Pořad Naostro trpí špatným výběrem hostů

radiotv222Diskusní pořad Naostro na České televizi neohrozilo ani občasné překrývání s novou publicistickou relací Střepiny na televizi Nova. Jeho sledovanost ale hodně závisí na atraktivitě hosta ve studiu.

Nedělní diskusní pořad České televize Naostro neohrožuje ani tak nový publicistický pořad TV Nova Střepiny, se kterým se občas překrývá, jako špatný výběr hostů a témat. Vyplývá to z obsazení jeho jednotlivých vydání a porovnání výsledků sledovanosti, které serveru RadioTV poskytnul mluvčí ČT David Jirušek. Podle nich diváci za poslední měsíc nejvíce sledovali Naostro s předsedou Poslanecké sněmovny a ODS Václavem Klausem, které televize odvysílala v neděli 21. dubna.

Zatímco průměrná sledovanost Naostra se pohybuje okolo pěti procent, pořad s Klausem zajímal 7,6 procenta všech televizních diváků starších 15 let. V podílu na divácích dosáhnul tento konkrétní pořad téměř 24 procent, což znamená, že Naostro s Klausem sledoval téměř každý čtvrtý divák, který měl v danou chvíli zapnutý televizor (obvykle Naostro dosahuje podílu okolo 12 procent). Právě tuto relaci přitom ČT vysílala přímo proti pořadu Střepiny na televizi Nova. Ten pro změnu zaznamenal nejnižší sledovanost od své premiéry 7. dubna.

Diváci chtějí populární hosty

Ačkoli se Střepiny s Naostrem částečně kryly již dříve, ve výsledcích sledovanosti se to příliš neprojevilo. Česká televize totiž nedokázala divákům nabídnout příliš atraktivní hosty. V této souvislosti vyšel nejhůře pořad odvysílaný v neděli 5. května, ve kterém vystoupil historik Detlef Brandes. Jeho sledovanost dosáhla pouhých 3,81 procenta (podíl na divácích 8,8 procenta) oproti 21 procentům dospělých diváků, kteří dali přednost Střepinám na konkurenční televizi Nova (pořady se vzájemně kryly pouhých osm minut, přičemž Naostro začínalo dříve).

Diváky České televize příliš nezaujalo ani Naostro s komisařem Evropské unie pro rozšíření Gunterem Verheugenem odvysílané 14. dubna. Sledovalo jej pouhých 4,9 procenta dospělých lidí. Jenom o trochu lépe dopadlo Naostro s policejním prezidentem Jiřím Kolářem předminulou neděli. Kolář přitom od října 2000 v Naostru vystoupil již potřetí (Klaus byl ve stejném pořadu již čtyřikrát). Špatnou dramaturgii Naostra i výkony jeho moderátora Milana Šímy provázejí pořad prakticky od jeho vzniku. Zabývala se jím i minulá Rada ČT.

Naostro s novým moderátorem?

Šéfredaktor aktuální publicistiky ČT Milan Bouška ve svém projektu počítá se zásadními změnami, kterými by Naostro mělo projít na podzim. Požaduje například důslednější přípravu moderátora, přehodnocení funkčnosti respondentů, kteří vstupují do diskuse prostřednictvím obrazovky, a nevyhýbá se ani hledání nových typů moderátorů. Kromě toho ČT uvažuje o obnovení nedělní polední debaty, kterou byl donedávna pořad V pravé poledne (Naostro je mělo částečně nahradit, ale kvůli pozdnímu vysílacímu času a obsazení jediným hostem se nikdy „Polednu“ nevyrovnalo).

Dalším problémem Naostra je měnící se vysílací doba. Česká televize jej někdy nasadí o půl desáté večer, jindy třeba ve čtvrt na jedenáct. Podle mluvčího Jiruška se však ke konci nedělního prime timu na ČT 1 těžko hledá pevný vysílací čas. „ČT v neděli večer vysílá českou dramatickou tvorbu a stopáž jednotlivých filmů není stejná, a od konce filmu se následně pokračuje v dalším programu, který má svůj řád – Gen, a po něm následuje Naostro,“ vysvětlil. Ani vysílací čas Střepin ale není stálý, v průběhu dosavadního vysílání jeho začátek Nova nasazovala od desáté hodiny večer do půl jedenácté.

Výsledky Naostra na ČT1 (dospělí 15+)

14.4.2002 (host Gunter Verheugen) – TVR 4,9 % – share 11,46 %
21.4.2002 (host Václav Klaus) – TVR 7,6 % – share 23,78 %
28.4.2002 (host Jaroslav Bureš) – TVR 5,5 % – share 14,65 %
5.5.2002 (host Detlef Brandes) – TVR 3,81 % – share 8,82 %
12.5.2002 (host Jiří Kolář) – TVR 5,23 % – share 11,49 %

Výsledky Střepin na TV Nova (dospělí 15+)

14.4.2002 – TVR 16,6 % – share 56 %
21.4.2002 – TVR 13,9 % – share 43 %
28.4.2002 – TVR 15,9 % – share 51 %
5.5.2002 – TVR 21 % – share 57 %
12.5.2002 – TVR 15,9 % – share 47 %

Zdroj: ATO – TNS, Mediaresearch – ČT, CET 21

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .