Redaktoři Globalu budou jezdit na stáže do Novy

radiotv22Na jaře bude slovenská televizní síť Global pouze pasivně přebírat některé zábavné pořady televize Nova. Její ředitel Richard Rybníček ale slibuje zásadní změnu zpravodajství a publicistiky.

Pouze parlamentní strany hodlá v budoucnu na své obrazovce prezentovat slovenská televizní síť Global, do které vstoupila společnost Česká produkční invest, blízká televizi Nova. V rozhovoru pro slovenský deník Pravda to řekl Richard Rybníček, kterého jako nového generálního ředitele TV Global na úterní tiskové konferenci v Bratislavě představil Vladimír Železný.

„Prostor na obrazovce dostanou ti, kteří ve volbách uspějí, dostanou se do parlamentu a budou nést zodpovědnost za tuto zemi. Prostor nedostanou ti, kteří neprojdou volbami, a nebudou mít tudíž žádnou zodpovědnost a můžou si říkat, co chtějí,“ zopakoval Rybníček slova ředitele TV Nova, která padla na zmíněné tiskové konferenci. Rybníček rovněž připustil, že ho již kontaktovali někteří slovenští politici.

Politici mě už kontaktovali

„Už předtím jsem hovořil s koaličními i opozičními politiky, bylo to široké spektrum, žádná úzká skupina,“ řekl šéf televize Global s tím, že dialog bude pokračovat, ale bez jakýchkoli dohod. Rybníček potvrdil, že se Global na jaře příštího roku přejmenuje, změní grafiku i programové schéma. Zpočátku bude kromě vlastních slovenských pořadů pasivně přebírat některé zábavné pořady TV Nova. „Postupně budeme v čím dál větší míře zařazovat slovenské programy tak, abychom se v roce 2003 stali profesionální konkurenceschopnou a sledovanou televizí,“ přiblížil Rybníček.

Největší pozornost chce Global věnovat profesionalizaci zpravodajství a publicistiky. Redaktoři budou jezdit na stáže do barrandovského sídla televize Nova. „Například v oblasti publicistiky chceme, aby rozšířili svoje poznatky a našli inspiraci v práci týmu Radka Johna,“ řekl Rybníček v rozhovoru pro Pravdu. „Je to obrovská šance, jak mezi slovenskými novináři a tvůrci aplikovat určité know-how. Samozřejmě ne všechno a za každou cenu,“ dodal.

Bude to slovenská Nova

I když bude Global zpočátku přebírat pořady Novy (společnost CET 21 si už nechala u slovenského Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovat ochranné známky na 52 pořadů TV Nova včetně Volejte řediteli), podle Rybníčka nebude kopií této stanice. „Postupně se z něj stane samostatný slovenský subjekt se slovenskými tvůrci, producenty a účinkujícími,“ slibuje. Kromě stávajících redaktorů a moderátorů chce Global nabrat celou řadu nových kvalitních lidí.

Nové jméno stanice zatím Rybníček i Česká produkční invest tají, CET 21 si ale už v srpnu nechala zaregistrovat šest různých variant názvu „slovenské Novy“. Global ponese název Nova Slovakia, nebo Nova SK, Nova Slovensko, případně TV Nova, Nova TV nebo jenom Nova. Funkci ředitele nové stanice, která by podle Železného měla do roku 2003 vstoupit se stejným podílem na trhu jako dominantní televize Markíza, si Rybníček vysloužil hloubkovou analýzou slovenské mediální scény a více než roční přípravou vstupu Novy na Slovensko.

Vlastnická struktura televizní sítě Global:

1. DRŽITEL LICENCE

MacTV, a.s. – držitel licence košické TV Naša a frekvencí v Bratislavě, Žilině a Hlohovci

Česká produkční invest – 70%
Marcel Děkanovský (bývalý generální ředitel TV Global) – 30%

Pozn.: Licence pro vysílání dalších zhruba třiceti televizí v síti Global vlastní jednotliví provozovatelé, kteří jsou smluvně vázaní se zastřešující společností TV Global

2. SERVISNÍ ORGANIZACE

TV Naša, s.r.o. – servisní organizace televize Naša, která zajišťuje výrobu pořadů a servisní služby pro tuto stanici

Mac TV, a.s. – 66%
Město Košice – 34%

3. ZASTŘEŠUJÍCÍ SPOLEČNOST

TV Global, a.s. – střešní organizace televizní sítě Global, která smluvně sdružuje přes 30 městských a lokálních televizí

Vlastnická struktura není jasná, podle Vladimíra Železného do ní ale vstoupila společnost CET 21, která je provozovatelem TV Nova.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .