řadu. Poprvé se tak stalo, že film odvozený od seriálu vznikl v době, kdy ještě seriál běžel. Běžné ani není to, aby v seriálu hráli ti samí herci jako ve filmu. Tvůrci seriálu se tehdy filmu bránili a neviděli jeho natočení jako příliš šťastné řešení. Chris Carter byl nucen ještě ke druhému filmu. Ten se ale rozhodl nechat až na dobu, kdy seriál skončí. Po jeho konci se ale točit nezačal.

A nakonec ještě pár zajímavostí. Šestý díl 5. řady (Post.Modern Prometheus) byl celý natočen černobíle. V tomto dílu vystupuje jako zpěvačka dvojnice Cher. Scénář k 10. dílu páté řady (Chinga) napsal autor hororů Stephen King.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .