Seriály: Britská nekonečná tvorba

radiotv-archiv25

Také tento týden pokračujeme v představování méně známých seriálů. Dnes zavítáme do Velké Británie, konkrétně se zaměříme na nekonečné seriály (a to v pravém slova smyslu). Nejstarší ze seriálů se již brzy dožije neuvěřitelných 50 let (blíží se sedmitisící epizodě). Těžko věřit tomu, že všechny epizody těchto nekonečných seriálů zabírají přední místa ve sledovanosti. Výjimečně se nebudeme příliš věnovat samotnému ději, ale spíše zajímavostem.

Coronation Street

Zatímco u nás byla televize v roce 1960 ve školním věku, v Británii se v této době zrodil jeden z nejdéle vysílaných televizních seriálů. Málokdo mohl tušit, jaký fenomén se z něj stane. Historie seriálu se datuje od pátku 9.prosince 1960, televizní stanice ITV plánuje pouhých 13 epizod a velmi pochybuje o dalším pokračování. Seriál je nasazen po dvou epizodách vždy ve středu a pátek od 19:00, změna vysílání přijde ke slovu v březnu dalšího roku, kdy se objeví v pondělí a středu ve stejném čase. Od roku 1989 je následně nasazena navíc také v pátek v 19:30. Nyní je seriál vysílán v pondělí a v pátek (19:30 – 20:00, 20:30 – 21:00), ve středu (19:30-20:00). O tom, že seriál se seriál stal později opravdovým fenoménem, dokazují čísla sledovanosti – v roce 1961 sledovalo seriál pravidelně 75% populace (cca.15 milionů), o tři roky později už pak 21,36 milionu.


Úvodní titulky seriálu Coronation Street

Shrnout děj seriálu čítající 6878 epizod (počítáno do 8.srpna 2008) do krátkého článku je snad zhola nemožné. První epizody popisují životní příběh mladého studenta Kennetha Barlowa (William Roache), jenž právě získal místo na vysoké škole. Herec William Roache hraje v seriálu od samého počátku až doteď! (S postavou tedy strávil neuvěřitelných 48 let!) Jiné postavy se objevily jen v pár prvních epizodách, jedním z příkladů je i Jed Stone (Kenneth Cope), ten se navrátil až v roce 2008. Z původně nerudného až zlého podnájemníka se později vyklube postava se zlatým srdcem, přesto je později poslán za mříže. Seriál byl hodně kritizován za to, že zobrazuje městskou pracující třídu v nereálném světle. Porušil tak jednu ze zásad tehdejších seriálů – nezobrazoval dobře situovanou rodinu. V osmdesátých letech prošel seriál jednou z největších změn. Od května 1984 byl Ken Barlow jedinou původní postavou, navíc jeden z hlavních hrdinů zemřel, tisk předpovídal seriálu konec. Navíc byl seriál po neustálou palbou kritiků a to i po mnohých změnách. Přesto diváci seriál nenechali „na holičkách“, dokazuje to i fakt, že epizodu z 21.července 1981 sledovalo neuvěřitelných 24 milionů diváků (dokonce i více než svatbu princezny Diana s princem Charlesem, která se konala o dva dny později).


Ken Barlow jako mladý student… a Ken Barlow o 48 let starší.

Další modernizace přišla na přelomu 80. a 90.let, důvodem byl i příchod nového nekonečného seriálu konkurenční BBC EastEnders. Coronation Street působila poněkud omšele. Seriál žije dodnes a pravidelně bývá nejsledovanějším pořadem celého týdne. Pravidelně si tuto „soap operu“ nenechá ujít přes 8 milionu diváků (share přes 40%), důvodem poklesu sledovanosti je samozřejmě větší nabídka televizí. Seriál mohou sledovat i diváci například v Austrálii (od roku 1963), na Novém Zélandu, nebo i v Kanadě. Seriál získal mnohá ocenění, a je také držitele ceny za nejlepší „mýdlovou operu“.

Emmerdale

Ani další britský nekonečný seriál není rozhodně žádným nováčkem, od října 1972 až do srpna 2008 odvysílala ITV 1 5059 epizod. Seriál odehrávající se ve fiktivním městečku v Anglii je třetím nejsledovanějším v Británii, původně vysíláno denně v odpolední časovém slotu, do podvečera se 30 minutové epizody dostaly až po 6 letech. Nyní je půlhodinový seriál nasazen od pondělí do pátku v 19:00, výjimkou je úterní epizoda, která trvá hodinu. Seriál byl původně velmi podobný rozhlasovému seriálu BBC „The Archers“, v ústředí rodina, farma a postavy z okolí vesnice (název byl Emmerdale Farm), později se ale scénáristé zaměřili spíše na samotnou vesnici a seriál byl přejmenován na Emmerdale.


V žádném seriálu nesmí chybět svatba, fotografie ukazující zákulisí pětitisící epizody.

Soap opera byla dlouho přehlížena jak tiskem, tak samotnými diváky – důvod byl nasnadě, velké množství podobných seriálů. Vše se změnilo ve chvíli, kdy se v Emmerdale stala letecká katastrofa v roce 1993 (tu sledovalo nejvíce diváků v historii – 18,6 milionu). A od té doby se na ně děj zaměřil. Na rozdíl od Coronation Street žádná z postav nevydržela celou dobu natáčení seriálu. I tato mýdlová opera se ujala v zahraničí – od Švédska, přes Finsko, až do Austrálie. V Británii seriál sleduje kolem 6 milionu lidí, při podílu na trhu přes 32%.

EastEnders

Poslední seriál, u něhož se dnes zastavíme na návštěvě, je veřejnoprávní EastEnders, nejmladší z tří výše uvedených seriálů. Soap operu vysílá BBC One od poloviny února 1985, na svém kontě má seriál (rovněž neuvěřitelné množství) 4856 epizod. Původně byly půlhodinové epizody nasazovány dvakrát týdně v 19:00, později v 19:30. BBC totiž nechtěla soupeřit s Emmerdale. Dnes mohou diváci sledovat EastEnders na BBC One v pondělí, čtvrtek, pátek v 20:00, ve čtvrtek navíc také v 19:30, reprízy jsou odvysílány stejný den na BBC Three ve 22:00. UKTV Gold pak nabízí od října 2005 seriál od samotného začátku.


Ústřední logo seriálu

Tvůrci si dali heslo: „Nevytváříme život, reflektujeme jej.“ Nápad se zrodil již v roce 1983. Seriál sesadil z trůnu dosavadní jedničku Coronation Street v 80.letech a po většinu 90. V novém tisíciletí se ale EastEnders stali dvojkou. Nejsledovanější epizoda byla odvysílání v roce 1986 na Vánoce, kdy si vybralo kanál BBC One 30,15 milionu diváků. Epizoda řešící rozvod dvou postav získala největší počet diváků v historii mýdlových oper v Británii.


Fotografie z epizody vysílané 11.srpna, v níž se vrátila jedna z hlavních postav.
Epizodu zhlédlo 8,65 milionu diváků při podílu na trhu téměř 40%.

Ani EastEnders se nevyhnuli kritice, některé epizody sklidily velkou kritiku především v Irsku za to, že jsou v nich obyvatelé zobrazováni v negativních stereotypech. Násilí je seriálu vytýkáno především. I přesto má na svém kontě seriál hned několik ocenění, samozřejmě i za nejlepší „soap operu“. Necelých 8 milionů a podíl po 40% řadí EastEnders na druhou pozici ve sledovanosti, reprízy na BBC Three sleduje zhruba od půl do celého milionu diváků (share 5%).

Fotografie: televizní společnosti ITV a BBC

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .