Programové novinky v roce 2006 I. – Česká televize

radiotv22Řada novinek je zastoupena v tvorbě původních seriálů. Česká televize oslaví v nadcházejícím roce výročí 40 let jejich původní výroby. Počátkem roku bude reprízovat úspěšný seriál režiséra Jaroslava Hanuše a scenáristy Jana Míky Náměstíčko …

Pojďme se podívat na to, co pro nás přichystaly celoplošné televizní stanice pro příští rok. Protože je toho opravdu hodně, rozdělujeme tento článek do dvou částí. V první si představíme novinky veřejnoprávní ČT a ve druhé komerční Novy a Primy.

Nejsme daleko od pravdy, když budeme tvrdit, že v České televizi se pro příští rok roztrhl s novinkami pytel. Řada z nich je zastoupena v tvorbě původních seriálů. Česká televize oslaví v nadcházejícím roce výročí 40 let jejich původní výroby.

Počátkem roku bude reprízovat úspěšný seriál režiséra Jaroslava Hanuše a scenáristy Jana Míky Náměstíčko, na který naváže v polovině února zbrusu novým seriálem Náves – půjde o jeho volné pokračování. Mluvčí České televize Martin Krafl dodává: „Připravujeme seriál z prostředí ledního hokeje Poslední sezona a sérii detektivek ze současnosti Eden. Navíc pokračujeme v reprízování Četnických humoresek. V televizním studiu Brno už natáčíme dalších 13 nových částí, které diváci uvidí v roce 2007.“

Tím výčet zdaleka nekončí. Třináctidílný seriál Hraběnky z prostředí současné vesnice je o rodině soukromého farmáře a jeho čtyřech dcerách. V hlavních rolích se představí např. Josef Abrhám a Jana Hlaváčová.
Další připravované seriály ČT: Škola Na Výsluní (Příběhy prvních lásek na venkovské základní škole.), Proč bychom se netopili (Úsměvné příběhy party vodáků středního věku) a druhá řada úspěšného seriálu Dobrá čtvrť.

ČT příští rok posílí své regionální zpravodajství, rozšíření se dočká i zpravodajská redakce v Bruselu. Pro ČT24 se připravují nové formáty. Zpravodajství navíc dovrší přechod na digitální výrobu a vysílání.

A co čeká na příznivce dokumentárních a publicistických cyklů? „Na pondělní večery jsme připravili cyklus Příběhy železné opony o lidských osudech plných odvahy i o absurditě zrůdného politického systému. Vzniká v ostravském studiu, stejně jako další novinka: Případy pro reportérku – konkrétně pro ostřílenou profesionálku Janu Lorencovou, která se bude zabývat našimi každodenními problémy. Jde přesně o ten typ pořadu, jímž plníme naše poslání, tedy službu divákům, veřejnosti,“ říká Krafl.

Každé úterý večer diváci uvidí dokumenty o životních křižovatkách známých osobností Třináctá komnata. Na nedělní večery připravila ČT2 dokumentární cyklus Heleny Třeštíkové Manželské etudy po dvaceti letech.

Udělám cokoliv

Dále pracuje Česká televize na zábavném pořadu Udělám cokoliv. „Jde o zcela jiný formát, než jakým byly pořady VyVolení nebo Velký bratr,“ podotýká Krafl. Jeho formát je převzat z veřejnoprávní televize BBC. „Nejde v něm o honbu za milionovou výhrou plnou nahoty, vulgarismů a „voyaerismu“. Je to šance pro diváky, kteří chtějí splnit svým blízkým jejich vytoužené přání, udělat jim radost. Musí pro to ale překonat sami sebe,“ dodává tiskový mluvčí ČT Martin Krafl.

Halinu Pawlowskou budou moci vídat od příštího roku diváci dvakrát týdně. V úterý večer v Banánových rybičkách a nově pak i ve čtvrtek večer v nové kulturně-společenské revue Žito. K tomuto pořadu přibude další novinka – magazín nachytávek skrytou kamerou – Na ulici.

Na obrazovky se vrací jako diskusní pořad pro náctileté Tykadlo. Na tuto cílovou skupinu čeká i prodloužení stopáže magazínu Pomeranč na 60 minut. V přidané půlhodině bude alternativní hitparáda a pořad dostane nový název – SuperPomeranč.

ČT myslela i na nejmenší diváky. Čeká na ně několik nových animovaných večerníčků. „V animované tvorbě připravujeme ještě jednu velkou novinku. Původní animovaný seriál ČT pro celou rodinu Pytlíkov. V TS Ostrava ho vytvořili tvůrci grafiky oblíbeného zdravotně kulinářského magazínu Pod pokličkou,“ říká Krafl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .