Reality show pro… vytrvalce?

radiotv-archiv9RECENZE – Zatímco TV Nova i Česká televize vyrukovaly na podzim s novými dramatickými pořady, TV Prima sáhla k žánru, jenž má své zlaté časy nejspíš za sebou. Obsahově se forma reality show vyčerpala téměř stejně rychle, jako předvolební témata politiků. Nejnovějším důkazem je i pořad Hledá se táta, na který se dnes zaměříme.

Programová nabídka českých celoplošných televizí je zastaralá jako Škoda Favorit. Veškeré trendy a moderní žánry k nám přicházejí s několikaletým zpožděním. Stalo se pravidlem, že ve chvíli, kdy některá z televizí „velké trojky“ ohlásila bombastický příchod něčeho úplně nového, u televizních stanice jinde ve světě už tento typ pořadu obdržel visačku „výprodej“. Můžeme vést nekonečné debaty o tom, do jaké míry to zavinila železná ruka pana Vladimíra, jehož striktní odmítání všeho nového a původního se stalo legendární. Místo pořadů, které bouřily a šokovaly veřejnost po celém světě západního střihu a smýšlení, dostávali diváci obří porci seriálů, jenž vytáhly americké stanice z notně zaprášených polic archívů.

Námluvy jsou trapná nuda

Zastaralost se nejčastěji týkala právě formátu reality show, popřípadě soutěží s jejími prvky. Nejzářivějšími příklady jsou Big Brother, Trosečník a Vem si mě, ale i všechny ostatní reality show k nám dorazily se značným zpožděním.
Nejnovějším důkazem české retardace v tomto směru je novinka TV Prima s názvem Hledá se táta. V době, kdy nikoho nevzrušuje reality show, v níž neznámí soutěžící podstupují plastické operace, po nichž vypadají jako jimi vybrané celebrity, Prima přichází se zábavou, kde hlavním hnacím motorem mají být námluvy, a to pěkně pozvolné a nevzrušivé. Nevím, jestli jste si to někdy uvědomili, ale proces namlouvání, hledání partnera, atp. bývá pro nezúčastněné okolí nebetyčná nuda kořeněná občasnými a ne vždy příjemnými pocity trapnosti za druhé.
Přesně tyto dojmy ve mě zanechalo i Hledá se táta. Celou tu dobu jsem urputně přemýšlel, komu je tento pořad určen. Zadaným, aby zjistili, jaké štěstí mají ve stálých vztazích? Svobodným, aby viděli nastavené zrcadlo a zjistili, jak jsou namlouvací rituály trapné a ponižující?

Forma v pořádku, ale nepoužitelný obsah

Po formální stránce je Hledá se táta v naprostém pořádku. Živá kamera a dynamický střih neodmyslitelně k reality show patří. Také střídání jednotlivých příběhů probíhá bez menších zádrhelů. Je vidět, že řemeslo výroby reality show si Češi už osvojili. Sice je tento žánr na ústupu, ale do historických análů může být zaneseno, že formu reality show Češi zvládli.
Zásadní problém je s obsahem. Při sledování Hledá se táta jsem si opět uvědomil, jak je vnímání času relativní. Když jsem nabyl dojmu, že se na pořad dívám už pěkně dlouho, říkal jsem si, že Prima nějak šetří reklamou. Po pohledu na hodinky jsem zjistil, že Hledá se táta běží pouhých deset minut.
Velkým problémem pro mě byla také skutečnost, že jsem nepochopil způsob, jakým dojde vyřešení otázky, kdo bude moci být, a jak pevně se stýkat s jednou ze tří svobodných matek. 5. epizoda, kterou jsem měl tu čest vidět neměla začátek, střed ani konec. Už vůbec nemluvím o nějaké komplikovanější dramatické stavbě. Hodina a něco proběhla a já v duchu vypočítával, co všechno jiného jsem během té doby mohl dělat.

Pořad Hledá se táta nesplňuje základní předpoklady pro úspěšnou soutěžní show. Pro diváka je nudný, soutěžícím připravuje jen mírné, málo zábavné úkoly a překážky a nevyvolává žádné kontroverze. Jde o pořad, který je vyplněn bezbřehým tlacháním o ničem a mění se jen prostředí (vířivka, diskotéka, lázně, posilovna, Praha, atp.). Navíc Prima dokázala tuto prázdnotu obalit velmi tlustou vrstvou reklamy (samotný začátek byl oproti programu zpožděn o 12 minut), která se vpíjela i samotného pořadu.

Hodnocení (10 bodů je maximum)
●○○○○○○○○○

Hledá se táta
5. díl Hledání pokračuje…
premiéra 21. října 2008 ve 21:15 na TV Prima

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .