Ráno na televizi… Nova

radiotv22Přátelské laškování s divákem, který pak moderátorům ledasco odpustí – tak takové je i ranní vysílání televize Nova. Uhihňané dvojici sice občas není rozumět, ale to se mezi klipy a zpravodajstvím ztratí.

TV Nova
Datum: 15.3.2002
Čas: 5:55 – 8:29

Snídaně s Novou začíná vražedných pět minut před šestou. Ještě ve tři čtvrtě na šest ale nic nenasvědčuje tomu, že by tok teleshoppingových nabídek měl přerušit normální program. Krátce před 5:55 naskakují na ztmavlou obrazovku hodiny a typický hudební podkres upozorňuje na blížící se vpád kolotoče zábavy. Nemýlím se – moderátoři Pavel Svoboda a Hana Šimková jsou vysmátí i v tak časnou hodinu a vtipkují podobně jako Mirka Čejková s Pavlem Zunou před Sportovními novinami. Co na tom, že jim není pro samé hihňání skoro rozumět. Dozvídám se hrubé obrysy programu, z nichž mi v paměti zůstává pozvánka na irské tanečky, neboť celou páteční Snídaní s Novou prochází svátek svatého Patrika.

Minutu po začátku je tu první klip – skupina Žlutý pes a její Náruživá navozují celkem příjemnou atmosféru (Nova neunavuje hned ze začátku blokem zpráv jako ČT). V 5:59 zve moderátorka plzeňského Rádia FM Plus Radka Pilná (s účesem a lá Mirka Čejková) k soutěži o 100 tisíc korun. Stačí vybrat správnou odpověď na otázku, co je to katedra. Telefonické hlasování připravuje společnost Erika, a.s. a neprovozuje ho Český Telecom ani další operátoři. Úderem šesté je tu první zpravodajský blok. Hana Konečná informuje o požáru na nádraží v Desné, odsouzení Heleny Čermákové, zamítnutí plošného vyplácení přídavků na děti v Senátu (jednička s hvězdičkou na perfektní škleb Vladimíra Špidly, který zachytila kamera Novy po oznámení výsledku hlasování), změně názvu Jugoslávie na Srbsko a Černou Horu, a také o aktuální situaci v Afgánistánu.

Sportovním událostem se Nova věnuje jen zběžně – výsledky hokejové extraligy a samozřejmě fotbalový zápas Slovanu Liberec s Dortmundem, u kterého potěší minirozhovory s Janem Kollerem a Tomášem Rosickým. Nechybí ani regionální zpráva z Olomouce. Sportovní blok se na rozdíl od zpravodajského po zbytek ranního vysílání nemění. V 6:04 přichází na řadu krátká zmínka o počasí, opět pod taktovkou Hany Konečné, aby se kamera vrátila k dvojici Svoboda – Šimková. Ti mi znovu připomínají, že se už brzy dozvím podrobnosti o irském svátku svatého Patrika a ještě než stačí předat slovo Radce Pilné, naoko se ještě stačí popíchnout. Novácká klasika. Naštěstí tu srandu přerušuje klip Lennyho Kravittze, po němž si dramaturg neodpustí další prostřih přes uchlámané moderátory k reportáži o čtvrtečním Malajském večeru v Praze (kdo ví proč ho moderátoři ohlásili jako Thajský večer).

Reportáž Jany Marxtové je poměrně krátká, netrvá ani dvě minuty. Přesto se v ní stačí mihnout pěkné ženy, malajský ministr kultury, který s asi dvacetičlenným souborem cestuje autobusem po Evropě, Radek John a nezávislý návštěvník, který řekne něco v tom smyslu, že to je pěkné, ale že Češky jsou Češky. V 6:12 přichází do studia redaktor deníku Super Jaroslav Brynda, který se snaží přesvědčit diváky, že je expertem na domácí násilí na dětech. Řeč se točí okolo zprávy policejního prezidia o týrání dětí a vraždách, kterých se dopouštějí někteří rodiče v České republice. Brynda přitom poutavě líčí, k jakým způsobům týrání a vražd u nás dochází; na obrazovce se přitom objevuje nápis „SUPER aktuálně“.

Od vražd se ve čtvrt na sedm rychle přechází k počasí, které tentokrát obsahuje slušně zpracované informace o sněhových podmínkách na českých a moravských horách. Radka Pilná poté přečte několik kuriozitek, třeba o tom, že olympijský vítěz v akrobatickém lyžování Aleš Valenta uvažuje o nafocení aktů. Následuje upoutávka na dnešní program Novy – Milionáře, DO-RE-MI, Prásk, Lovce lebek, aby v 6:18 konečně přišel Frank Haughot s překladatelkou Magdalenou Bočanovou říci něco o svátku svatého Patrika. Pavla Svobodu nejvíc zaujme informace o chystaném mistrovství v rychlosti otevírání ústřic, tedy hlavně to, co se s vyloupanými ústřicemi stane, až závod skončí. Ira střídá irská kapela, která si v průběhu Snídaně zahraje ještě několikrát.

V 6:26 následuje reportáž o chystané Rallye Šumava v Klatovech, hlavně o bezpečnostních opatřeních okolo trati závodu. O minutu později vysmátí moderátoři informují o výročí slavných osobností, Radka Pilná znovu nabídne 100 tisíc za vítězství v soutěži s Erikou, a.s. a o půl sedmé je tu další zpravodajský blok. Uvádí ho sice znovu Hana Konečná, zprávy jsou ale mírně obměněné. Jako otvírák se objevuje informace o nebezpečných mobilních čerpacích stanicích pohonných hmot, nová je také zpráva o odchodu Elišky Wagnerové z vedení Nejvyššího do Ústavního soudu, odsouzení atentátníka v případu letecké tragédie ve skotském Lotterbee a kuriózním japonském vynálezu samochladící plechovky na nápoje. Sport je stejný jako o šesté.

Čtyři minuty po půl sedmé přichází první reklamní blok, sestávající se z jediného spotu, a další kuriozity v podání Radky Pilné. Následující reportáž upozorňuje na nedostatek vajec s bílou skořápkou před nadcházejícími Velikonocemi (v tuzemsku je distribuují pouze tři firmy!). V 6:37 přichází dermatoložka Andrea Vocilková pohovořit o alergii na nikl. Zajímavé téma vzhledem ke zvýšenému obsahu niklu v mincích euro. Vstup trvá čtyři minuty a poté jej střídá zavilá sportovkyně Hanka Kynychová a její karimatka. Cvičení s ručníkem zabere další čtyři minuty, až do počasí ve tři čtvrtě na sedm. Kreslený seriál Oggy a škodlíci přichází v 6:46 (je to náhoda, že ve stejnou dobu běží Raníček v Dobrém ránu ČT?) a trvá dlouhých 9 minut.

Šest minut před sedmou radí další host Snídaně, právník Michal Dlabola, kam se mají obracet motoristi, když jim špatně udržovaná vozovka způsobí škodu na automobilu. Vstup střídá v 6:58 spot na podporu dárcovství kostní dřeně a o minutu později další připomenutí soutěže o 100 tisíc. Zprávy o sedmé jsou věrnou kopií bloku vysílaného v 6:00. V 7:05 je střídá v pořadí druhá reklama (opět jednospotový blok) a klip skupiny Děda Mládek Illegal Band. Devět minut po sedmé znovu přichází expert deníku Super na násilí na dětech a vypráví ještě brutálnější historky, kterými plní bulvární plátek (v dolní části obrazovky běží textové zpravodajství, tentokrát zmínky o zprávách z deníku Super). Pavel Svoboda perlí, když komentuje vraždu pod vlivem omamných látek nebo v afektu: „Není to prostě taková ta vražda v pravém slova smyslu.“

Vražedné povídání naštěstí přerušuje klip Nas Ne Dogonjat ruské skupiny Tatu (hodně populární s nováckém Esu). 7:16 přichází počasí a pak překvapivě další klip Viktorie Beckham. Poté přicházejí znovu Irové a odpovídají na telefonické a e-mailové dotazy diváků. Těsně před půl osmou Nova ještě stačí odvysílat upoutávky na večerní pořady a vyhlásil vítěze soutěže o 100 tisíc korun. Radka Pilná hned oznamuje novou otázku (co je to POMPA?) a láká na dalších 100 tisíc. Zprávy podle očekávání kopírují blok z půl sedmé. Reklamní blok v 7:35 obsahuje už čtyři spoty a trvá necelé dvě minuty. Po něm moderátoři znovu seznamují diváky s obsahem ranního vysílání. Přichází další chvilka ve stylu Cvičme v rytme, tentokrát na hýžďové a stehenní svaly.

Dalším hostem, který přichází v 7:39, je Jitka Luňáčková z okresní hygienické stanice v Českých Budějovicích. Tématem jsou klíšťata a nemoci, která přenášejí. V 7:44 se opakuje reportáž z chystané Rallye Šumava v Klatovech, následovaná počasím a poté se do vysílání vrací téma alergie na nikl. „Reprízový“ blok završuje reportáž z Malajského (nebo Thajského?) večera. Divák, který Snídani sleduje od začátku, si může klidně odskočit. Po klipu Sinead O´Connor připomíná Radka Pilná novou soutěžní otázku, a už jsou tu zprávy o osmé (určitě jste uhádli, že byly stejné jako v 6:00 a 7:00). Následuje reklamní blok se dvěma spoty a pro velký úspěch (?) již potřetí hraje irská skupina (tu samou písničku!). Znovu se opakuje výzva k dárcovství kostní dřeně, znovu přichází expert na motoristické škody způsobené špatným stavem vozovky.

Tentokrát je ale vstup s právníkem Michalem Dlabolou zajímavější, protože se ho moderátorské dvojici podaří vtipkováním typu „zabóřil kólo do rigólu“ vyprovokovat k nekontrolovanému výbuchu smíchu. Osmiminutové povídání pak provází Dlabolovo křečovité potlačování dalších návalů smíchu, které přiživuje Hana Šimková pokusem o pokládání otázek přerušované prskáním. Počasí ve čtvrt na devět moderátory i právníka očividně zachraňuje, načež Nova zařazuje titulek, že lidi ze Snídaně obléká firma Pietro Filipi. Pavel Svoboda informuje o tom, že se do Afgánistánu chystá vrátit bývalý král, a při té příležitosti upozorňuje, že dramaturg Snídaně s Novou je také afgánské národnosti. O několik okamžiků později moderátoři jeho podobiznu škodolibě ukáží divákům. Mezitím však přichází naposledy fanatická sportovkyně Hana Kynychová a ukazuje cviky na posílení prsních svalů.

V 8:21 střídá rozesmáté nováky písnička skupiny Lucie, která je „namalovaná“ („Ta píseň,“ upozorňuje Hana Šimková). Radka Pilná o tři minuty později naposledy připomene novou soutěž, která potrvá až do konce příštího týdne. V 8:25 znovu přichází MUDr. Luňáčková s varováním před klíšťovou encefalitidou a odpovídá na divácké dotazy typu zda lze proti této nákaze očkovat dítě mladší tří let. Překvapuje také informací, že pokud člověk zjistí, že se na něj přisálo klíště, neměl by ho mazat olejem, jak je zažité, ale potřít dezinfekcí a opatrně vyviklat. Hana Šimková z toho vyvozuje ponaučení, že se diváci nesmějí spoléhat na to, že klíště je všemi mastmi mazané (pointa mi unikla). Minutu před půl osmou moderátoři zvou na pondělní Snídani s Novou, ve které si odbude premiéru nejnovější klip Leony Machálkové. Mezitím v dolní části obrazovky běží závěrečné titulky a ranní vysílání ukončuje blok upoutávek na večerní pořady TV Nova.

Jak dopadlo hodnocení Snídaně na Nově? (***** nejlepší, * nejhorší)

Moderování *
Muzika ****
Redakce ***
Celkový obal ***

Celkové hodnocení 2.75 bodů

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .