Rodinným poutům nesvědčí léto, v Bazénu se objeví Čtvrtníček

radiotv-archivPokles průměrné sledovanosti o 600 tisíc diváků, celkově nižší podíl na sledovanosti všech televizí a mírné rozpaky diváků. Tak se dá charakterizovat druhá řada seriálu Rodinná pouta na televizi Prima. Zatímco první řadu v průměru sledovaly necelé dva miliony diváků, aktuální díly seriálu zřídka shlédne půldruhý milion lidí. A i když jde stále o docela slušné číslo, Rodinná pouta pomalu opouští příčku nejsledovanějších pořadů úterního prime timu. Na paty mu úspěšně šlape Nova s publicistickým pořadem Na vlastní oči.
Programový ředitel Primy Miloš Zahradník přičítá pokles zájmu o Rodinná pouta letním měsícům, kdy celkově klesá sledovanosti všech televizí. „Share si ale i druhá řada drží kolem 42 procent, což je jen o několik procent méně než byl výsledek podílu na trhu u nejsledovanějších dílů. Předpokládáme, že i druhá řada seriálu Rodinná pouta se bude „chovat“ podobně jako první. I ta měla během léta nižší sledovanost, která pak na podzim dramaticky vzrostla. Share si, jak pevně věřím, podržíme.“ Prima by byla podle Zahradníka spokojená, kdyby se na podzim počet diváků Rodinných pout ustálil opět okolo dvou milionů.

Tomáš Krejčíř kritizuje Primu

Prima prý rozhodně nepočítá s tím, že by v souvislosti s klesající sledovaností stotřidílnou sérii druhé řady Rodinných pout zkrátila. „O takových krocích rozhodně neuvažujeme a není k nim důvod. Při stávajícím share by neměl být problém, abychom se na podzim vrátili k původním číslům,“ míní Zahradník. Zatímco přes léto Prima vysílá seriál pouze jeden den v týdnu, od září by se měla vrátit k původní četnosti dvou dílů týdně. Šéf programu ale nevylučuje, že půjde o jiné dny než úterý a čtvrtek: „V tuto chvíli je to předčasné předjímat. Podzim přinese mnohé programové novinky a vysílací schéma jimi samozřejmě bude ovlivněno.“
Pro Primu bude důležité, na které dny nasadí Nova svou „mýdlovou operu“ Ordinace v růžové zahradě, pro kterou z Rodinných pout získala představitele hlavní mužské role první řady Tomáše Krejčíře. Ten se v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny pustil do kritiky dramaturgických změn i obsazení druhé řady „primáckého seriálu“: „V první sérii jsme zafungovali a Prima měla pocit, že už to takhle dál nepůjde. Zkusili vybrat jiný tým a jinou ústřední dvojici s novým příběhem. Jsem přesvědčený, že to bylo špatné rozhodnutí a také jsem částečně zhrzený. A ono se to bohužel potvrdilo, šest set tisíc diváků seriál opustilo, sledovanost ze dvou milionů klesla na milion čtyři sta, to je velký propad.“

Zahradník: Bazén zaměříme na mladé

Podle Krejčíře se druhá řada Rodinných pout „nepovedla“, protože diváci očekávali, že bude plynule navazovat na první. „Ať si každý říká o kvalitě, co chce, mělo to duši a určitým způsobem jsme se strefili do současného vkusu,“ řekl herec v rozhovoru pro LN. Prima bere Krejčířova slova s rezervou. „Tomáš Krečíř se rozhodl spolupracovat s televizí Nova a na takové rozhodnutí má právo. Co se týče jeho kritiky druhé řady, omezím se na konstatování, že jeho názor prostě nesdílím,“ říká Miloš Zahradník. Seriál sice s postavou Adama, kterou Krejčíř hrál v první řadě, počítala i nadále, podle programového ředitele Primy ale v mnohem menší míře než v minulosti. Proto se herec rozhodl spolupráci s producentem seriálu ukončit.

Společnost Pro TV, která Rodinná pouta produkuje, nyní pro Primu natáčí i druhý původní seriál Bazén. Na obrazovce by se měl objevit od září vždy jednou týdně v prime time a diváci se s ním budou setkávat až do června příštího roku. Celkem vznikne 43 dílů, přičemž Bazén by měl být propracovanější než Rodinná pouta. Odpovídají tomu i výrobní náklady: jeden díl přijde na 1,8 milionu korun, což je více než dvojnásobek oproti Rodinným poutům. Komediálně laděný příběh tří kamarádů, kteří pracují jako plavčíci v bazénu a chtějí si založit kapelu, cílí na mladší publikum. „Půjde o diváky mezi 15 až 25 lety, stravitelný má být i pro ostatní,“ říká Miloš Zahradník. Každý díl seriálu bude mít samostatný děj, propojovat je budou stejné postavy.

Třetí řada Rodinných pout? Možná.

„Seriál Bazén vypráví o tom, že i když je člověk na dně nebo v tom zase plave, když se plácá na suchu nebo se topí v problémech, nejdůležitější je nepotopit kamarády a udržet hlavu nad vodou. Je to seriál komediálně laděný, odráží v sobě problémy a zkušenosti nejen současných mladých lidí, jejich snahu splnit si svá přání a najít místo v životě,“ charakterizuje Bazén televize Prima. Autorkami scénáře jsou stejně jako u Rodinných pout sestry Kateřina a Jitka Bártů, režie se zhostil Jan Sládek. Primě se podařilo oslovit mnoho známých herců. V Bazénu se objeví Bolek Polívka, Oldřich Vízner, Květa Fialová, Arnošt Goldflam, Jitka Smutná, Pavla Tomicová, Tomáš Matonoha, Pavel Liška, ale například i Petr Čtvrtníček. Toho režisér obsadil do role doktora Ludvíka Trubače, „kšeftaře, našeptavače, všeználka a všeuměla, kecala, který žije jako na houpačce – buď všechno, nebo nic“.

Televize zatím nechce prozradit, jaký vysílací den pro Bazén zvolí, podle generálního ředitele Martina Dvořáka ale nebude uhýbat před konkurencí: „Chceme jít čelem proti zdi a tu zeď prorazit.“ Prima také nechce spekulovat o tom, zda se v příštím roce pustí do natáčení třetí řady Rodinných pout. Programový ředitel Miloš Zahradník míní, že takové úvahy jsou zatím předčasné, protože druhá řada nedávno teprve začala. „Rozhodující bude jednoznačně zájem diváků, ale pevně věřím, že budeme mít důvod v Rodinných poutech pokračovat,“ slibuje si Zahradník. Nelze ale vyloučit, že Rodinná pouta dostanou přestávku, podobně jako seriál Redakce na Nově. Výrobu čtvrté řady televize nedávno pozastavila.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .