Seriály: 24 hodin přineslo děj v reálném čase

Podle některých kritiků měl seriál 24 hodin napravit pošramocenou pověst amerických tajných služeb po 11. září a vůbec zlepšit nálady ve společnosti. I přes kritiku si k němu diváci cestu našli a tak Jack Bauer řeší případy už pátým dnem, tedy v páté řadě. Diváci, kteří si kupují seriál na DVD, si navíc mohou vybrat, zda chtějí dramatický konec nebo happy end.

Sarah Clarke se jednoho dne ráno dostavila k jednomu z řady běžných castingů. To že z kamerových zkoušek půjde rovnou na plac asi nečekala. A už vůbec ne to, že na ni kostymérky nenajdou vhodný oblek a tak bude hrát v oblečení, ve kterém přišla. Takovýmhle překvapením začalo natáčení seriálu 24 hodin. Sarah Clarke, která byla obsazena do role Niny Myers, poznala navíc během natáčení první série Xandera Berkeleyho, který hrál Georga Masona, a provdala se za něj.


Seriál 24, jak se jmenuje v původním anglickém znění, se poprvé vysílal 6. listopadu 2001 na Fox Network (oficiální stránky).  Protože se první díl vysílal dva měsíce po 11. září, byl z něj odstraněn záběr explodujícího Boeingu 747. Seriál 24 hodin je nový tím, že se odehrává v reálném čase. Každá jeho řada má 24 hodinových dílů, které tak odpovídají přesně jednomu dni. Kritici ale samozřejmě upozorňují na to, že například některé postavy potřebují k přesunu z místa A do místa B méně, než kolik by potřebovali ve skutečnosti. Další seriálu vytýkají, že se nebere v potaz únava postav a ty tak jsou fit celých 24 hodin. Aby si šťouraví diváci nemohli ještě stěžovat na to, že postavám rostou rychle vlasy, musí se herci během natáčení nechat každých pět dní mírně ostříhat.


Některým se nelíbí případné ovlivňování veřejného mínění, které může seriál způsobit. Důležité informace se totiž z vězňů dostávají mučením, které je tady ospravedlňováno nutností. Prezident David Palmer a ministr obrany James Heller se ale vyjadřují proti takovému postupu. Americké tajné služby jsou tady navíc ukázány jako naprostí všeumělci. Podole kritiků si tak chtěli trochu zlepšit svoji image po selhání 11. září. Jak už bylo zmíněno seriál točí Fox a ten byl kritizován za nadržování Bushovým republikánům.


Kdo seriál viděl, tak ví, že první série končí tragicky. Manželka hlavního hrdiny agenta Jacka Bauera je zastřelena. Tento konec diváky rozdělil na dvě skupiny. Jedna byla nadšena, druhá zklamána. Na DVD si proto diváci můžou zvolit zda chtějí klasický konec se smrtí Teri Bauerové a nebo happy end. Alternativní konec má i DVD s druhou řadou. Tady si diváci můžou zvolit aprílový žertík, kde David Palmer nasedá do limuzíny, kde už sedí Nina Myers. Každému je jasné, že tihle dva jsou na jedné straně. Potom přichází scéna, jak George Mason přežil díky tomu, že před výbuchem atomové bomby vyskočil s padákem z letadla.


Během druhé série se musel dvakrát upravovat scénář. Kiefer Sutherland a Carlos Bernmard se totiž zranili, když sportovali. Jack Bauer se proto musel zranit při pádu letadla a Tony Almeida při Jackově úprku z budovy CTU. Během třetí série nutí Saunders prezidenta Davida Palmera, aby na stránku SylviaImports.com poslal jména vlastních agentů, což by znamenalo jejich jistou smrt. Tuto stránku si zaregistroval režisér Rodney Charters a umístil na ni poděkování divákům za to, že se na seriál dívají a ujistil je, že celý tým práce na seriálu baví.


Seriál se natáčí vždy po dvou dílech v blocích po patnácti natáčecích dnech.  Vlastní natáčení jedné řady trvá zhruba devět měsíců. Když se k této době připočte ještě příprava na vlastní natáčení a postprodukce, dostaneme přibližně deset a půl měsíce na jednu sérii.  Jedna epizoda trvá cca 42 minuty. I přesto jeden díl odpovídá reálně jedné hodině, počítá se totiž i čas, kdy se vysílají reklamy. Ne všechny záběry v seriálu jsou původní. V pilotní epizodě byly použity záběry družice ve vesmíru převzaté z filmu Enemy of the State/Nepřítel státu. Zatím bylo natočeno pět řad, poslední se začala v USA vysílat 15. ledna 2006. V lednu 2007 by se měla objevit šestá řada a v létě letošního roku se počítá s natočením filmu.


První série byla nominována na celkem 10 cen Emmy. Dostala dvě. Pyšnit se může také Zlatým glóbem za nejlepšího představitele hlavní role v seriálu roku 2002. Druhá série se odehrává o osmnáct měsíců později. I ta obdržela řadu nominací a ocenění. Tři roky po druhé řadě začíná děj třetí série. Čtvrtá a pátá řada pak mezi sebou mají opět osmnáctiměsíční rozestupy.


Když BBC uvádělo ve Velké Británii první dvě série, vysílalo po každém díle pořad Pure 24, ve kterém byly rozhovory s herci a diskuse fanoušků. V Česku seriál běžel na TV Nova, která zatím odvysílala tři série. Sledovanost ovšem nebyla nijak mimořádná, takže se vysílací čas posouval do pozdních hodin.


 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .